A legnagyobb magyar megtekintő

„Karcag büszke város” – e hetyke felkiáltással vezette be második kormányába Orbán Viktor az első, igazán fideszes agrárminisztert. Ennél többet el sem árult. Tudtuk, hogy Fazekas húsz éve polgármester. Tudtuk, hogy alföldi gyerek, ám korántsem mezőgazdász, hanem jogász. A botránysorozat váratlanul torlódott össze körülötte. Menesztésének híre mégis kacsa. Méghozzá „vadkacsa”, ahogy a miniszterelnök mondta. Ki a titokzatos Fazekas Sándor?

2015. május 19., 16:09

– Miért? Talán már ki is rúgták? – lepődik meg Gőgös Zoltán, MSZP-alelnök, mezőgazdász, amikor Fazekasról kérdezzük. – Koszorúztam és addig kikapcsoltam.

Gőgös szerint a miniszter bukása elkerülhetetlen, és fél óra ebben a felgyorsult világban, az okostelefonok korában nagy idő. Egy kirúgáshoz bőven elegendő. Az alelnök régi szereplője a parlament mezőgazdasági bizottságának. Nem úgy Fazekas.

– Ő soha nem volt nálunk bizottsági tag. Elárulom: a szakmáról lövése sincs, az agráriumban miniszterként rajtolt. Orbánnak ilyen ember kellett. Járatlan, tökéletes végrehajtó.

A Fideszben Fazekas 2010-es kormányba kerülése megdöbbenést keltett. Orbánnak komoly szakembertartaléka volt. A legtöbben „a Font Sanyit” várták, számos mezőgazdasági bizottság elnökét. Igaz, ő is villamosmérnökből képezte át magát gazdának, de legalább tud pálinkát főzni, érti, mi az a gabonaasztag. Ángyán professzor fellegjáró (ez később be is bizonyosodott), ő lett volna a lélek, a családi-kisbirtokosi szemlélet. De Fazekas volt a történetben a Párt. A két lábon járó lojalitás.

Mi baj van a jámbor, mindig szolgálatkész Fazekassal?

A mezőgazdaság a Fidesz-kormányzás kezdetétől konfliktusok fészke. Ezekben az években zajlott a földek újraosztása, a „helyi földbizottságok” uralmának megszilárdítása, az új klánok (Mészárosok, Nyergesek, csákvári állami gazdák) vagyonhoz juttatása. Ángyán József két éve lapunknak új Csák Mátékról beszélt: „Ha olyan ütemben vándorol a föld néhány nagy tőkeérdekeltség, cég, gazdasági társaság, oligarcha kezére, mint ezekben az években, ha ilyen iramban gyarapszik befolyásuk, a falunak befellegzett.”

Ennek volt engedelmes kiszolgálója Fazekas. Múltja, szocializációja tökéletes garancia lehetett erre. A polgári életben jó, ha három évig működött. 1987-től ’90-ig a Karcagi Gépgyár Rt. jogi előadója. Attól kezdve maradt a helyi úri muri. Húsz éven át városa polgármestere, megyei közgyűlések tagja, parlamenti képviselő, na és nem mellékesen a Kun Szövetség elnöke. Fazekas ma a legnagyobb magyar kun.

A nyilvánosság számára úgy tűnt, Fazekas látványminiszter lesz. Utazgatott, parolázgatott, borozgatott, almát ropogtatott. És a körutak során mindent, mi útjába esett (és ízlett), bizottsági elnöki jogkörével élve hungaricummá avatott. Így lett hungaricum a karcagi birkapörkölt is, amit a szomszéd községek hevesen vitatnak. Fazekas érve azonban lehengerlő: „Ettél te már karcagi birkapörköltet?”

Reprezentálás közben a miniszter szakmai jártassága is folyamatosan gyarapodott. Kormányzása kulcsszava a „megtekintés”. Hetente megtekint ezt-azt. A Szenzációs megtekintés című indexes videó végén, miután megtekintette a jászapáti kézi aratóversenyt és a plébános által megszentelt búzát, tapasztalatairól nyilatkozik. Mi volt érdekesebb? A ménes vagy az aratás? „A lovat nehéz összehasonlítani a búzával – mondja tűnődve –, de engem minden nagyon érdekel.” Mert ő ilyen.

Fazekas mezőgazdasági filozófiája egyszerű és optimista, nagyjából így összegezhető: a magyar konyha kitűnő, termékeink egyediek és jóízűek, a magyar borok világhírűek, a terméshozamok nőnek, a csirkék csipognak, a tehenek ellenek. Fazekas kalkulációja szerint a mezőgazdaság teljesítménye – s tavaly valóban jó volt az idő – 42 százalékkal emelkedett.

Az imponáló kommunikáció ellenére az FM árkádjai mögött drámai események dúltak. Az ideológiai támasztéknak használt Ángyán két évig hadakozott, majd hangosan távozott. A földpályázatok győzteseit maffiózók címszóval illette, téziseit a neten öt részre bontva igazolta és adatolta. Államtitkárként Fazekas nyakába varrták Buday katonai ügyészt, ami pont olyan ballépés volt, mint a szociktól Szanyi megforgatása a magyar mezőgazdaság bugyraiban. Az első méretes botrány a Buday által felügyelt testület, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) körül kialakuló csalási kísérlet volt. A szervezet egyik vezetője három társával szövetkezve valótlan területalapú támogatási kérelmeket nyújtott be, hogy az uniós pénzt lenyúlhassák. A kísérlet szerencsére zátonyra futott, de ha véletlenül „átmegy”, tragikus következményekkel járt volna.

Felrótták Fazekasnak azt is, hogy a minisztérium apparátusa irányítása alatt a ciklus végére teljesen szétesett. De ebben nem csak a miniszter hibás. Példa erre a környezetvédelmi tárca, amelyet a Fidesz alatt szétszabdaltak és több tárcához csaptak. Az egyetlen maradék államtitkár (az utolsó mohikán), Illés Zoltán, Fazekas minisztériumának kötelékébe tartozott, de pénzt és jogkört nem kaphatott. A „környezetvédelmi szemléletet” kellett fejlesztenie.

2014-ben a frakcióban mindenki biztos volt abban, hogy Hoffmann Rózsa és Németh Lászlóné mellett Fazekas lesz a harmadik fajsúlyos távozó. Fazekas megmenekült, de ennek komoly ára volt. A stallumot bár megtarthatta, a vidékfejlesztési pénzek Lázár János keze alá kerültek, amiben – a közelgő Simicska-üldözés küszöbén – szerepet játszhatott az is, hogy Fazekas állítólag a Nyerges-klán kötelékébe tartozott.

A minisztert pillanatnyilag három fő bűn terheli. Neki nem sikerült az, ami Szijjártónak igen: nem tudta kimenekíteni háttérintézménye, a Tig Kft. 410 millióját a Hungária Értékpapír Zrt. romjai alól. Ráadásul magyarázkodás közben Orbánt is meghazudtolta és hírbe hozta, mondván: a miniszterelnöki ukáz szerint csak a Buda-Cashre kellett koncentrálni. A képernyőn egy rémült férfiút látunk, aki alázatosan rebegi:
– Én sohasem mondanék ellent a miniszterelnök úrnak.
A lojalitás kétségbevonhatatlan, ám a pénz elveszett. Kiss Szilárd mezőgazdasági attasé lebukása, az orosz prostituáltak diplomáciai (schengeni vízummal való) támogatása, Fazekasnak a sikkasztó melletti kiállása már csak tetézte a bajt. Pedig még Pintér Sándor és a titkosszolgálat is figyelmeztette.

De mindezt talán eltűrték volna, annyi szolgálatot tett a Sándor. Ha nem üt be a Kun-Mediátor-ügy és bróker Marcsi balladája. Fazekas miniszter Marcsit is elhárította volna, ha a Karcagi Hírmondó 2007-es száma elő nem kerül. Történt ugyanis, hogy Fazekas egyik korabeli lakossági fórumán, a tombolán nyerhető kétfős utazást Marcsikáék ajánlották fel. Ergo, így az ellenzék, a cég támogatta a helyi Fideszt.

Sándorra lassan rádől a kaptárajtó. (A miniszter a tradicionális magyar méhészet elkötelezett híve is.) A kunok karcagi kapitánya hiába menekül, a vállán hápogó vadkacsa ül.