A Facebookon dicsekedett a büntetés-végrehajtási tiszt
A megvert férfi feljelentést tett közösség tagja elleni erőszak miatt, de az ügyészség a NEKI jogvédő szervezet szerint nemrégen megszüntette az eljárást, mert nem tartja bizonyíthatónak a rasszista motivációt az ügyben.
Egy szegedi büntetés-végrehajtási tiszt az idén januárban egy verekedésbe beszállva bántalmazott egy 19 éves cigány férfit – írja az
Origo.Január 22-én hajnalban a szegedi JATE klubból indult hazafelé egy 19 éves fiú és a barátnője. A fiú későbbi visszaemlékezése szerint a bejáratnál egy háromfős társaság kötött beléjük, majd odajött egy negyedik ember, aki kezet fogott a háromfős társaság tagjaival, majd megkérdezte tőlük: "Ezzel a rohadt kis cigánnyal nem bírtok?", a fiútól pedig azt kérdezte, "Mi van, te cigány?" Közben elővett egy igazolványt, és rendőrnek mondta magát, és verni kezdte. A fiú másnap elment látleletet vetetni, nyolc napon belül gyógyuló horzsolások, zúzódások voltak a testén. A támadó pedig - akiről utóbb kiderült, hogy nem rendőr, hanem a szegedi börtön egyik egységében dolgozó büntetés-végrehajtási (bv) törzsőrmester - a Facebook-oldalára írt bejegyzést az estéről. Leírta, hogy előző este előbb whiskyzett, majd verekedett, majd ismét whiskyzett, 10.30-ig a fogdán ült, és "legyen annyi elég, hogy a cigány fejét rúgtam a földön, mikor rámjött a három spanja". Az azóta törölt bejegyzést megtalálta a fiú és a barátnője, és idézték azt a hatósági eljárásban is.
A roma fiút képviselő szegedi ügyvéd a a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda támogatásával még az év elején feljelentést tett közösség tagja elleni erőszak miatt. Részben a barátnő tanúvallomása, részben a Facebook-bejegyzés alapján egyértelműnek látták ugyanis, hogy rasszista motivációból bántalmazta a szolgálaton kívüli törzsőrmester a cigány fiút. A feljelentés alapján elrendelték a nyomozást, és az hónapokon át tartott, de július végén a Szegedi Nyomozó Ügyészség úgy döntött, megszünteti az eljárást, mert nem lehet bizonyítani a rasszista motivációt. A döntés szerint a bűncselekmény alátámasztására nem elegendő a közösségi oldalon megjelent nyilatkozat, "mivel abban csupán a konkrétan meg nem nevezett sértett származását jelöli meg, arra utal, anélkül, hogy a cselekmény motivációja kiderült volna". Vagyis az ügyészség úgy látta, hogy a bántalmazás és a cigányozás között nincs bizonyíthatóan ok-okozati összefüggés.
A NEKI az ügyben kiadott közleménye szerint panaszt tett a roma fiú feljelentése nyomán indult nyomozás megszüntetése ellen. A jogszabályhelyet többször alkalmazták már olyan esetekben, amikor az áldozatok nem cigány magyarok voltak – írja az Origo.