Mi alapján választ a magyar albérletet?
Albérlet. Havi akár több százezres költség. Kiszámíthatatlanság és anyagi nehézségek. Ugye nem hangzik jól?
Annak ellenére, hogy az albérleti díjak minden korábbinál magasabbra lőttek ki, mégis sokan teszik le a voksot mellettük. Vajon tényleg együtt kell járnia ennek a kiszámíthatatlansággal? Miért keresik az elmúlt hónapokban egyre többen a kiadó albérleteket? Mi a helyzet azokkal, akik nem engedhetnek meg maguknak egy teljes bérleményt? Hogyan választanak a hallgatók, és melyek a legfontosabb szempontok az egyedülállóknak, családosoknak? Cikkünkben többek között ilyen kérdésekre keressük a válaszokat.
Szűkös kollégiumi férőhelyek
A fővárosban és az egyetemi városokban az albérleti piac is gyakran a keresleti igényeknek megfelelően alakul. A hallgatók gyakran érdeklődnek a kiadó szobák és fürdőszobás lakrészek iránt. A szűkösre szabott kollégiumi férőhelyek száma sajnos szükségessé teszi, hogy azok is a költségesebb albérletek mellett döntsenek, akik ezt anyagi lehetőségeik miatt nem engedhetnék meg maguknak. A tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan diákmunkát vállalnak, de bizonyos képzések mellett ez sem jelenthet tartós megoldást. Az összeköltözés, vagy a privát lakrészek egyaránt megfizethetőbbé teszik a lakhatást – írja az alberletbudapest.hu.
Bérleti szerződés jogi kötőerővel
Az albérleti piacon régóta dívik az a szokás, hogy a felek egymás között megírt papírral tudják le a „szerződést”, holott mindketten tudják, hogy ez nem jelent tényleges segítséget a vitás helyzeteknél. A Professional Premium Property Zrt. a szerződésszerű teljesítést legalább olyan fontosnak tartja, mint a bérleti szerződés jogszerűségét. A jogok és a kötelességek írásba foglalásával, a megfelelő tartalmi és alaki követelményeknek való elégtétellel az albérletben töltött idő kiszámíthatóvá és anyagilag is biztonságossá tehető. Akik néhány évet már eltöltöttek az albérletek világában, ők jól tudják, hogy kizárólag a megfelelő bérleti szerződés mellett érdemes belemenni egy ilyen jogviszonyba.
Egyre fontosabb a minőségi környezet
Mindenki hallott már rémtörténeteket arról, hogy lelakott, igénytelen albérleteket kínálnak megfizethetetlen áron. Jó emberismerettel azonnal lejöhet az is a tulajdonosról, hogy mennyire korrekt hozzáállásra számíthatunk tőle. Persze meglepetések mindig jöhetnek, éppen ezért azt javasolják a szakemberek, hogy ragaszkodjunk a közjegyző előtti szerződéshez, vagy a céges közvetítő által biztosított bérleti szerződéshez.
A lakhatási támogatáshoz is alkalmas számlaképesség mellett a minőség iránti igény is egyre inkább jelentkezik az albérletet keresők részéről. A kiválóan működő, gépesített konyha, a felújított környezet, és az előző lakók által elrontott berendezések javítása alapvető és jogos elvárás részükről. A minden korábbinál magasabb albérleti költségek maguk után hozták az elvárást arra, hogy valóban igényes környezet fogadja a bérlőt, ha már a minimálbérnél is nagyobb összeget kifizet havonta. A munkahelyhez, oktatási intézményhez való közelség mellett egyéni preferenciák a döntők a választásnál.
Csökkenő hitelfelvételi kedv, inflációs nyomás
A cél természetesen a saját otthon megteremtése lenne. Tény azonban, hogy még a megfelelő önerővel rendelkezők is meggondolják most a lakáscélú hitelfelvételt. Az elszálló hitelkamatok cseppet sem számítanak vonzónak. A jegybanki intézkedések ugyan éppen az infláció letörését célozzák, de közben a magas kamatok és a CSOK szabályozásának változásai egyre inkább abba az irányba tolják a saját ingatlannal nem rendelkező társadalmi réteget, hogy az albérlet kapcsán az „ablakon dobják ki a pénzt”, hiszen a hitelfelvételt kevésbé érzik biztonságosnak és elérhetőnek.
(x)