Készül az új orosz űrhajó

Az orosz űrkutatási hivatal visszaállítaná a rövid idejű, tíznapos űrutazásokat, de azt is tervezi, hogy kilenc hónapra megnöveli a Nemzetközi Űrállomás legénységeinek tartózkodását – közölte hétfőn a Roszkozmosz egyik vezetője.

2013. december 17., 08:03

Alekszej Krasznov, az ember vezette űrrepülőprogramok vezetője arról beszélt, hogy a Nemzetközi Űrállomást (ISS) célzó rövid „látogatások” 2017-nél vagy 2018-nál korábban nem várhatók, amikor ismét repülni fognak az amerikai űrhajók. A rövid időtartamú repüléseket korábban a Mir orosz űrállomásra utazáskor és az ISS építése idején bonyolították.

A Roszkoszmosz vezető munkatársa ezt azzal indokolta, hogy igény van az úgynevezett célzott űrutazásokra, amikor egy-egy szakember, tudós azzal a céllal indulna az űrállomásra, hogy tíz nap vagy egy hónap alatt megvalósítsa programját, és az eredményekkel visszatérjen a Földre. Ebben az esetben a Roszkozmosz azon partnerei előtt nyílna sokkal nagyobb lehetőség, akik a hosszú távú, általában hat hónapos űrrepülés miatt nem tudnak a Nemzetközi Űrállomáson dolgozni.

Ezzel egyidejűleg a meglévő tartalékokat még jobb kihasználása érdekében arra is gondoltak, hogy meghosszabbítják az „orbitális kiküldetések” időtartamát. Alekszej Krasznov elmondta, hogy a készülő új orosz űrhajó, a Szojuz–TMA-MS tovább tartózkodhat az űrben, mint a mostani Szojuz–TMA-M típus. Azt is közölte, hogy évente így nem négy, hanem három hosszú távú repülést valósítanának meg, és lehetőség nyílna a rövid idejű repülések végrehajtására is. „Azokkal az űrhajókkal, amelyek kollégáinknál megjelennek” – mondta az orosz űrkutatási szakember.

Az új Szojuz űrhajó felbocsátását 2015-re tervezik a Roszkozmosznál. A jelenlegi módosított változatánál a napelemek energiaátadását növelik, megváltoztatják a dokkoló-, és irányítómotorokat. Ennek köszönhetően az űrállomás megközelítését és a dokkolást akkor is végre lehet majd hajtani, ha az egyik motor felmondja a szolgálatot, és az űrhajó akkor is le tud majd szállni, ha a motorok nem működnének. A Szojuz–TMA-MS-en új kommunikációs és iránymérőket helyeznek el, valamint új parancsnoki rádióvonalat, amely a műholdas rendszerek továbbította adatokat használja fel. A legnagyobb változás azonban a Szojuz irányító- és navigációs rendszerét érinti – írja az MTI.

Az amerikai Lockheed Martin az Orion nevű, ember vezette új űrhajó kifejlesztésén dolgozik. A NASA elképzelése szerint ez az űreszköz a távoli űrutazásokat szolgálná, például a Mars holdjaira indulnának az űrhajósok rajta, de szükség esetén a Nemzetközi Űrállomásra is eljuttatnák vele az asztronautákat. Ez utóbbi feladatot ugyanakkor inkább az üzleti alapon létrehozandó amerikai űrhajók hajtanák végre. Mások mellett az Sierra Nevada nevű cég 2016-ra meg akarja építeni a Dream Chaser (Álmot kergető) nevű, hétszemélyes űrhajóját. A Boeing cég is dolgozik partnereivel a CST–100-as elnevezésű űrhajón.