Végre tiszta földgázt öntenek a pohárba...
Jövő év elején magyar kezdeményezésre Budapesten ül össze a Nabucco csúcs, amelyen az érdekelt országok vezetői remélhetőleg végre tiszta vizet öntenek a pohárba. A tervezett gázvezeték projekt jövőjéről ugyanis az utóbbi időben ellentmondásos információk keringenek, egyesek temetik, mások viszont bíznak a sikeres megvalósításban.
A Nabucco kimondott célja az, hogy Oroszországot megkerülve juthasson földgázhoz Európa, hogy ezzel csökkentse a jelenlegi túlzott függést az orosz szállításoktól. A fő kérdés az első pillanattól az, hol találhatók olyan termelők, akik megfelelő mennyiségű gázt tudnak megbízhatóan szállítani. A potenciális partnerek Azerbajdzsán és egyes posztszovjet közép-ázsiai országok. Az egyik felmerülő probléma az, tudnak-e ezek az európai igények szerint elegendő gázt exportálni. A másik, ennél is nagyobb probléma, hogy ha lenne is elég gázkészlet, kinek akarják azt majd eladni.
Az oroszok ugyanis, a saját szempontjaik alapján érthetően, nem nézik jó szemmel a Nabucco-projektet és mindent elkövetnek meghiúsítására. Miután földrajzi és történelmi szempontból egyaránt helyzeti előnyben vannak, a legkézenfekvőbb számukra ellenajánlatot tenni a földgáz felvásárlására. Ők a gazdasági érvek mellé tudnak olyan egyéb ígéreteket – politikai és egyéb támogatás stb. – tenni, amilyeneket az EU nem. Ráadásul nyomásgyakorlási lehetőségeik is sokkal szélesebbek.
Érthető, hogy a potenciális szállítók ingadoznak és vonakodnak elkötelezni magukat a Nabucco mellett. Ez nyilvánvalóan megmutatkozott a nemrégiben lezajlott bakui energetikai tanácskozáson, ahol csak a magyar kormányfő kifejezett kérésére említette meg a záródokumentum a Nabuccot. Mindezek alapján német gazdasági körök már azzal számolnak, hogy az egész projekt kudarcba fullad.
Ezzel szemben mi még mindig optimisták vagyunk. Az Országgyűlés Nabucco eseti bizottságában Bayer Mihály, a vezeték nemzetközi koordinációját ellátó nagykövet azt fejtette ki, hogy egyre több ország mutat érdeklődést a gázvezeték iránt és ez felértékeli a vállalkozást. Hozzátette: bármelyik pillanatban elkészülhet az a konszolidált kormányközi megállapodás tervezet, amelyet a vezeték megépítésében érdekelt kormányok írnak majd alá. Ez a dokumentum rögzíti a vezeték működésének a jogi és egyéb keretfeltételeit. A Nabucco vezeték kiépítésében a Mol mellett az osztrák OMV, a román Transgaz, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, valamint a német RWE vesz részt az eddig aláírt megállapodások szerint.
Szó esett arról is, milyen lehetséges beszállítói kapacitások állnak majd a vezeték rendelkezésére. Eddig Türkmenisztán maximum 10 milliárd, Irak 5 milliárd, Egyiptom pedig 2 milliárd köbméter gázt ígért, ez azonban még kevesebb mint fele a tervezett kapacitásnak.