Politikai földindulás Stájerországban
Stájerország lakossága (valamivel kevesebb mint egymillió szavazó) nem értékelte a szociáldemokrata – néppárti koalíció reformjait, inkább a Szabadságpárt idegenellenes agitációja aratott sikert: a tartományi választás estéjén még bizonytalan, egyáltalán megtartja –e első helyét az SPÖ, vagy kénytelen átengedni a Néppártnak. Alig lemaradva harmadik a Szabadságpárt, több mint 26 százalékkal. A burgenlandi SPÖ ugyancsak igen sokat vesztett. Így is biztos első, az abszolút többségtől azonban elúszott. A Szabadságpárt itt is alaposan megerősödött, bár a plusz hat százalék mégsem 16 százalék, amennyivel Stájerországban gyarapodott.
A tartományi választások mindig kicsit az országos helyzetet is tükrözik: ami most vasárnap két tartományi választáson történt, az semmi jóval nem kecsegteti a jelenlegi szövetségi kormány koalíció két tagját – és az ugyancsak idén rendezendő további választásokra készülő tartományok vezetőinek is intő jel.
Mindkét tartományban várható volt, hogy a koalícióban kormányzó két nagypárt veszít, és hogy szavazóik egy része a legközönségesebb populista jelszavakkal kampányoló Szabadságpártot választja inkább. Az első eredmények nyilvánosságra hozatalakor a három párt azonos szinten állt, egy pillanatra úgy látszott, az FPÖ az első helyet is megszerezheti.
Ilyen arányokra azonban Stájerországban senki nem számított. Különösen, mert e tartomány kormányzási módja valamiféle modellnek számít: az itteni szociáldemokrata – illetve néppárti koalíció elhagyta a máshol (és országosan) megszokott civakodást, hangos egymásra mutogatást, és az övön aluli szurkálások helyett tökéletes összhangban okos reformokat hajtott végre. Ezért a választási eredmény pofon az újító kedvű politikusoknak is.
A sok kicsi településre osztott tartományban jelentős közigazgatási struktúraváltás az egyik legfontosabb újítás. A pár tucat, jó esetben pár száz lakosú helységek összevonásával az ésszerűbb működtetés a cél. Ugyancsak gazdasági okokból a korábban 58 képviselői hely helyett az új törvényhozás csak 48 mandátummal alakul majd meg. A lakosság nem értékelte sem a reformokat, sem a békés kormányzást, helyette inkább a szabadságpárt riogatásaira volt vevő: kampánytéma volt – ahogy Burgenlandban is – a menekültek kriminalizálása. A szavazók feltehetően a menekültáradat problémájára vártak volna megfelelő választ. Stájerországban, ahol egyébként ugyancsak sok magyar talál munkát, nem őket tekintik bűnbaknak, hanem a tényleges menekülteket, akiknek elhelyezését Ausztriában kvóta szerinti elosztással próbálják megoldani, nem sok sikerrel.
Burgenlandban azonban elsősorban a szomszédos Magyarországról érkező, és a munkahelyeket állítólag az osztrákok rovására betöltő munkaerő a célpont, s a jelszavak a keleti munkaerő dömpingbérét emlegetik, jóllehet ennek valóságtartalma nulla, hiszen a kollektív szerződések és a törvények egyenlő bérre kötelezik a munkaadók osztrák és külföldi alkalmazott részére. Ez az elég durva kampány 6 százalék pluszt és egyben 3 mandátumot hozott a Szabadságpártnak, igaz, Stájerországban a korábbi szavazatok megháromszorozódása az eredmény. Hans Christian Strache. Az FPÖ országos vezetője a két áttörést hatalmas sikerként ünnepli, amelyet első lépésnek tekint: szerinte az FPÖ immár országosan is hasonló eredményben bízhat.
Hans Niessl, aki egyébként 15 éve tölti be Burgenlandban a tartományfőnöki posztot, nem túl nagy vágyakkal indult neki a választásnak: beérte volna azzal, hogy a 36 tagú helyi parlamentben a szociáldemokraták megőrzik a korábbi 18 mandátumot. Nos, ezt a szerény célt sem sikerült elérni, az SPÖ-nek 3 mandátummal kevesebb jut a most alakuló törvényhozásban, így bizony koalíciós partner után kell néznie.
Franz Voves, a stájer SPÖ vezére nincs könnyű helyzetben. Kampányában azt ígérte, hogy ha a pártjára adott voksok nem érik el a 30 százalékot, lemond posztjáról. Egyelőre erről nincs szó, és párttársai igyekeznek elodázni a kérdést: mondván, hogy egyrészt még nem végleges az eredmény, másrészt a 29 százalék alig marad el a 30-tól. Tény azonban, hogy az SPÖ csaknem tíz százalékot vesztett, amire nemigen volt még példa. Bár az ÖVP is több mint 8 százalékkal kevesebbet ért el (28,6 százalékot), ám Franz Steindl nem tett ilyen könnyelmű ígéretet.
A nagyon szoros eredményen Stájerországban még változtathat a levélszavazatok kiértékelése, vagyis nem biztos, hogy az SPÖ az első helyezett – ami a koalíció esetleges folytatását persze nem befolyásolná. Sok múlik azon, vajon az Osztrák Kommunista Párt megtartja-e mandátumait – a korábbi 56 tagú parlamentben kettővel rendelkezett, s az első eredmények szerint a szerzett 4,2 százalék elég lenne a bejutáshoz. A Zöldek egyébként mindkét tartományban valamelyest erősödtek.