Orbán Viktor: „Megbüntetnek és megsértenek”
Az osztrák sajtó részletesen foglalkozik a strasbourgi eseményekkel, elemzi Orbán Viktor beszédét. A cikkek közül a szervuszausztria.hu a Kurier tudósítását közli (dr. Gonda László szószerinti fordításában), mert ez a legátfogóbb és a legszemléltetőbb beszámoló. párba állítja a szemrehányásokat a válaszokkal.
Aki nem ismeri az előzményeket és Orbán Viktort, azt az a veszély fenyegette, hogy besétál a magyar miniszterelnök Európai Parlamentben kedden elmondott védőbeszédének a csapdájába.
Az EU-s partnereknek arra a bírálatára, hogy vajon az Orbán-kormány veszélyezteti-e az alapjogokat, ést támogatja-e az antiszemitizmust és a homofóbiát- „Ez mélységesen igazságtalan és sértő, itt kétfajta mértéket használnak”.
Arra a szemrehányásra, hogy vajon felhasználja-e a kétharmados parlamenti többséget jogellenes alkotmánymódosításra- „A kétharmados többség az ország egységét reprezentálja, ezért nem érdemlünk büntetést”.
Arra a tervre, hogy vajon megfigyelés alá kellene-e helyezni Magyarországot- „Ez büntetés azért, hogy a gazdasági válság idején mi jobban irányítottuk az országunkat, mint azt mások tették”.
Ez, ha úgy vesszük, „klasszikus Orbán-fellépés” volt. Egyetlen szót sem vesztegetett azokra az észrevételekre, amelyeket az EU-Bizottság és az Európai Parlament hónapok óta hangoztat a kormányával szemben. Ehelyett szabadságharcosnak állította be magát, és a hazai hallgatóság összetartozás-érzésére apellált. Magyarországon minden csupa gyönyörűség – és mivel Európa többi része csak irigyel bennünket, üldöznek minket.
„Mint Sztálin idején”
Az érzelmekkel túlfűtött szóváltás, amelynek során Orbán párttársa, Szájer, a Sztálin alatti Oroszország kirakatpereihez hasonlította a Magyarországgal kapcsolatos vitát, mindenekelőtt egy dolgot tisztázott: az EU nem tudja, hogy miként kell kezelnie egy olyan országot, amely az alapértékek figyelmen kívül hagyásával gyanúsítható.
Úgy látszik, hogy Orbánnal nem lehet értelmes vitát folytatni. De nincsenek alkalmas szankciók sem. Az EU-alapszerződés hetedik cikkelye lenne az egyetlen lehetséges eszköz, amely akár az alapjogoktól való megfosztást is eredményezhetné.
Az EU-Bizottság kilátásba helyezett egy ilyen eljárást: a jelentésben azonban,......, nem tesznek ilyen javaslatot. Ehelyett – már sokadszorra – bírálni fogják a „demokrácia és az alapjogok szisztematikus korlátozását”, és a mostanihoz hasonló esetek rendezése céljából egy új felügyeleti rendszer létrehozását fogják követelni.
Így tovább folytatódhat az elmúlt hónapok macska-egér játéka. „Orbán öt lépést tesz előre, és kettőt lép vissza” – állítja Ulrike Lunacek zöld párti képviselő. A múlt héten a magyar kormány újabb alkotmánymódosítást helyezett kilátásba, hogy ezzel is meglágyítsa a bírálókat.
Az a három témakör, amelyben a Bizottság eljárást kezdeményezett, a következőkkel foglalkozik: a politikai pártok nem folytathatnak választási kampányt a magánkézben levő hírközlő eszközökön keresztül, az Európai Bíróság által meghozott, Magyarországot elmarasztaló határozat következtében keletkezett költségek kiegyenlítésére szolgáló adó bevezetése, valamint az egyes eljárások más bírósághoz történő áthelyezésének lehetősége. Mostanáig a kormány csak az adó és az ügyek más bíróságra történő áthelyezésének a kérdésében ígért változtatásokat.
Kurier 2013, 07.02.Fordította. Dr. Gonda László