Nincs hivatalos álláspont a vallási okokból végzett körülmetélésről
A fiúkon vallási vagy kulturális okokból végzett körülmetélés olyan fokot ért el az országban, hogy nehéz mindenki számára kielégítő megoldást találni a szabályozásban. A zöldek szerint Finnországban vagy tanácsadással, vagy ha ez nem elegendő, a törvény erejével meg kéne szüntetni a vallási okokból végzett körülmetélést.
A Finnek Párt (The Finns) egy olyan törvényjavaslatot nyújtott be a Parlamentnek, amely kifejezetten tiltaná az eljárást.
Még tavasszal az igazságügy-miniszter, a Svéd Néppárt soraiból érkezett Anna-Maja Henriksson vetette fel a kérdést. Az ő álláspontja szerint meg kell engedni a beavatkozást, de törvényben vagy miniszteri rendeletben kell szabályozni, hogy milyen körülmények között és ki hajthatja végre.
Mind az engedélyezés, mind a tiltás mellett vannak érvek, de a jelenlegi helyzet is problémás, mivel semmilyen hivatalos szabályozás nincs.
Becslések szerint a sok száz nem orvosi indokból végzett körülmetélés történik minden évben az országban, de nincs olyan szabály, ami kimondaná, hogy ezeket mikor végzik törvényesen, illetve mikor számít bűncselekménynek. A Legfelsőbb Bíróság 2008-ban kiadott állásfoglalása szerint a vallási alapon egy muszlim fiúgyermeken végrehajtott műtét nem számít bűncselekménynek, ha orvosi szempontból megfelelő módon végzik el. Ezt úgy értelmezték, hogy a nem egészségügyi indokból végzett körülmetélés meg van engedve, ha orvos végzi a beavatkozást.
Mindazonáltal tavaly a Helsinki Körzeti Bíróság szigorúbban ítélkezett. A bíróság szerint annak a személynek, akin a beavatkozást elvégzik, pontosan értenie kell, hogy mit csinálnak vele, és milyen kockázatai lehetnek a műtétnek. Ez azt jelenti, hogy kisgyermekeken nem végezhető el. A bírósági állásfoglalás az Emberi Jogok és a Gyógyítás európa-tanácsi konvencióján alapszik, amelyhez a Legfelsőbb Bíróság korábban említett határozata után csatlakozott az ország.
Addig, amíg a Parlament nem hoz törvényt vagy precedens értékű ítélet nem születik, sok eset fog a bíróságon végződni. A helyzet elbizonytalanítja a szülőket, akik tartanak tőle, hogy ha vallásuk előírásait követik, megbüntethetik őket. Ha teljesen megtiltják a beavatkozást, akkor sokan külföldre mennek elvégeztetni, vagy sarlatánok kezébe kerülhetnek a gyerekek, és komplikációk esetén a szülők nem merik orvoshoz vinni őket, félvén a törvényes következményektől.
A fentieken túl a zsidó és muszlim közösségek mindenféle tiltás ellen vannak.
Mindazonáltal ha az eljárást engedélyezik, a finn hatóságok egészségügyi szempontból indokolatlan, az emberi test integritását sértő orvosi beavatkozáshoz adják beleegyezésüket. A Finn Orvosok Egyesülete szerint a gyermekek körülmetélése orvosetikai szempontból megengedhetetlen.
Az illetékes minisztérium a kompromisszum híve, nem foglal állást a törvényi szabályozás tekintetében, de az egészségügyi szakemberek számára kidolgoz egy útmutatót.
Felvetődik az a kérdés is, hogy az egészségügyi szolgálat és a társadalombiztosítás végezhet-e vallási szertartást. Mi történik, ha az orvos etikai alapon elutasítja a beavatkozást? Ha a műveletet a magánklinikákon fogják végezni, lehet-e hozzá állami támogatást kapni?