Mese volt a tanúvallomás

Natascha Kampusch ügye folyamatosan foglalkoztatja az osztrák igazságszolgáltatást. A magányos tettesre illetve a cinkostársra voksolók közül most éppen az utóbbiak szereztek pontot: a Natascha szabadulásának napján öngyilkosságot elkövetett Wolfgang Priklopil hű barátja, Ernst H. került gyanúba. A nyomozók unszolásának engedve bevallotta, hogy legalábbis az utolsó pillanatban, a Natascha szökése és Priklopil halála közti rövid időben mégis csak tudomást szerzett a történetről.

2010. március 21., 21:59

Ernst H., Priklopil egykori munkatársa három éven át kitartott amellett, hogy 2006. augusztus 23-án barátja zaklatott állapotban hívta fel telefonon, és előadta: bajba került, mert részegen vezetett, és elmenekült a rendőri ellenőrzés elől. Később, néhány hónappal ezelőtt Ernst H. változtatott a történeten. Eszerint Priklopil a már említett telefonbeszélgetésben elmondta Natascha Kampusch fogva tartását, s kétségbeesésének igazi okát, a lány szökését. Most viszont úgy tűnik, ez sem a teljes igazság. A grázi államügyész által vezetett vizsgálóbizottság és a sajtó nyomására Ernst H. újra módosította vallomását, mondván, hogy Priklopil nem telefonon, hanem személyesen, kocsijában ülve több mint egy órán át mesélte el a gyermekrablás és a nyolc és fél éves fogva tartás történetét, mielőtt a vonat elé vetette magát.


Az államügyészség szerint ez önmagában is kimeríti a bűnpártolás vádját. A védő ezt kétli, mondván, hogy Ernst H. nem akarta bújtatni barátját, hiszen engedte kiszállni a kocsiból. Eközben a sokat változtatott történet hallatán nyilvánvalóan megrendült a bizalom. Nem kizárt, hogy más sem igaz Ernst H. korábbi vallomásából. Például jóval előbb is tudhatott Natascha elrablásáról. Annyi eddig is kiderült, hogy találkozott a fiatal lánnyal Priklopil társaságában, akit az ismerőseként mutatott be.

Bár a sajtó értesülése szerint a nyomozók azt ígérték, hogy ha Ernst H. elmondja az igazságot, elkerüli a felelősségre vonást, de a jelek szerint meggondolták magukat, s most bűnvádi eljárás kezdődik. Vagyis újra kezdik az ügy felgöngyölítését. Hátha mégsem magányos tettes követte el a szörnyű bűnt.

A fiatal lány szökésével és az elkövető öngyilkosságával végződött nyolc és fél éves történet már eddig is sok fordulatot vett. A bécsi államügyészség például szokatlan gyorsasággal zárta le a nyomozást, beérte azzal, hogy a tettes halála után nincs mit vizsgálni. Később kiderült, hogy közvetlenül a kislány elrablása után a nyomozók olyan nyomokat hagytak figyelmen kívül, amelyek pár hónap után Natascha fogva tartójához vezethettek volna, alaposan lerövidítve a kislány szenvedését. De máig nem tisztázták az édesanya szerepét, és az sem biztos, hogy az áldozat vallomása mindenben megfelel az igazságnak. A parlamenti bizottság elsősorban a nyomozóhatóság hibáit és mulasztásait volt hivatott feltárni, eközben megerősödött a gyanú, hogy Priklopil tettéről tudnia kellett másoknak is. Ekkor kapcsolták be a saját embereinek hibáit feltehetően fedező bécsiek helyett a grazi államügyészt. Kérdés, az Ernst H. ellen kezdődő eljárás feltár-e újabb ismereteket. Nem tudni, vajon a sokat szenvedett, a hétköznapi életbe láthatóan igen nehezen visszataláló Nataschát kihallgatják-e újra.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.