Magas kitüntetés Holocaust-túlélőknek
Joachim Gauck német államelnök a Köztársasági Érdemkereszt a Szalagon kitüntetést adományozta négy magyar Holocaust-túlélőnek, akik tartósan szerepet vállaltak és vállalnak a vészkorszak emlékezetének megőrzésében, egyúttal magyarok, magyar zsidók és a németek közötti megbékélésben. A magas kitüntetéseket ünnepélyes keretek között adta át Dr. Matei Ion Hoffmann német nagykövet.
Amint a nagykövetség közleményében rámutat, a háború után és a kommunizmus éveiben Magyarország nem igazán dolgozta fel múltját Ez csak akkor változott meg fokozatosan, amikor a 80-as évektől fellazult a vasfüggöny. Ezt követően a Holocaust németországi emlékhelyei, iskolák, civil kezdeményezések és tudósok mind gyakrabban keresték a kapcsolatot a magyar túlélőkkel. E kezdeményezéseknek köszönhetően sok közös projekt bontakozott ki, a megemlékezésektől a vita-estekig, az iskolai történelem-óráktól könyvek kiadásáig. Ebben a munkában vállaltak fontos szerepet a kitüntetettek
Pusztai Éva, Auschwitz-Birkenau és egy lőszergyár egykori kényszermunkása több németországi emlékhellyel ápol kapcsolatot. Fiatalkori szörnyű élményeiről írt könyvei németül is megjelentek.
Bartha Ágnes a ravensbücki táborbirodalomban, repülőgépmotor-gyárban dolgozott. Mióta a 80-as évek végén megismerkedett egy német történésszel, előadásokat tart németországi és magyar iskolákban, kapcsolatot tart német emlékhelyekkel. A kényszermunkások történetét feldolgozó német történésszel együttműködve két dokumentum-filmet is készítettek a Berlin-Spandau Ökumenikus Központ fiatal filmművészei.
Pudler Blanka a hessisch-lichtenaui lőszergyár kényszermunkása volt. Mind Németországban, mind Magyarországon tart előadásokat. Az ő történetét is mind írásban, mind filmen feldolgozták. “Kanárimadarak” mindkettőnek a címe: a fiatal női rabmunkások haját tarkára festették a hadiüzemben használt vegyszerek.
Dr. György Dénes, emeritus professzor, Bergen-Belsen, majd Theresienstadt foglya volt. Utóbb fáradhatatlanul kutatta a második világháború áldozatainak sorsát. adatgyűjteménye könyvtárnyi terjedelmű. Részt vesz, közel kilencven évesen is, megemlékezéseken, történelmi előadások sorát tartja hazájában és Németország egyetemein, középiskoláiban. Német történész-társaival együttműködve ápolja a magyar—német tudományos és a Holocaust emlékezetét őrző kapcsolatokat.
További írásokat olvashat Németországról a
www.ger - mania.huhonlapon