Konzervatív győzelem

– Megeszem a kalapomat, ha ez igaz – mondta Lord Paddy Ashdown, a Liberális Demokraták elnöke tegnap este, amint meglátta a brit parlamenti választás exit poll eredményét, amely nagy előnyt mutatott a Konzervatív Pártnak és hatalmas veszteséget a liberálisoknak. A közvélemény-kutatók egyöntetűen szoros küzdelmet jósoltak, de már az első számok is fölényes konzervatív győzelmet sejtettek.

2015. május 8., 19:00

Szerző:

A toryk (brit Konzervatív Párt) rácáfoltak minden előrejelzésre, és óriási győzelmet arattak a brit parlament alsóházában.

A 650 képviselői helyből 326-ra van szükség az abszolút többséghez, s bár az első számok még kevesebbet mutattak, annyi már látszott, hogy a választás két nagy vesztese a liberálisok és a Munkáspárt lesz.

Így alakultak az eredmények (a zárójelbe tett szám a 2010-es eredményhez viszonyított változást mutatja):

A toryk biztosították maguknak a többséget.
Cons (Konzervatívok) – 330 (+24)
Lab (Munkáspárt) – 232 (-26)
SNP (Skót Nemzeti Párt) – 56 (+50)
Lib D (Liberális Demokraták) – 8 (-47)
Ukip – 1 (+1)
Egyéb – 23

Skóciában hatalmasat tarolt a Skót Nemzeti Párt, amely szinte megsemmisítő vereséget mért a Labourra. A Skóciának járó 59 mandátumból 56-ot besöpört a Munkáspárt rovására. Ed Miliband pártelnök minden felelősséget magára vállalva „a nehéz és csalódást okozó éjjel után” azonnal lemondott.

A Liberális Demokratákat érte talán a legnagyobb csapás. A korábbi 55 mandátumukból 47-et elvesztettek, s csupán 8 képviselőjük lesz az új Westminsterben. Nick Clegg pártvezető, az előző koalíciós kormány miniszterelnök-helyettese lemondott.

A UKIP – bár számos választói körzetben a második helyen végzett – a brit választási rendszernek köszönhetően, ahol a győztes mindent visz – végül csak egy képviselőt tudott bejuttatni az alsóházba. A párt vezetője, Nigel Farage – aki személy szerint is vereséget szenvedett –, lemondott tisztségéről.

David Cameron miniszterelnök (május 8-án) péntek délután felkereste II. Erzsébet királynőt a londoni Buckingham-palotában, hogy formálisan átvegye a kormányalakítási megbízást az uralkodótól. 330 mandátumával koalíciós partnerre sincs szüksége.

– Többségi egypárti kormány vezetőjeként nem lesz akadálya annak, hogy választási programunkhoz híven 2017 végéig kiírjuk a népszavazást Nagy-Britannia EU-tagságáról – nyilatkozta. Kormányom az egységes nemzetért, az Egyesült Királyságért fog dolgozni, országunk valami különös dolog előtt áll – mondta a régi-új miniszterelnök.

Lord Paddy Ashdown pedig kénytelen lesz megenni a kalapját.

Keressen minket a

Facebookon is!