Kaczynski Varsót és Berlint félti az oroszoktól
A jelenlegi katonai helyzetben már nem Kijevért aggódom, hanem Varsót és Berlint féltem – közölte Jaroslaw Kaczynski, a szélsőségesen jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) pártjának vezetője a lengyel köztévének adott interjújában.
A riporter kérdésére, mit szól Donald Tusk lengyel kormányfőnek az Európai Tanács élére való kinevezéséről, azt mondta: – Ez jó hír. Ez egy olyan állás, amelyből jó hangosan lehet beszélni, olyan hangosan, hogy azt egész Európában hallani lehet. Ha ezt Tusk kihasználja, akkor sok jót tehet Lengyelországért – tette hozzá.
Kaczynski szerint ugyanakkor Tusk jelölése a bizonyítéka annak, hogy ez nem egy magas tisztség, ennek dacára a kormányfőnek az ET vezetőjeként „nagy területe lesz a cselekvésre”. Az ellenzéki vezető közölte, hogy nem változtat Tusk megítélésén, akit rossz miniszterelnöknek tart, de őszintén kívánja neki, hogy ezt a funkciót ki tudja használni Lengyelország és az EU megfelelő megítélése számára.
Ezek után Kaczynskit arról kérdezték, hogy milyen lesz a lengyel politika Tusk nélkül. Szerinte az egyértelmű, hogy a jelenlegi miniszterelnök eltűnik a hazai politika színpadjáról. „Ha Kopacz asszony (a szejm jelenlegi marsallja, aki a hírek szerint a legesélyesebb jelölt a kormányfői posztra Tusk után – a szerk.) nem kerül az új kormány élére, akkor Tusk nem lesz jelen” – mondta, ezzel azt sugallva, hogy Kopacz választása után a „hátsó sorokból” továbbra is a jelenlegi miniszterelnök vezetné a lengyel kormányt.
– Ez a hátsó sorból való irányítás mindig rossz megoldás, és egészen bizonyos, hogy ilyen szándék most is van. Ezért én Komorowski államfő helyében Kopacz jelölését elutasítanám – mondta Kaczynski.
A pártvezér azt várja az új ET vezetőtől, hogy „megváltoztatja az unió álláspontját Ukrajna kérdésében” – szerinte ugyanis az jelenleg nagyon elnéző. Úgy vélte, az ukrán szomszédoknak „sokkal konkrétabb segítséget” kell nyújtani, s ebbe a katonai eszközöket is beleérti.
Hozzátette, hogy Lengyelországban „muszáj NATO bázisnak lennie”. Szerinte ebben a kérdésben a „fontos és nagyon fontos” amerikai politikusok még egyáltalán nem mondtak nemet. Az amerikai erők jelenléte a kontinensen a biztonság garanciáját jelenti.
Kaczynski értékelése szerint az oroszok fenyegetése kiterjed a NATO államokra is. – A jelenlegi katonai helyzetben már nem Kijevet féltem, hanem Varsót, sőt még Berlint is – jelentette ki.