Csaltak, csalnak és csalni fognak
Donald Trump szerint a választásokon csalni fognak. Kijelentette: az amerikai elnökválasztás „meg van bundázva”, és egy széleskörű összeesküvéssel akarják elcsalni tőle a győzelmet. Igaz, hogy a Republikánus Párt vezető politikusai kikeltek Trump megalapozatlan kijelentései ellen, mert az amerikai demokrácia alapja a békés hatalomátadás, a választási eredmények elismerése. A republikánusoknak annál is kínosabb Trump vádaskodása, mert az államok többségében republikánus adminisztráció intézi a szavazásokat, vagyis saját magukat kellene csalással vádolniuk. (Ez nem zavarta a Fideszt sem 2002-ben.)
De mi van így az elbizonytalanodott amerikai szavazókkal? Miért adnak sokan hitelt Trump szavainak? Az egyik ok éppen az elmúlt évek republikánus politikájában rejlik: jogilag ugyan elismerték Obama 2008-as és 2012-es győzelmét, de ténylegesen nem. A republikánus politikusok mindent megtettek azért, hogy a választóik ne tekintsék Obama elnökségét legitimnek. Ezt mi, magyarok jól ismerjük: 2006 után a Fidesz hasonlóképpen járt el a Gyurcsány-kormánnyal szemben.
Trump Twitter-üzeneteiben először csak azt állította, hogy Hillary Clinton a médiával karöltve megbundázza a választást azzal, hogy nyilvánosságot adott azoknak a nőknek, akik azt állították, hogy szexuálisan zaklatta, molesztálta és fogdosta őket.
Tetézte ezt azzal, hogy szembement alelnökjelöltjével, Mike Pence kormányzóval, aki egy interjúban kijelentette, hogy el fogják fogadni a választás eredményét, és Trump csak a saját szerepéről beszél, amikor bundázást említ, nem pedig konkrétan választási csalásokról. Ezután Trump a Twitter-oldalán ezt írta: „A választást megbundázzák (...) sok szavazóhelyiségben is.”
Trump hétfőn már konkrétan arról beszélt, hogy választási csalásokra készülnek ellene. A Twitter-oldalán már ez szerepelt: „Persze hogy széles körben elkövetett választási csalások történnek a választás napján és előtte. Miért tagadják ezt a republikánus vezetők? Annyira naivak.”
Trump az amerikai demokrácia alapjait ássa alá azzal, hogy megkérdőjelezi a választások eredményeit, amit egészen eddig egyetlen vesztes amerikai elnökjelölt sem tett meg. Az Independentben Charlotte England írt arról, hogy a közvélemény-kutatások szerint Trump kijelentései után ha Hillary Clinton nyer a november 8-i választáson, a republikánus szavazók 70 százaléka hinné csak el, hogy nem csalták el a választást. Trump ismételten azt állította, hogy az elnökválasztás meg van bundázva, holott nincs bizonyítéka, hogy alátámassza ezt az állítását. Trump nem erősítette meg, hogy ha Clinton nyer, elfogadja-e a győzelmét vagy sem, mondván: „Ez legyen az én titkom.”
A republikánus elnökjelölt nemrégiben azt mondta egy gyűlésen Delaware-ben, Ohióban, hogy „megígérem a szavazóimnak, támogatóimnak és az amerikai népnek, hogy elfogadom az eredményeket ezen a nagy, történelmi elnökválasztáson. De csak akkor, ha én nyerek.” Trump azzal vádolta az Igazságügyi Minisztériumot és a Szövetségi Irodát, hogy a „globális hatalmi struktúra” összeesküvést tervez ellene. Azt is állította még, hogy emberek milliói regisztrálatlanul fognak szavazni.
Donald Trump összeesküvés-elméletei hasonlók Orbán Viktor magyar miniszterelnökéhez, aki 2002-ben az MSZP-t vádolta azzal, hogy csalt a választásokon. 2002. április 21-én este Orbán Viktor ugyan elismerte a vereséget és gratulált Medgyessy Péternek, a szocialista miniszterelnök-jelöltnek, de rögtön elültette a kétséget híveiben.
A Fidesz szimpatizánsai nem hittek a vereségben, és választási csalásról beszéltek. Ennek eredményeképp egy, a szavazatok újraszámolását követő csoport blokád alá vette az Erzsébet hidat. Több órába telt, amíg a rendőrök mindenkit letereltek a hídról. Létrehozták a demokráciavonalat a választási visszaélések kivizsgálására, Orbán Viktor pedig a Várban meghirdette a Polgári Körök létrehozását. Ekkor mondta el ismert beszédét: „Sokan voltunk, többen, mint valaha, mégsem voltunk elegen.”
Donald Trump a Republikánus Párt politikusai szerint túl messzire ment, de az amerikai szavazókban elültette a kételyt, hogy Hillary Clinton nem jogerősen lesz elnök. Ha Trump veszít, rajongóinak egy része nem fogja elfogadni a szemükben megbundázott választás eredményeit. Trump rajongóinak egy része pedig nyílt forradalommal és fegyveres lázadással fenyegetőzött, ha Clinton kerül ki győztesen. Lehet, sőt valószínű, hogy Trump nem győz, de feldühödött szavazói itt maradnak.