Bezárul az angol kapu?

A tömeges bevándorlásnak köszönhetően Nagy-Britannia lakossága kétszer olyan gyorsan növekedett az elmúlt évtizedben, mint Európa többi országának lélekszáma. A népesség száma tavaly lépte át először a 64 milliót. A szigetországba tanulni és dolgozni érkező EU-s állampolgárok száma is jelentősen megugrott, s ez a tény lépéskényszerbe hozza David Cameron konzervatív párti miniszterelnököt, aki amúgy is nagy versenyben áll a bevándorlást ellenző Nigel Farage UKIP pártjával.

2014. július 8., 16:51

Szerző:

Alig egy évvel a parlamenti választások előtt David Cameron miniszterelnök ígéretet tett arra, hogy újratárgyalja Nagy-Britannia kapcsolatát az EU-val, 2017-ben pedig népszavazást tartanának a brit uniós tagságot illetően.

A miniszterelnök korlátozni kívánja a szabad munkaerő-vándorlást – az EU egyik fő alapelvét –, mert az hatalmas társadalmi, oktatási és szociális terheket ró az országra. A jelenleg tágra nyitott kapukat szeretné kissé beljebb csukni, és különböző feltételekhez kötni, szigorítani az országba érkezők letelepedését és munkavállalását.

Egyes tervek szerint számszerű korlátozást alkalmaznának, elsősorban az EU szegényebb országaiból érkezőkkel szemben. (Első olvasatra ez aggasztó lehet a több százezres magyar kolónia számára, ám azonnal megnyugodhatunk, ha a magyar kormány szlogenjére gondolunk: Magyarország jobban teljesít.)

Az angoloknak számos rossz tapasztalatuk van a külföldiekkel kapcsolatban. Ugrásszerűen megnőtt a névházasságok száma, nemrégiben derült fény arra, hogy az egyetemi oktatáshoz szükséges angol nyelvtudást igazoló bizonyítványokat tízezrével hamisították. Ennek következményeként számos egyetem felfüggesztette a külföldi hallgatók felvételét ill. ösztöndíjjal való támogatását. Nagy port kavart annak a Fülöp-szigeteki családnak az esete is, amelyik azzal az indoklással folyamodott tartózkodási engedélyért, hogy angliai egyetemre szeretnék járatni a gyerekeiket. „Nem tudunk az egész világnak egyetemi képzést nyújtani” – hangzott a Legfelsőbb Bíróság elutasító verdiktje.


Bár a gazdasági szereplők zöme az ország szempontjából előnyösnek tartja az angliai migrációt, úgy tűnik, ez az érv kevés lesz Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője számára a baloldali híveinek meggyőzéséhez a jövő évi választások előtt. A Labour párton belül még arról is nagy vita folyik, hogy milyen álláspontot képviseljenek a Cameron által javasolt EU-tagságról szóló népszavazással kapcsolatban.


Annyi bizonyos: egyedül Boris Johnson, London főpolgármestere támogatja teljes szívvel a bevándorlást.

Tartson velünk a

Facebookonis!