Angela Merkel mégis engedhet a brexit-tárgyalásokban, hogy az Európa-projekt egységét megőrizze

2018. augusztus 4., 09:50

Szerző:

Angela Merkel német kancellár és Theresa May brit miniszterelnök személyes találkozója változást hozhat az EU-brit válási tárgyalásokon. Vagy mégsem.

Lényegében így foglalható össze a napi.hu által szemlézett, a Financial Times (FT) berlini tudósítója, Alex Baker áltl jegyzett cikk, mely szerint a brüsszeli diplomaták mindig külön figyelmet szentelnek annak, milyen üzenetek érkeznek Angela Merkel német kancellár háza tájáról. Ahogy egy hőlégballont új útra terel a széljárás megváltozása, úgy módosulhat az Európai Unió álláspontja a Berlinből érkező fuvallatok hatására.

Merkel természetesen nem mondhatja meg az EU-nak, miként tárgyaljon a válásról az Egyesült Királysággal, de véleménye igazodási pontnak számít.

Ezért nem meglepő, hogy a londoni kormány örömmel hallja azokat a pletykákat, amelyek szerint Merkel felpuhította korábbi álláspontját a brexittel kapcsolatban. Theresa May miniszterelnök legutóbbi találkozójukon a német fővárosban úgy érzékelte, hogy a kancellár megértőbbé vált a brit szempontok iránt. Más szóval mintha kész lenne rugalmasabban kezelni a brexitet. Állítólag nem egyszerűen arról van szó, hogy a német kormány kerülné a londoni kormány jelenlegi brexit-stratégiájának bírálatát, hanem keresné a lehetőséget arra is, hogyan lehetne az összhangba hozni azt az EU elképzeléseivel.

A brit javaslat szerint a szigetország az áruk kereskedelmének területén a vámunióban maradna, míg a szolgáltatások terén szakítana az EU-val. A gond az, hogy a kettőt sok esetben lehetetlen szétválasztani.

Ugyanakkor az FT szakírója szerint van olyan tényező, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni. Merkel talán valóban jelezte brit kollégájának, hogy változtatna álláspontján, ám hogy meddig menne el ebben az nem világos. Senki sem volt jelen a brüsszeli apparátusból a két vezető négyszemközti találkozóján, ami nem könnyíti meg az ott esetleg elhangzottak dekódolását. Egymást követően több brit miniszterelnök is megtapasztalhatta, milyen zavarba ejtő Merkel stílusa. Briliáns abban, hogy azt az érzetet keltse tárgyalópartnerében, többet árult el szándékaiból annál, amennyit valójában elárult.

Angela Merkel német kancellár stratégiája egyszerre bel- és külpolitikai, összességében pedig Európa egyben tartására irányul

Az óvatosság most is ajánlott, hiszen Merkel eddig azok közé tartozott, akik a legkeményebb pozíciót foglalták el a brexittel kapcsolatban.

A német kancellár ugyanis mindenekelőtt az Európa-projekt egységét akarta megőrizni, s a német-brit viszonyt is alárendelte ennek.

Merkel a brexittel nem sokat foglalkozott, részben a németországi belpolitikai csatározások miatt, amikor azonban odafigyelt erre a kérdésre, akkor is leginkább azt kifogásolta, hogy 2017 végén az EU túl könnyen elfogadta a brit kilépést követő szűken két éves átmeneti periódust. Ebben az uniós szabályok szerint folytatják majd együttműködésüket a felek a de facto – 2020 végi – válás előtt. A kancellár azt akarja, hogy britek függetlenné válásának világosan látható költsége legyen.

Merkel nem akar precedenst teremteni, s engedni megteremtődni arra, hogy lehet az EU-val úgy is együttműködni, hogy egy ország kimazsolázza a kapcsolat csak számára kedvező elemeit.

Ez utóbbi területen ugyanakkor valamiben puhulhatott az álláspontja: talán elfogadja, hogy a felek jövőbeni kapcsolatainak részleteit csak a 2019. márciusi válás után tisztázzák. Ezzel elkerülnék a válási megállapodás nélküli kilépést jövő márciusban annak összes romboló következményével együtt.

A brit tárgyalók egy része szerint Merkelt a geopolitikai viszonyok változása kényszeríthette hozzáállása módosítására. Donald Trump amerikai elnök megroppantotta a transzatlanti együttműködést, ami új megvilágításba helyzete a szigetország és az EU biztonsági kapcsolatait. Emellett egyik fő belső ellenfele, Hors Seehofer nemrégiben vádolta meg Michel Barnier-t, az EU főtárgylóját azzal, hogy túlságosan rugalmatlan a brexit utáni együttműködés kérdésében.

Merkel talán úgy véli: ha segít egy kicsit a londoni kormánynak, azzal kifogja a szelet otthoni ellenfelei vitorlájából.

Vezető uniós tisztviselők szerint azonban Merkel csak nüansznyit változtatott. Berlinben inkább a britek büszke távozását készítik elő, mint azt a fajta különleges viszont az Egyesült Királyság és az EU között, amiről Londonban álmodnak. Újra igazak lehetnek Sir Con O"Neill szavai, aki 1971-ben vezette az Európai Közösséghez csatlakozni kívánó Nagy-Britannia delegációját. Legalább nem mondhatjuk azt, hogy a németek becsaptak bennünket – jegyezte meg –, hiszen nagyon ügyeltek rá, hogy alig ígérjenek valamit – írta a szakújságíró.