Vasárnap ismét fut a "szoci Overdose"

Budapest XIII. kerülete egyike azon kevés helyeknek, ahol esélyesnek számít az MSZP polgármester-jelöltje. Dr. Tóth József 1994 óta áll a kerület élén, munkanapokon már reggel hatkor ott van polgármesteri hivatalban. Hogy Angyalföldön talán mégsem tör át a jobboldal, az elsősorban az ő és az általa létrehozott csapat érdeme, mert míg az MSZP országosan megroppant, ebben a kerületben befuthat a jelöltje. Aki dönthetett volna úgy is, hogy a rossz időkben nem teszi ki a kampányanyagokra a párt logóját, de mégis úgy döntött, bevállalja azt a szegfűt, mert "így tiszta és egyenes."

2010. október 1., 14:35

Török Gábor politológus nemes egyszerűséggel szoci Overdose-nak titulálta Önt. Hogyan fogadta ezt a becenevet?

Érdekes hasonlat, de én abban reménykedem, hogy nem az Overdose utolsó vereségére gondolt, hanem az előző győzelmeire.

Az elemzések szerint október 3., az önkormányzati választások után még narancsszínűbb országra virradunk, csupán Budapest egy-két kerületében és néhány vidéki nagyvárosban várható szoros harc a szocialisták és a Fidesz között. Az egyik ilyen fővárosi kerület a XIII. Ez nagy „felelősség” önnek, a felelősség szót azért tettem idézőjelbe, mert valójában nem a személyes felelőssége, hiszen míg ön szocialista polgármesterként megőrizte a népszerűségét, addig a pártja támogatottsága drámaian csökkent. Ön helyben megtette, amit lehetett, mégis az egész baloldal szeme Angyalföldön csügg majd a választáskor.

Meg kell várni az október 3-ikát. Két szélsőséget tapasztalok jelen pillanatban, és nem véletlenül mondom, hogy szélsőséget. Először a mi szempontunkból, azaz szoci szempontból mondom: van, aki azt mondja, hogy az 1,1 millió szavazó, aki tavasszal a szocialista pártra szavazott, stabilan, biztosan megvan, és a Fidesztől már szakadtak le a bizonytalan körből mintegy hat-hétszázezren, és ez az 1,1 millió növelhető, ezért a közvélemény-kutatásoknál jobb eredményt érünk el. A másik szélsőség pedig mit a közvélemény-kutatók mondanak, a Mediántól a Századvégen keresztül a Gallupig, hogy a Fidesz olyan 64-66 százalékon, a szocialista párt pedig 14-16 százalékon áll. Én úgy gondolom, hogy a kettő között lesz valahol a dolog lényege. Reménykedem abban, hogy inkább a személyek kerülnek előtérbe mint a pártszimpátiák, bár minél nagyobb létszámú a település, annál inkább a pártszimpátiák kerülnek előtérbe. Igen, én reménykedem, de nemcsak reménykedem, hanem bizakodom. A bizakodásra az is okot ad, hogy a kopogtatócédula-gyűjtésünk jól sikeredett, 15 százalékkal többet gyűjtöttek az egyéni jelöltek és a polgármester is, több mint 11 ezer kopogtatót a Horváth Csabának is összegyűjtöttünk a kerületben, ami nagy lépték. Másrészt a rendezvényeink egyik fő eleme, hogy a lakossággal találkozunk az úgynevezett kitelepüléseken, amelyekből 168-at szerveztünk itt a kerületben, én minden nap megyek délután öttől este hatig-hétig. Persze, hogy azok jönnek oda hozzánk, akik szimpatizálnak velünk, de éles elutasítottságot nem tapasztalunk. A kopogtatócédulát is többen hozták be „lábon” nekünk, minthogy el kellett volna menni érte. Mindez hangulatilag biztatja az embereimet is. Azt szeretnénk, hogy ne csak a polgármester, hanem a csapat egésze nyerjen. Számunkra mindenfajta kommunikáció meg minden nyilvános megjelenés úgy történik, hogy akkor tudjuk folytatni ezt a víziót, ezt az értékrendet itt a kerületben, hogy a polgármester és a csapata nyer, ezért erre irányul a mi egész kommunikációnk.

Mit gondol, miért éppen Angyalföldön maradt esélyesként talpon a baloldal Budapesten?

Régen volt a pesti részen az úgynevezett vörös félhold, amely kezdődött Újpestnél, aztán jött Palota, a XIII., a XIV. a XIX. és a XVIII. kerület, ahogy pedig megyünk dél felé Erzsébet, Csepel, és valahol Soroksár környékén záródott a dolog. Ezek a nagyobb lélekszámú városrészek alkották a baloldal fő bázisát. Budai részen pedig III. kerületben az elmúlt 16 évben szocialista illetve liberális országgyűlési képviselő volt, Újbudán pedig egy választókerület vagy kettő, amely inkább nekünk áll. Van egyszer egy tradicionális elem, amelynek lehet hatása, bár én a XIII. kerület esetében mindenkinek azt mondtam, hogy a tradicionális elemek megszűntek, amikor az új házak, lakások megépítésének következményeként nagy lakosságcsere megindult Angyalföldön.

Hogy a tradíció önmagában immár édeskevés, azt például Kőbánya vagy Csepel esete is mutatja, ezekben a kerületekben már nem dominál a baloldal.

Én az elvégzett hatékony és korszerű munkában hiszek. Amikor egy település változatlan vagy egy feladatot elvégzünk és hátradőlünk, az a település végét jelenti. Úgy szoktam fogalmazni: a mozdulatlanság a végnek a kezdete. Mindig keresni kell az újat, a korszerűt, és talán ebben jók voltunk, elsők voltunk, és én nem vettem rossz néven, hogy meg tudtam osztani olyan jobboldali városvezetővel – első számú vezetővel – és polgármesterekkel a gondolataimat, akik nem szégyelltek találkozni és konzultálni.

Például? Vagy nem akarja lejáratni őket a saját a szavazóik szemében a választás előtt?

El fogom mondani, hogy kik azok, de csak október 3. után.

És tényleg minden reggel hatkor már itt van benn a polgármesteri hivatalban?

Számomra a reggeli időszak alkalmasabb fontosabb ügyek átgondolására, a napi tájékozottság megszerzésére. Azonkívül a helyettesekkel és a kollégákkal való három-ötperces beszélgetés ilyenkor többet jelent, mintha egy órás értekezlet tartanánk. Hatékonyabb így a vezetés.

Több esélyesnek tűnő szocialista jelölt már tavasszal is, de főleg a mostani kampányban igyekszik „elsuvasztani” a plakátján az MSZP emblémáját, legyen az kocka vagy szegfű. Mintha attól félnének, hogy a párt rossz megítélése rájuk is vetül. Az ön plakátjain és egyéb kampányanyagán viszont ott van a szegfű. Nem gondolja, hogy ezzel rontja az esélyeit?

Mi a központtal történő egyeztetés alapján már tavasszal is saját, önálló kampányt folytatunk, és így van ez most is. Ugyanazokat az elemeket és színvilágot használjuk, mint a központ, igaz, mi már kész voltunk vele augusztusban, mikor szeptemberben megfogalmazták a központit, ekkor igazítottuk ehhez. Minálunk is felvetődött, hogy valami lokálpatrióta vagy civil szervezet nevében induljanak a jelöltjeink, vagy vegyesen, de végül abban maradtunk, hogy az a tiszta és egyenes, ha azt mutatjuk, hogy mi ezt a pártot, ezt az értékrendet képviseljük. Így aztán „csak” az MSZP és a szegfű-logó szerepel a jelöltjeink neve mellett. 1990 óta itt, a kerületben az MSZP jelöltjeként jelentek meg az embereink, illetve előfordult, hogy az SZDSZ-szel való választási együttműködésben, én is voltam MSZP-SZDSZ-jelölt, de most egyedül maradtunk.

Riválisai azzal szoktak érvelni, hogy egy jobboldali kormányzat alatt jobban jár az a település, amelyik nem „ellensúlyként” működik. Ön már volt országos szinten ellenzékben 1998 és 2002 között, van tehát ebben gyakorlata. Igaz, azt is mondják, hogy az a jobboldali kormány egészen más hangot ütött meg, mint a mostani. Most keményebb idők jönnek. Számít erre?

Azt látom, hogy ez országos kommunikáció a mostani kormánypárt részéről. Ezzel riogatnak a településeken és nemcsak itt a kerületben. Én ettől az objektív eszközökben nem félek, viszont szubjektív eszközökben, például egy kormánypályázatnál, ahol többségben vannak a jobboldali politikusok, bizonyára van lehetőség arra, hogy a sajátjaiknak kedvezzenek. Az elmúlt időszakban a Közép-Magyarországi Fejlesztési Regionális Tanácsban én képviseltem a kerületeket, ott például egy útpályázati pénznek a felosztásánál objektív mérőszámokat alakítottam ki. Például: hány kilométer út van a településrészen, hány százaléka van felújítva, milyen nagyságrendre pályázott, mennyi a saját forrása. Objektív mércét alakítottunk ki, és ennek alapján úgy gondolom, hogy rossz szájíz nélkül sikerült a pályázatokat odaítélni. Én ezt elvárom a másik oldaltól is.

Irigylem a kerületben lakókat. Most, hogy egy kicsit utánanéztem, láttam, mennyi mindenhez jutnak hozzá térítésmentesen vagy csekély térítés ellenében. Ingyen HPV-oltás a 13 év feletti lányoknak, családi napközi, infúziós lehetőség az egészségügyi központban, ahol a vivőfolyadék költségét az önkormányzat állja, és még hosszan sorolhatnám.

Válasszuk háromfelé a dolgot. Vannak az önkormányzati és ágazati törvényben előírt kötelező szolgáltatások és juttatások, amiket az állam nyújt az önkormányzati rendszeren keresztül, ezek mindenütt járnak. A másik csoportot az önként vállalt ügyek alkotják. Ezek között is két alrendszert alakítok ki. Az egyik, amelynek van úgynevezett konjukturális eleme, és van, amelyik nem konjukturális, csak a helyi sajátosságoktól függ. A konjukturális elem például a HPV-oltás a legutóbbi időszakban. Nem konjukturális elem például a szociális bolthálózat, amely már másfél évtizede működik itt a kerületben. Vagy elindítottuk és konjukturális elem lett a nyelvoktatásnak és a számítógép-kezelői tanfolyamnak a megszerzése a diákok számára. Vagy például ilyen a felnőtteknek a nyelvi képzése és a számítógépes ismeretek tanfolyama, illetve az internet-kávézó. A legidősebb „növendék”, akinek átadtam az oklevelet az ingyenes képzés után, 92 éves volt. Az egyik idősek klubjában pedig kialakítottunk egy tíz munkaállomásos, ingyenes internet-hozzáférést. Szintén nem konjukturális, hanem a saját értékrend alapján létrehozott kedvezmény, hogy a Dagályba ingyen járhatnak a nyugdíjasok, és a klubokban ingyenes délelőtti tornán vehetnek részt. Ami nagyon fontos: meg kell találni a helyi igényeket.

Olvastam az egyik helyi lapban, hogy az egyik iskolában még balett-terem is épült, ami nagy ritkaság, csilivili, drága fitneszközpontokból is hiányzik általában.

Igen, a Vizafogó általános iskolában. Van az intézményeinkre egy úgynevezett tízéves felújítási programunk. Ennek keretében most érkeztek el a lakótelepi iskolák ahhoz, hogy 25-30 évesek, és rájuk fér egy nagy felújítás. Így újítottuk fel a Számítástechnikait a Gyöngyösi-lakótelepen, a Futár utcai Eötvös általános iskolát, korábban elkezdtük szakaszosan a Hunyadi általános iskolát és a Vizafogó lakótelepen található iskolát. Ez utóbbit a tornateremmel kezdtük, aminek a felújítása százmillió forintba került. Ekkor egy tükrös balett-termet is kialakítottunk. Mivel ennek az iskolának a specialitása a művészetoktatás, a művészeti képzés keretében igencsak ki tudják használni ezt a termet.

A saját egyéni felmérései mit mutatnak a választás előtt?

A bizakodást. A minimum programunk az, hogy többségünk legyen, a maximum programunk pedig, hogy minden választókerületet és a polgármesteri posztot is megnyerjük.

Nem nagyon kampányolt itt az MSZP országos vezetése most, ősszel.

Nem voltak eltiltva. Tavasszal itt voltak, Mesterházy Attila is, viszont a mi kampánystratégiánk a helyi ügyeket helyezi előtérbe, azzal kampányolunk, amit helyben elvégeztünk, és amit még ígérünk. Ebbe a stratégiába kevésbé a pártpolitika, mint inkább a lakosságbarát politika került inkább előtérbe. Ezért nem hívtunk prominenseket, de ha bejelentkeztek volna, biztos nem mondtunk volna nemet.

A jelek szerint bevált az önálló helyi kampányuk?

Igen. Mi ajtótól ajtóig kampányt folytatunk elsősorban, ehhez megvan a saját humán erőforrásunk. Mint ahogy tavasszal a két forduló között, itt északon a 20. számú választókerületben megszólítottunk tízezer állampolgárt, több ezer lakásban voltunk. Most a kopogtatócédula-gyűjtés kezdete óta ez a kampánystratégiánknak a fő eleme. És az utcai jelenlét, hogy lássák, hogy élünk, vagyunk, dolgozunk.