Újabb szülői ellenállás a KLIK ellen

Állami iskolafenntartás helyett szülői iskolafenntartás? – tesz fel a kérdést a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) közleménye, emlékeztetve arra, hogy az alaptörvény szerint a szülők felelősek gyermekük taníttatásáért nem az iskola.

2016. március 21., 08:54

Oktatáspolitikai célkitűzés a „falusi” kisiskolák újraindítása, de a szülők nem tudnak róla. Nem kell másik településre elszállítani az alsó tagozatos kisgyermekeket, ha a szülők úgy döntenek, hogy az állami iskolafenntartó központ (KLIK) helyben nyisson iskolát.- emlékeztet a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete .

A Köznevelési törvény (Nkt.) szerint ugyanis ha legalább nyolc szülő úgy gondolja, hogy iskoláskorú gyermekét nem hajlandó nehéz körülmények között utaztatni településen kívüli általános iskolába, akkor a települési önkormányzat kezdeményezésére az állami intézményfenntartó központ köteles gondoskodni a feladat „helyben történő ellátásáról”. [Nkt. 89. § (1)]

Ehhez nem kell új iskolát építeni, elég bérelni egy olyan épületet, amely megfelel a célnak, vagy vissza kell venni az előző években indokolatlanul bezárt és eladott régi iskolaépületeket.

A törvényesen és etikusan működő szülői irányítású iskolában nem kérnek pénzt a köznevelési közszolgáltatásokért, nincs alapítványi befizetés, a szülők döntenek adójuk 1%-ának felhasználásáról, nincs osztálypénz. A tanmenetnek megfelelően megtanítják a gyermeket írni, olvasni, nem adnak fel házi feladatot, nincs buktatás!

A szervezet szerint itt az idő, hogy a helyi lakos szülők beadják az „alsó tagozatos iskola” indításával kapcsolatos igényüket a helyi önkormányzatokhoz.