Több tucat visszaélést tárt fel az OLAF
Harmincnégy lezárt ügyet adott át a Legfőbb Ügyészségnek magyarországi vizsgálódásai nyomán az unió csalás elleni hivatala, az OLAF az elmúlt négy évben – közölte az NGM Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke kérdésére válaszolva. A főügyészség azonban csak 12 ilyen ügyről tud, a konkrétumokról pedig hallgatnak.
Lukács Zoltán az utóbbi hónapokban öt olyan, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek címzett írásbeli kérdésére kapott választ, amelyekből kiderül, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) évek óta vizsgálódik Magyarországon korrupciós ügyekben. Az OLAF 2011-ig tíz, 2011-2012 között két, 2013-ban hét, 2014-ben pedig 15 lezárt ügyet adott át a Legfőbb Ügyészségnek – közölte az MSZP alelnökével Varga. Lukács Zoltán a 168 Óra Online-nak elmondta: másfél hónapig folytatott levelezést a minisztériummal, hogy ezekhez az adatokhoz hozzájusson, ugyanis a Varga Mihály vezette tárca nem adta könnyen az érdemi információt. Többszöri levélváltás volt szükséges, az elektronikus formában érkező válaszok pedig mindig a törvényben meghatározott határidő (15 nap) legvégén érkeztek meg, mintha időzítővel küldték volna ki őket.
Az OLAF igazgatási, adminisztrációs vizsgálatokat végezhet, bizonyítékokat gyűjthet, de nem folytathat nyomozást: az információit minden esetben át kell adnia a nemzeti vádhatóságnak. Az MSZP nevében Lukács Zoltán azt kérte a Legfőbb Ügyészségtől, hogy hozza nyilvánosságra, melyik ez az összesen 34 ügy, és közölje, hogy indítottak-e eljárást ezekben az esetekben. A főügyész válaszában már mást mond az ügyek számáról, mint az NGM: csak 12 ügyről tudnak. Az eltérést a főügyész azzal magyarázza, hogy az OLAF nem az ügyészségnek, hanem más szervezeteknek és hatóságoknak, például a NAV-nak adta át az ügyeket. Ez azért furcsa érvelés Lukács Zoltán szerint, mert Varga Mihály válaszában kifejezetten az szerepel, hogy az ügyészségnek 34 ügyet adtak át. Az ügyészség szerint a 12 ügyben 12 büntetőeljárás indult, egy ügyben már van elmarasztaló jogerős ítélet, két ügyben vádemelés, nyolc ügyben pedig nyomozás van folyamatban.
Lukács Zoltán szerint az ügyészség válaszából éppen a lényeg maradt ki: milyen témakörben és a milyen ügyekben indultak eljárások? Az MSZP alelnöke éppen ezért most újabb kérdéseket intéz a legfőbb ügyészhez a konkrétumokról. Az OLAF szabályzata szerint szabálytalanság, csalás, és az unió pénzügyi érdekeit vagy jó hírnevét sértő visszaéléseket vizsgálhatja. Lukács Zoltán szerint itt nyilvánvalóan nem az EU jó hírnevét sértő ügyekről van, hanem törvénysértésekről, súlyos visszaélésekről, amit az is alátámaszt, hogy az ügyészség közlése szerint büntetőeljárások folynak.