Tisztogatás az MTV-nél?
Súlyos anyagi helyzetére hivatkozva az Magyar Televízió több, évek óta az intézménynél dolgozó kollégát „csoportosított át”, hetet pedig – egyik percről a másikra – elbocsátott. Sokan politikai okokat sejtenek a háttérben, ám a köztévé illetékese cáfol. A kirúgottak, ha beszélnek is, nevük elhallgatását kérik. Hisz – ahogy egyikük fogalmazott – a menetnek még nincs vége. LAMPÉ ÁGNES írása.
Úgy hallani, a kormányváltás után fokozatosan, több lépésben indult be a köztévé hírműsoraiban a politikai tisztogatás. Jó néhány „problémás” embert elküldtek, másokat súlytalan műsorokba pakoltak át, megint mások aggódva várják, kik kerülnek be a következő körbe.
Kerestük Élő Gábor hírigazgatót, hogy a fentiekről a véleményét kérjük, ám helyette Kert Attila, az MTV jelenlegi kommunikációs és egykori hírigazgatója válaszolt kérdéseinkre.
– Persze lehet azt állítani az elbocsátásokról, hogy eszelős politikai tisztogatás zajlik, de erről szó sincs – mondja Kert. – Négy éve hírigazgatóként háromszor ennyi embert küldtem el. Nyolc és tizenkét éve pedig húszasával szórták ki a kollégákat. Sokan most is arra számítottak, hogy a kormányváltás után kiraknak egy íróasztalt a folyosó végére, és az előtt állnak majd hosszú sorban a kirúgottak. Nem így történt. A száznál is több főt foglalkoztató hírfőszerkesztőség létszámához képest a hét nem nagy szám.
Felrúgott szabályok
Az elküldött kollégák viszont egészen mást mondanak.
– Nincs szezonja a politikai újságírásnak – összegzi véleményét az MTV-ből minap kirúgott egyik forrásunk. – Előbb-utóbb talán sikerül elhelyezkednem, egyelőre alkalmi munkákat vállalok. Mostanában amúgy is feszültségben dolgoztam, bent az eddigi legrosszabb éra jött el.
Utóbbi állítással valamennyi megkérdezett egyetért.
– Korábban egyik főnököm sem diktálta le, hogyan nézzen ki egy riport. Elképzelhetetlen volt, hogy bárki megmondja, mi után mi következzen, ki szólaljon meg, ki ne. Most még a szereplőkről, a kérdésekről, az elhangzó információkról is Élő Gábor hírigazgató dönt – állítja egyikük.
Egy másik kirúgott szerint valamelyik munkatársát pusztán azért küldték el, mert kifogásolta Élő vezetési stílusát.
– A megszólalók jobbára csak az egyik oldalról jöhetnek. Ez a szakma szabályainak felrúgása, magyarul csalás. Élő, miután felmérte, kikkel nehéz elfogadtatni ezt az új rendet, eltávolította őket.
Harmadik forrásunk hozzáteszi: a Híradót „Élő Gábor írja, szinte szavanként”, ahogy ezt 2001–2002-ben is tette. Annak idején nyolc hónapig ült a Híradó főszerkesztő-helyettesi székében.
– Akkor még azt is megszabta, hogy szoci kampánygyűlésen fogatlan nyugdíjasokat kell kamerázni, a Fidesznél pedig mosolygó, ujjongó tömeget. Korábban szabadon választhattunk témát, nem szóltak bele a szerkesztésbe. Például Mikola szinglizése a 2006-os kampány idején simán bekerült, a mostaniban szó nem lehetett hasonlóról. Megkönnyebbülés, hogy nem kell asszisztálni ahhoz, ami az MTV hírműsoraiban zajlik.
Azt azért megjegyezzük: ha most szinglizne egy ellenzéki politikus, ő is a Híradóban találná magát.
Kert szerint viszont egy hírigazgatónak az a feladata, hogy beleszóljon a napi munkába, irányítson, közölje, miként készüljön egy riport, milyen információ jelenjen meg benne.
– Meghatározza az irányokat, amibe akár a konkrét értékrend is belefér, a politikai kiegyensúlyozatlanság viszont természetesen nem – magyarázza Kert. – Abban pedig biztos vagyok, hogy a felmondásban senkinél sem játszott szerepet, hogy politikai vagy újságírói szempontból kínos utasítást kapott volna.
Ha hív a titkárnő
A köztévé belső átalakulása a múlt év végén kezdődött, amikor az előző kormány döntése nyomán először 7, majd 2,4 milliárd forint céltámogatást vont meg az állam a médiumtól. Később az MTV kuratóriuma nem szavazta meg a televízió rendkívüli, egymilliárdos hitelfelvételét sem.
Politikailag kényes lépésnek értékelhető, hogy Bednárik Imre akkori hírigazgató (még korábban és jelenleg ismét a Népszabadság munkatársa) decemberben a Magyar Televízió cégvezetője lett. A történteket sokan úgy értékelték, hogy a hatalom igyekszik „megfogni” a Fidesszel jó viszonyt kiépítő Medveczky Balázs ügyvezető elnököt. „Bednárik Imre személye garantálta azt, hogy ha az MTV mégis pótlólagos támogatást kap, annak felhasználása megfelelően történjen” – nyilatkozta annak idején Hábetler Helga szocialista kurátor. Medveczky Balázs nem sokáig tűrte Bednárik ténykedését, a választás után két héttel eltávolította őt. Ekkor érkezett a volt Echo TV-s, korábban a Lánchíd Rádiónál főszerkesztő Élő Gábor.
A napi munkában eleinte semmi nem változott.
– El voltunk foglalva a választásokkal, a belpolitika vitte a napi vezető témákat, s ebbe nem nagyon lehet belenyúlni. Annyit azért tudtunk, hogy Az este szoros kontroll alatt működik. Élő a választások után telepedett rá a napi munkára, de akkor szinte azonnal – állítja az egyik kirúgott. – Bizonytalanná vált a hírek sorrendje és a témák feldolgozási módja. Egyetlen igazodási pont maradt: az ellenzék nem beszélhet. Élő kedvenc szólása: „Mit tudnának mondani?”
Az elbocsátások egy keddi napon kezdődtek. A forgatókönyv minden kirúgott esetében hasonló volt.
– A szabadnapomon háromnegyed kilenckor felhívott Élő titkárnője, hogy nyolc óra ötvenötre menjek be. Jeleztem, hogy aznap nem dolgozom, de kiderült, Élő szerint igen. Felhívtam a gyártást, közölték, nem látnak a beosztásban. Semmit nem sejtettem. Fél tíz körül értem be, épp Élőtől jött ki egy kollégám azzal: „Most basztak ki.” Ekkor már tudtam, mi következik. Odabent tördelte a kezét Élő, majd annyit mondott: a Magyar Televízió nehéz anyagi helyzetére való tekintettel létszám- és bércsökkentésre kényszerül, ezért „a munkaköröm megszűnik”. Sokat tapasztaltam már ahhoz, hogy ilyen helyzetekben ne essem kétségbe. Végül kiderült: a felmondás szerint az adott munkakörben csökkentik a foglalkoztatottak létszámát.
– Az értekezlet előtt fél órával a titkárnője szólt, hogy menjek be a hírigazgatóhoz – magyarázza egy másik volt tévés. – Élő egyetlen, takarékossági okokra hivatkozó mondattal vált meg tőlem. Másnaptól nem kellett dolgoznom, három napot adott a kiköltözésre. A kéthavi végkielégítésemmel a még nyerők közé tartozom, más csupán egyhavit vagy annyit sem kapott.
És még egy kis színes:– Élő helyettese szinte minden beosztottjukkal leült beszélgetni. A véleményüket kérte szakmai kérdésekben, terveikről, hobbijukról érdeklődött. A kirúgottak legtöbbjével eltávolításuk előtt pár nappal csevegett. Csak azt nem mondta, hogy hamarosan bőven lesz szabadidő arra a hobbira.
Arcok a süllyesztőben
Szociális szempontok nem játszottak szerepet a takarékossági intézkedések végrehajtásánál. Az elbocsátottak között van kisgyerekes anya, Varga Gergelyt pedig egy hónappal gyermekének megszületése előtt küldték el. A kirúgott híradó-főszerkesztő munkakörét a hírigazgató-helyettes, mellesleg Élő Gábor legjobb barátja, a Pécsről most felvezényelt Németh Zsolt vette át.
Pedig Vargának, ha kap még egy hetet, megvan a három év munkaviszonya, ami után egyhavi végkielégítés jár. Ráadásul szabadsága is „maradt bent”, ha jut ideje kiíratni és kivenni, mire visszajön, lejár az az egy hét. Úgy tudni, amúgy tehetséges, „használható” kollégának tartották, eltávolítása talán „presztízsokokból” történt. Élő meg akarta mutatni: ő az úr a háznál.
A kirúgottak munkáját nem érte kritika. A kedélyeket nem borzolták jelentős viták, látványos összeveszések, a kormányváltás után is igyekeztek szakmailag vállalható, politikailag elfogadható anyagokat gyártani.
– Az elbocsátottak jellemzően nem olyan pozícióban dolgoztak, hogy a munkájuk meghatározó lehetett volna a hírműsorok irányultságára. Ez még Varga Gergőre is igaz, akit kiváló szakembernek tartok, én hívtam a televízióhoz. Annak idején ő maga mondta: az a dolga, hogy a hírigazgató koncepcióját végrehajtsa – jegyzi meg Kert Attila.
De akkor miért pont ők heten kerültek lapátra?
– Ők azok, akik a szerkesztőségen belül is helyettesíthetők. Valamennyiük esetében szakmai szempontok döntöttek – állítja Kert.
Bár az elbocsátások hivatalos indoklásában „átcsoportosítás”, „megtakarítás” és „az MTV labilis anyagi helyzete” áll, úgy hírlik: milliós fizetésért vették fel a Ma reggelbe Obersovszky Pétert, Az estébe pedig Szöllősi Györgyit. Az anyagiakkal való érvelés azért is különös, mert a tévében akad három évnél rövidebb ideje alkalmazásban álló ember bőven, akiknek végkielégítést sem kellett volna fizetni, mint a kirúgottaknak.
– Jó pár kollégához nem mertek hozzányúlni, ezért inkább „átültetik” őket. Mészáros Antónia kevesek által nézett délutáni beszélgetős műsort vezet, Bombera Krisztináról pedig még azt sem tudni, hol tűnik fel.
Hogy miért?
– Ha lekerül a képernyőről valaki, az nagyot szól. Ezért inkább elrejtik valahová, és néhány hónap múlva csendben elküldik – mondja az egyik elbocsátott.
Kert Attila cáfolja, hogy Bombera Krisztina és Mészáros Antónia nem dolgozhat hírműsorokban.
– Élő Gábor mindkettőjüknek megfelelő lehetőségeket ajánlott fel, de kaptak más felkérést is, és ők azt választották. A fizetéseket pedig nem ismerem ugyan, de kizárt, hogy Szöllősi Györgyié magasabb volna, mint mondjuk Mészáros Antóniáé vagy a szintén Az este munkatársáé, Nika Györgyé.
Az MTV-n belül sokan úgy sejtik, a kirúgások az önkormányzati választások után folytatódnak. Addig legyen inkább jótékony csönd.
– Az Echo TV-sek fele azt híreszteli magáról, hogy hamarosan MTV-s lesz. Már csak az a kérdés, kinek a helyére érkeznek. Mi voltunk az első kör, a másodiknak meg a harmadiknak már nem lesz ekkora visszhangja – véli egyik forrásunk. – Pár hete munkát keresek, de mindenhol azt mondják, kivárnak, mert fogalmuk sincs, milyen új médiavilág jön. Márpedig a számlák mindenkinek jönnek, ezért sokaknak nem nagyon van más választásuk, mint beállni a sorba.
Rövidesen új vezérigazgató is érkezik, s aligha tévedünk: ő is végez még néhány „belső átszervezést”.
Vegyük sorra az MTV-s személycseréket.
A Híradóból rúgták ki Horváth Csabát, az esti Híradó napi szerkesztőjét, Madarász Gábort, a reggeli és az éjszakai Híradó szerkesztőjét, valamint Novák Andrást, a Híradó riporterét. Szintén megváltak Az este két riporterétől, Bánhidi Emesétől és Somos Andrástól. Lapátra került Varga Gergely, a Híradó, valamint Molnár János, a Panoráma főszerkesztője. Ez utóbbi műsor egyelőre vezető nélkül, két fővel működik tovább.
Megszűnt A szólás szabadsága című vasárnap esti politikai elemző műsor, Krizsó Szilviát a Ma reggel című közéleti műsorba helyezték át, Süveges Gergő mellé. Mészáros Antónia, Az este műsorvezetője a Teadélután című szórakoztató magazinba került. Ugyanitt landolt Bombera Krisztina, az MTV egykori New York-i tudósítója, híradós műsorvezetője is, aki a Panorámát sem vezetheti tovább.
M. Kiss Csabát, az általa kitalált és a nevével fémjelzett Szempont című közéleti-politikai riportműsor vezetőjét is levették saját műsoráról, egyelőre a Kék fény című rendőrségi magazint vezeti.
Ráday Mihályt, akit előbb a Magyar Televízióért díjjal tüntetett ki Medveczky Balázs ügyvezető elnök, egyúttal nyugdíjazta is, és megszüntette az Unokáink sem fogják látni című városvédő műsorát.
S hogy kik érkeztek?
A hírigazgatói székbe Élő Gábor, az Echo TV korábbi hírigazgatója, a Lánchíd Rádió ex-főszerkesztője ült. A Szempont vasárnap estére, A szólás szabadsága helyére került, főszerkesztői posztját a volt Echo TV-s Gulyás István kapta. Az estébe Mészáros Antónia helyére a volt Hír TV-s, később Duna TV-s Szöllősi Györgyi került.
Baló György csütörtök esti Kasszája helyén Jelfogó címmel Halász Zsuzsa vezet műsort – ő a Magyar Rádió Vasárnapi újságjának műsorvezető-riportere volt, 2000-től a Siklósi Beatrix-féle A hét műsorvezetője, később a KDNP szóvivője lett.