Tankönyvbotrány: a Mozaik vezetője tételesen cáfolja a kormányt

Reményfy Tamás, a Mozaik Kiadó vezetője több ponton cáfolta Hegedűs István tankönyvellátásért felelős miniszteri biztosnak az Indexen kedden megjelent állításait.

2014. április 17., 06:02

Amint azt az

Indexmegírta: az oktatási államtitkárság új rendelkezése szerint az állami iskolák nem rendelhetnek meg bármilyen könyvet a hivatalos tankönyvjegyzékről, csak a központilag ajánlott kiadványokat. Ezen a szűkített listán nagyrészt a nemrég államosított Apáczai Kiadó és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó könyvei találhatók. Ez leginkább az eddig piacvezető Mozaik Kiadót sújtja, amelynek csak kevés kiadványát rendelhetik meg.

A miniszteri biztos azzal érvelt, hogy az államnak az iskolák 80 százalékának fenntartójaként joga van beleszólni a tankönyvrendelésekbe, hiszen a könyveket az állami költségvetés fizeti. A Mozaik Kiadó vezetője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a 3–12. évfolyamokon a diákok közel 50 százalékánál a szülők fizetik a tankönyveket. A szűkített listából való rendeléssel a szülőket valójában jórészt állami könyvek megvásárlására kötelezik még abban az esetben is, ha a gyermek pedagógusa azokat szakmailag nem tartja megfelelőnek.

Ebben az esetben a szülő azt sem várhatja majd el az iskolától, hogy a gyermek számára a lehető legmagasabb színvonalú oktatást biztosítsák.

Reményfy Tamás szerint félrevezető és hiányos a miniszteri biztos azon kijelentése is, hogy a tankönyvellátásról szóló törvény a rendeléseket a fenntartó egyetértéséhez köti.

A törvény egészen pontosan úgy szól, hogy „az iskolai tankönyvrendelést – a fenntartó egyetértésével – az iskola igazgatója készíti el, a szakmai munkaközösség véleményének beszerzését követően, az Nkt. 63. § (1) bekezdés c) pontjának figyelembevételével”.

Ez Reményfy szerint azt jelenti, hogy a tankönyvrendelést a szakmai munkaközösség véleményével és a köznevelési törvényben biztosított szabad tankönyvválasztás elvével összhangban kell elkészíteni. Amennyiben a fenntartó a tankönyvrendeléseknél előre közli, hogy egyetértésének mi a feltétele, akkor azt nem egyetértésnek, hanem előírásnak hívják. Ez sérti a szabad, szakmai alapú tankönyvválasztás törvényben biztosított jogát.

Reményfy Tamás szerint sok egyéb mellett megmagyarázhatatlan, hogy a fennállásának 60. évfordulóját ünneplő Cartographia Tankönyvkiadó 8 tankönyvjegyzéken szereplő atlasza közül miért csak egyet tettek az ajánlott listába. Hogyan lehetséges, hogy a minőségre vagy a szakmaiságra hivatkozva ezen atlaszokra azt mondja valaki, hogy nincs rájuk szüksége a magyar diákoknak, miközben az iskolákban levő falitérképek és digitális térképek döntő hányadát ez a cég adta ki?