Szegények patikája
Pályázatot hirdetett a Gyermekétkeztetési Alapítvány: összesen tíz, ezerötszáz-háromezer fős település vehet részt a Szegények patikája programon. Ennek lényege, hogy a községek legrászorulóbb lakosai – főként kismamák és gyerekek – egy éven át ingyen juthatnak gyógyszerekhez, terhességi vitaminokhoz és a csecsemőknek szükséges tápszerekhez.
– A múlt év elején beszélgettem háziorvos ismerősünkkel, aki elmondta: nagyon sok szegény család nem engedheti meg magának, hogy kiváltsa a felírt gyógyszereket – beszél a kezdetekről Király Gábor, az alapítvány elnöke.
Ez adta a Szegények patikája ötletét és kidolgoztak egy módszert, hogy az erre szánt támogatást biztosan gyógyszerekre fordítsák. A háziorvos a védőnővel közösen választja ki a legrászorulóbb gyerekeket, illetve azokat a kismamákat, akik nem tudják kiváltani a szükséges vitaminokat. Ezek híján már méhen belül elmaradhat a növekedés, az újszülött az átlagnál kisebb súllyal jöhet világra. Adatok is igazolják: Magyarországon a szegény családok gyermekei általában háromezer gramm alatti súllyal születnek meg, ami mintegy háromszáz grammal kevesebb az átlagnál.
A kiválasztott betegek receptjeihez a háziorvos csatolja a Szegények patikája logót, így a gyógyszerész ingyen adja ki a termékeket. A rendszer eddig egy Bács-Kiskun megyei faluban, Bátmonostoron működött. A tapasztalatok szerint gyors és látványos eredménnyel. A program elindítása óta egészségesebbek a helyiek, főként a gyerekek krónikus megbetegedéseit tudták sikerrel kezelni, illetve a magzatok egészséges fejlődésének esélyei nőttek.
A nyertes önkormányzatok – amelyek a háziorvosokkal és a gyógyszertárakkal együtt pályázhattak – havi százezer forintot kapnak jövő július végéig.
Jelenleg összesen 12 millió forintos keret áll az alapítvány rendelkezésére, de ha sikerül bővíteni a forrásokat, további településekre is kiterjesztenék a programot.
– Sajnos csak nagyon kevés embernek tudunk segíteni ahhoz képest, hogy hányan nyomorognak ma az országban – összegez Király Gábor.