Stadionok helyett kórházak, keleti helyett nyugati nyitás – Nehéz szülés volt, de megvan az MSZP választási programja
A Zoom birtokába került az MSZP 2018-as választási programja. A szocialisták mindent belezsúfoltak a programba, mi szem-szájnak ingere. Garantált jólét, bér- és nyugdíjemelések, rezsicsökkentés, új alkotmány, elszámoltatható állam és politikusok, az oligarchák és a korrupció felszámolása, népszavazás Paks II.-ről, offshore-adó és „nyugati nyitás” a külpolitikában, és persze pénz az oktatásba és az egészségügybe.

Programjuk címe a Tegyünk igazságot!, amellyel azt hangsúlyozzák, hogy igazságos és új köztársaságot akarnak építeni az országban, mert kormányváltás kell ahhoz, hogy az igazságtalanságot felváltsa az igazságosság. A program alapvetően megegyezik a már visszalépett Botka László programjával. A párt még mindig abban a helyzetben van, hogy nincs miniszterelnök-jelöltje, de van kampányarca Kunhalmi Ágnes személyében. Összesítettük a legfőbb ígéreteket, mert még így listázva is sok van belőlük.
Programjuk legfőbb pontjai a következők:
- a kevesek gazdagsága helyett sokak jóléte,
- a nőknek ugyanakkor fizetés járjon, mint a férfiaknak,
- visszacsábítani a külföldön boldogulásukat keresőket,
- Magyarország tagja marad az Európai Uniónak,
- keleti nyitás helyett Nyugat felé közeledés,
- a bíróságok függetlenségének garantálása,
- korrupcióellenes ügyészi hivatal felállítása, belépés az Európai Ügyészség mögött álló tagországok közé,
- az Alkotmánybíróság hatásköreinek visszaállítása,
- a civil szervezeteket megbélyegző törvény eltörlése,
- közösséget, nem pedig pártérdeket szolgáló közmédia,
- az önkormányzatok önállóságának visszaállítása,
- új érdekegyeztetés, szakszervezetek megerősítése,
- közvetlen elnökválasztás,
- új Alaptörvény.
Az utóbbi két pontról népszavazással döntenénk.
A szocialisták azt ígérik, hogy hatalomra kerülésük esetén véget vetnek „a kiskirályok és oligarchák önkényének, Magyarország lerablásának”, az intézményesített korrupciónak. Ennek érdekében növelnék a közbeszerzések átláthatóságát és a versenyt, megakadályoznák az összejátszást és a túlárazásokat. További céljuk „a jogtalanul elvett közpénzek visszaszerzése”, de ennek módja, valószínűsége nem egyértelmű.
Szlogenjük: „Nem kevesek kiváltsága, hanem sokak jóléte a célunk.” Erősen emlékeztet a Demokratikus Koalíció dallamára, ami sokak Magyarországát ígéri a kevesek országa helyett.
Gazdasági terveik között szerepel, hogy a magyarországi fizetések megegyezzenek az Európai Unióban kapott fizetésekkel, egyúttal pedig elő akarják készíteni az euró bevezetését. A nyugdíjra is kitérnek. Terveik szerint feloldják a nyugdíj melletti munkavégzés korlátozását, visszaállítják a korengedményes és korkedvezményes nyugdíjjogosultságot, a nyugdíjak éves emelésénél pedig az infláción kívül számításba veszik a gazdaság és a bérek növekedési mértékét, vagyis visszaállítanák a svájci indexálást. Megduplázzák a nyugdíjminimumot, amely 57 ezer forint lesz.
Igazságos közteherviselés
Az igazságos közteherviselés jegyében az MSZP bevezeti a többkulcsos adórendszert. Ez megegyezik Botka Fizessenek a gazdagok! célkitűzésével. Nettó százezer forintnál senki nem kereshetne kevesebbet, másrészt csak a 600 ezer forint feletti jövedelemrészre vetnék ki a 10 százalékos szja-t. Az egymillió forint feletti résznél már 20 százalékos „szolidaritási hozzájárulást” vezetnének be.
Nem feledkeztek meg a nagy felháborodást kiváltó offshore-lovagokról sem. „Végleg beszüntetjük a letelepedési kötvények árusítását, a forgalmazó cégekre 75 százalékos offshore-adót vetünk ki” – hangzik az erről szóló rész.
Mindennapi élet
Az olcsóbb lenne az ígéretek szerint. Az alapvető élelmiszerek áfáját 5 százalékra csökkentenék. A gépjárműadót a kocsik értéke alapján kellene fizetni, és a közlekedési bírságokat is a gépjármű értékének százalékos arányában állapítanák meg.

Újraírják a Munka törvénykönyvét, átalakítják a munkanélküli-ellátást úgy, hogy a jogosultság idejét a jelenlegi háromról kilenc hónapra növelik, és az összegét is felemelik. Megszüntetik „a közmunkások kizsákmányolását” rendes fizetésen és a munka világába való átcsoportosítással, képzésekkel.
Paks II.
Népszavazást tartanának az atomerőműről, ahol a szülők gyerekeik nevében is szavazhatnának, mondván, hogy az ő jövőjükről van szó. Ez természetesen negatív azokra a szavazati joggal bíró állampolgárokra nézve, akik gyermektelenek vagy csak egy gyermekük van.
Egészségügy
- Stadionok helyett kórházakat építenek,
- négy év alatt az egészségügyi ráfordításokat az EU átlagára hozzák fel,
- egészségügyi béremelés, korszerű eszközök, vizsgálatokra várakozási idő rövidítése,
- több pénz mindenre: háziorvosi rendszerre, mentőautókra, új gyógyszertámogatási rendszer bevezetése.
Oktatás
- Kilenc évfolyamos általános iskolai oktatási rendszer,
- GDP 6 százalékát oktatásra fordítja az MSZP,
- tankötelezettség korhatárának visszaállítása 16-ról 18 évre,
- angol mint kötelező érettségi tantárgy,
- hallgatói ösztöndíjakat megemelik,
- versenyképessé alakítják a felsőoktatást,
- megmentik a CEU-t.