Péterfalvi: Elfogadhatatlan a Fidesz érvelése
Elfogadhatatlan a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosításához fűzött kormányzati indoklás, miszerint a közpénz, amikor a jegybanktól az alapítványaihoz kerül, „elveszíti közvagyon jellegét” – állítja Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke, korábbi adatvédelmi biztos a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
Az ügy előzménye, hogy a fideszes Bánki Erik módosító javaslatot nyújtott be az MNB-törvényhez, ami szerint a Matolcsy vezette jegybank által 250 milliárd forint közpénzből létrehozott alapítványok gazdálkodása nem tartozik a nyilvánosságra, mert a közpénz váratlan fordulattal „elveszíti közvagyon jellegét”. A javaslatot egy nap alatt fogadta el az Országgyűlés fideszes többsége, a köztársasági elnök azonban nem írta alá a módosítást, hanem normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól.
Péterfalvi szerint az „elveszíti közvagyon jellegét” érvelés főleg azért elfogadhatatlan, mert „ezzel kapcsolatban kifejezetten alaptörvényi rendelkezés van, sőt, az alaptörvény elfogadása utáni alkotmánybírósági gyakorlat is egyértelmű ebben a kérdésben”.
A NAIH elnöke szerint ahol közpénz van, ott mindenképpen közérdekű adatról van szól. Péterfalvi Attila a Magyar Nemzetnak azt mondta:
„Azért azt meg lehet jegyezni, hogy az aktuális kormányzat és az ellenzéke mindig a saját pozíciója alapján alkot véleményt. Aki hatalmon van, szűkítéspárti, aki ellenzékben, az a nagyobb nyilvánosság pártján áll. Két kivétel mindenképpen van. Az egyik 2002 utáni, amikor a balliberális kormány idején elfogadták az üvegzsebtörvényeket, amelyek szélesítették a gazdasági átláthatóságot. Akkor lehetett úgy fogalmazni, hogy szinte a saját érdekük ellen döntöttek. A másik kivétel pedig az alaptörvény. Ráadásul ott még mélyebbre ment a jogalkotás, mert alaptörvényi szintre emelte, hogy a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás közérdekű adat, márpedig a nemzeti vagyon nyilván közvagyon. Az alaptörvénynek ezt a rendelkezését az AB sem jogosult felülbírálni.”
(
Magyar Nemzet)