Patt Kunfehértón
A „helyi kétharmad” most Kunfehértón feszül neki polgármesterének. Esztergom és Felcsút után már a hungarikumok közé sorolhatjuk ezt a párbajt, ám Bács-Kiskunban az időközi választók furcsa ítéletet hoztak: folytathatja munkáját a településvezető, ellenfele kiesett, de annak hívei többségben maradtak a képviselő-testületben. Így a meccs a kettészakadt, vergődő községben megint döntetlenre áll. PUNGOR ANDRÁS riportja.
„Fáradtnak és üresnek érzem magam. Megkönnyebbülést is érzek. Lezárul ez a kampánynak nevezett őrület” – írta június 24-én este hétkor Kovács Erzsébet, Kunfehértó polgármestere saját internetes oldalára. Akkor még nem sejthette, hogy az időközi választáson győzni is fog, meg nem is, hogy az őrület véget ér, meg nem is.
– A polgármester semmit nem tett a faluért – támaszkodik a gereblyéjére a 88 éves Danajka János.
Csak beszélgetni jött a szembe szomszédhoz, Juliskához. Nehezen érteni, amit mond, inkább mutatja, mennyit ér neki a polgármester. (Nem tűri a kézmozdulat a nyomdafestéket.)
– Én kitartottam Erzsike mellett – mosolyog szégyenlősen Juliska. Nyugdíjas már ő is. Elhajlik a kamera elől: ne kérdezzük, jobb a békesség! – Talán csak az volt a baj vele, hogy nő. Eddig csak férfi vezetője volt a falunak – magyarázza.
– Ellenfele, a Bor István legalább a tudományosságot képviseli a faluban – kontráz János bácsi.
– Csak egymással háborúznak, nem foglalkoznak a néppel – rekontráz Juliska néni.
Aztán beszalad a házba. Megvan az ok, János bácsi után kiált a felesége:
– Dolog van itthon is!
Siet haza az öreg, futtában mentegetőzik az asszony miatt.
Hamar rábukkanunk az egyik helyi kampányolóra. Középkorú nő. Nevét ő se árulja el. Megsúgja, Erzsike mellett kampányolt. Önként, nem megbízásból járta a házakat. Ő volt az egyik „suttogó propagandista”. Zavartan néz körbe: hallja-e más is, amit mond:
– Most lesz csatornarendszerünk, elkészült az új parkunk, rendbe tette a művházat. Ő átlátja a dolgokat. Tudja, túl fiatal az a Bor István, aki megtámadta Erzsit az adósságai miatt. Még gyerek. Kettévált a falu a mocskolódások miatt. Hogy ki szitkozódott? Mi nem, az biztos...
Ezt állítja a másik fél is, mégis mindenki a választásokon szerzett sebeit nyalogatja.
Kovács Erzsébet magas, vékony, barna nő. Az irodájában beszélgetünk. Papírok, interjúk az asztalon. Olvasta lapunk internetes kiadását, készült belőlünk is. Kavargatjuk a kávét. Mosolyogva közli: ha ellenfelét is megszólaltatjuk, ő nem nyilatkozik. Azt mondja, nem akar „teret adni” neki. Mármint Bornak. Alkudozunk, de ő hajthatatlan.
Kovács Erzsébetet a helyiek keménynek tartják, határozottnak. Ha támadják, visszalő. Epés, metsző mondatokkal.
„Vehemens vagyok, amikor beszélek, ezt maga is hallhatja. Azonkívül erőteljesen érvelek, meg tudom forgatni a szót” – nyilatkozta magáról a Halasi Tükörnek.
Negyvenes, két gyerek anyja. Korábban több önkormányzat pénzügyi osztályán dolgozott: hol vezetőként, hol beosztottként. Tavaly ősszel, a Fidesz támogatásával, függetlenként indult Kunfehértó faluvezetői posztjáért.
A faluban korábban zajos médiakísérettel fordult meg Gyurcsány, Zuschlag, Kökény. Sőt, az újságok vezető hírei között szerepelt, hogy egy itteni motel tulajdonosától kért uniós közbenjárásért ötmilliót Weiszenberger kistérségi megbízott. Ha valaki korábban nem hallott a Bács-Kiskun megyei faluról, a szocialisták révén már biztosan el tudja helyezni a települést Magyarország térképén.
Kovács Erzsébet megválasztása után azonnal egyenleget vont: „Míg 2003-ban 30 milliós többlete volt a falunak, addig tavaly decemberre mínusz 16 milliót mutatott a mérleg. Ősz óta hitelből él Kunfehértó.”
Pedig az átlagnál jobb helyzetben lehetne a község: csaknem háromszáz őstermelő, vállalkozó, cég – köztük három gyógyszergyár – évente több mint nyolcvanmilliót adózik a falunak, és több száz kunfehértóinak ad munkát. A község határában lévő tófürdőben évente ötvenezer ember fordul meg.
Kovács Erzsébetnek még sincs könnyű a dolga. A tartozás és a polgármesteri szék mellé „bónuszként” kemény ellenfelet is kapott: a testületbe bekerült Bor István 25 éves pénzügyi tanácsadó. Agilis, ambiciózus fiatalember.
Két dudás lett egy csárdában?
„Mi lesz az adóssággal? Mit javasolnak? Polgármester asszony, képviselő úr! Kikérem magamnak! Kérem, válaszoljon!” – errefelé a testületi üléseken szinte szitokszavakká váltak a kérdések, megszólítások.
Néhány hónapja adótartozása miatt megvizsgálták a képviselők a polgármester vagyonbevallását. Egy tavalyi törvénymódosítás szerint ugyanis meg kell szüntetni annak a településvezetőnek a megbízatását, akinek hatvan napnál régebbi, rendezetlen köztartozása van. Kovács Erzsébetnek volt ilyen, ezért részletfizetést kért a hatóságtól. A polgármester az ellene vizsgálódó bizottság üléséről a hivatalban két jegyzőkönyvet talált: az egyikben állítólag kezdeményezték a menesztését, a másikban nem. Bizonytalanok voltak ellenfelei? Mindenesetre Kovács okirat-hamisítás miatt feljelentést tett a rendőrségen. A hatóságok megállapították: nem történt bűncselekmény.
Kocsmai suttogók
Bor István és társai áprilisban jelezték: betelt a pohár, nem akarnak együtt dolgozni a polgármesterrel.
Feloszlott a testület, időközi választást kellett kiírni. A falu két pártra szakadt. A sárdobálás mindennapossá vált. Volt, hogy hangszórós kocsi hívta testületi ülésre a népet. Megesett, a jelöltek magánéletéről képzelődtek a kocsmai suttogók.
Ámulnak a falubeliek:
– Ilyen soha nem történt Kunfehértón!
– Mindketten jobboldaliak, de egyikük sem párttag, mégsem bírnak megegyezni!
Családok, barátok kaptak össze. Bor indult a polgármesteri posztért is, de vesztett. Ám barátai, a tavasszal megalakult Kunfehértóért Civil Mozgalom ifjú tagjai bekerültek a testületbe. A régi „kétharmadból” csak két képviselő maradt a posztján. Átvették a stafétát a fiatalok, és ők lettek a helyi, megújult többség. Nem változott semmi: Kovács Erzsébetnek ismét erős ellenzéke lett.
Dél-alföldi gulyás és bukta a kiskunhalasi étterem asztalán. Egy légy szemtelenkedik velünk. Mellettünk a helyi újság szerkesztősége, szemben a bankok. Bor Istvánt ebédidőben értük utol. Kifogástalan az inge, nyakkendője. Egyenes derékkal ül, várja kérdéseinket. Fegyelmezett, nem csoda: zöld öves karatés. Hűl az étel, ő nyilatkozik:
– Tiszteletben tartom, hogy a lakosság úgy döntött: a polgármester menjen végig azon az úton, amelyen elindult.
Bor Pécsett, a jogi karon végzett. Négy éve pénzügyi tanácsadó. Kunfehértón él, de kétlaki, munkahelye Kiskunhalashoz köti. Nem tagja semmilyen pártnak.
– Bor-párti vagyok – viccelődik.
Hogy miért indult a képviselői, majd a polgármesteri posztért?
– Lendületes, dinamikus vagyok. Gondoltam, kipróbálom, milyen képviselőnek lenni. Tudja, tenni akarok a falumért – válaszolja. Családjáról is mesél: pörgős szinte mindenki, nagybátyja ügyvéd, a másik rokon nagyvállalkozó. – Lehet, hogy vannak, akik irigyek ránk, ezért támadnak olyan vehemensen – mondja.
Hogy mi a baja a polgármesterrel? Egyszerű a válasz:
– Ő igazi politikusalkat: jól bánik a szavakkal. Elfogyott a bizalom. Adótartozása miatt azonnal fel kellett volna állítani.
Büszkén mesél az egyesületükről is: áprilisban alakították a Kunfehértóért Civil Mozgalmat, amely rendezvényeket szervezne a faluban. Állítja, rövidesen ő lesz a mozgalom vezetője, embereik már ott ülnek a képviselő-testületben.
Vajon évek múlva indul-e a helyi választáson?
– Miért ne? Ha valamit elkezdek, azt szeretem befejezni – mosolyog, és már kanalazza is a gulyást.
Siet, délután még Szegeden van dolga. Pörög.
Hogy folytatódik-e a harc a polgármesterrel?
Beszélik, az alakuló ülés után Kovács Erzsébet javadalmazását a képviselők biztosan csökkenteni fogják. Ügyes. A harc egyhamar aligha ér véget.
A kunfehértóiak kieresztették a gőzt, leadták a voksukat. De már itt is van az új őrület: mindenki a közelgő sörünnepről beszél. A tó mellett építik a sátrakat, cserzett bőrű mutatványosok szerelik a körhintát. Lesz zene, sör, vattacukros forgatag. Jegy nélkül még fotózni sem mehetünk be a strandra. Jöttünkre a polgármester asszonyt tárcsázzák. Hozzá tartozik ez az ügy is.
– Jól megy a fürdő? – barátkoznánk a strand vezetőjével.
– Csak a polgármester asszony nyilatkozhat – hárít.
Erzsikét nehezen érik utol. Addig kicsit megáll az élet. Várunk.
A lángos illata
Ma még csak három autó áll a parkolóban, de már a nádasig fut a lángos illata. Nem csoda, hogy üres a placc, délelőtt dolgozik szinte mindenki.
Mentegetőznek a helyiek:
– Figyelje meg, a hétvégén mennyien jönnek ki ide!
A „buliban” mindenki ott lesz: Kovács Erzsébet, Bor István meg a helyi „kétharmad”. Béke lesz, egy hétvégére.
Szólnak: beléphetünk a strandra. Megjött az engedély.
A tóparton sörhab, fáradt meleg, partra vetett halak.