Pálinkás József: Az talán mégsem életszerű, hogy egy országban egyetlen politikus mond meg mindent
Hosszú interjút adott a Szemlélek blognak Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke és az első Orbán-kormány oktatási minisztere. Az atomfizikus beszélt a létrejövő jobboldali mozgalmukról, az értelmiség közéleti felelősségvállalásáról, és a bizalomvesztésről is.
Az Orbán-kormány és az MTA konfliktusáról azt mondta Pálinkás, hogy ha hiányzik a kutatók iránt a bizalom, ha a kormányzati főhatalom nem hagyja őket a tudományos élet törvényszerűségei szerint dolgozni, akkor nem lesz igazi tudományos élet az országban.
– A Magyar Tudományos Akadémián néhány, pozícióban reménykedő emberen kívül nincs olyan kutató vagy akadémiai tag, aki egyetértene azzal, ami most folyik. A szíve mélyén mindenki tudja, hogy ez így nem jó, de néhányan megalkusznak, zavaros, innovációt dicsőítő cikkeket írnak – valószínűleg őket fogják hamarosan ilyen és olyan feladatokra kinevezni
– mondta.
Az MTA felszabdalását vezénylő Palkovics László innovációs és technológiai miniszterről azt gondolja, hogy nagyfokú egyéni ambícióval, furcsa módszereket is felhasználva elérte, hogy rászabadulhasson erre a területre.
– Nem akadt, aki visszafogja, sőt, valószínűleg támogatást kapott mindehhez, de messze túlfutott azon, ami politikailag észszerű. Ez politikailag már árt, a kormánynak is, a Fidesznek is
– jegyezte meg. Hozzátette, hogy Palkovics László szakmai munkáját nem ismeri részletesen, de ő az igazai magyar tudományos életnek nem volt aktív részese, egy nemzetközi járműipari nagyvállalat fejlesztési menedzsereként dolgozott, ami jelentős mértékben különbözik a tudományos műhelyektől.
Az Akadémia feldarabolását az államosításhoz hasonlítva megjegyezte, hogy nem érti, miért kellett ezt a kormánynak az Alkotmányban is ütköző módon megvalósítania ahelyett, hogy a miniszter leült volna az MTA elnökével és kötöttek volna egy megállapodást.

Kitért arra is, hogy az értelmiség egyre inkább távolodik a kormánypárttól, és míg sokan közülük a Fidesz politikájának támogatói voltak, most már a kritikusai.
– Azt hiszem, az értelmiség nagyobb veszteség a Fidesznek, mint nekünk a Fidesz. Mi már a Fidesz mellé állás előtt elismert emberek voltunk a szakmánkban
– jegyezte meg.
Nem kímélte a miniszterelnököt sem.
– Az talán mégsem életszerű, hogy egy országban csupán egyetlen politikus mond meg mindent. Hogyan legyen az oktatás, hogyan legyen a tudományos élet, miről számoljon be a média, hogyan működjön az egészségügy, a kultúra. Nincsenek ma idehaza olyan hiteles és hozzáértő személyiségek, akik egy-egy szakterületet vinnének és, úgymond, saját jogon politikusok
– közölte.
Pálinkás Józsefet tavaly június végén váltották le az NKFIH éléről. Erről azt mondta, hogy megkérdezték tőle, hogy lemond-e vagy felmentsék, ő pedig az utóbbit választotta.