Orbán szemet huny a kockázat fölött
Orbán Viktor kitartóan támogatja a Gazprom terveit. November elején a magyar parlament megváltoztatta az energetikai törvényt, lehetővé téve koncesszióval nem rendelkező cégek számára is a gázvezeték működését – írja a Gazeta Wyborcza.
A magyarok a lehető leggyorsabban meg akarják építeni az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlatot. Azt állítják, hogy ez egész Közép-Európa biztonsága szempontjából fontos. – Magyarország geopolitikai érdeke, hogy megelőzze a feje fölött lebegő következő hidegháború kirobbanását – idézi a lengyel lap Orbán mondatait. A magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy Németország külpolitikája referencia, sőt néha iránytű, de hozzátette azt is, hogy mindenekelőtt a magyar érdekeket kell szem előtt tartania, és ezért támogatja a még az előző, szocialista kormány által Moszkvával kötött Déli Áramlat tervét.
Ez a gázvezeték orosz gázt szállítana a Balkánra és Európába, elkerülve a Fekete-tengeren keresztül Ukrajnát. Az Európai Parlament már kérte, hogy állítsák le ezt a beruházást, mert a gázvezeték megpecsételné az orosz gáz monopóliumát Közép-Európában, megnehezítve a Gazprom konkurenseinek a nyersanyag eladását. Ennek kockázata felett azonban Orbán szemet huny. – Elégedettek vagyunk, hogy együttműködhetünk Oroszországgal Közép-Európa energetikai biztonságának növelésében – közölte Szijjártó Péter magyar külügyminiszter Moszkvában.
Ez a vita egy éve kezdődött, amikor az Európai Bizottság úgy nyilatkozott, hogy az osztrák, bolgár, szlovén és magyar megállapodás Moszkvával a Déli Áramlatról uniós jogokat sért, mert az új gázvezeték működésére monopoljogokat biztosít a Gazpromnak. Az EU még tárgyalásokat is folytatott Oroszországgal ebben a kérdésben, de azok a Krím inváziója után megszakadtak.
Orbán Viktor azonban kitartóan támogatja a Gazprom terveit. Az új magyar törvényben elfogadottak siettetik a gázvezeték építését, a beruházásnak a jövő évben kell kezdődnie, s ezt szerdán megerősítette a Reuters hírügynökségnek adott interjújában Aradszki András energiaügyi államtitkár: – Az Északi Áramlat gázvezetéket azért építették, hogy kiküszöböljék a belorusz kockázatot. Ez ugyanaz a helyzet – mondta, ezzel Alekszandr Lukasenka politikáját összehasonlítva az ukrán politikával. Azt is állította, hogy a magyaroknak nincs is választási lehetőségük, mert a Nabucco gázvezeték építése fiaskóval zárult. – Mindenki Magyarországra mutogat, elfelejtve, hogy 2013-ban Horvátország nem hajtotta végre azt a beruházást, amely lehetővé tette volna, hogy a horvátok és a magyarok gázt kapjanak. És ugyanez érinti a románokat is – tette hozzá Orbán munkatársa.
Az EB máris közölte, hogy megvizsgálják a magyarok által hozott törvényeket, amelyek megkönnyítik a Gazprom beruházását, és nem titkolja fenntartásait Washington sem. – Az Egyesült Államok nyomást akar gyakorolni Magyarországra – panaszkodott Orbán néhány napja a bajor kormány vezetőjének, s hozzátette, hogy az USA az év elején az oroszokkal a paksi atomerőmű bővítésére megkötött szerződést is kifogásolja, amelynek alapján Oroszország tízmilliárd eurós hitelt ad. Az amerikai politikusok nem titkolják aggodalmukat amiatt sem, hogy a magyar Mol eladhatja a horvát INA-konszernben lévő részvénytöbbségét az oroszoknak – írta a Gazeta Wyborcza.