„Orbán az EU alapértékeivel fordul szembe”
„Amikor Orbán miniszterelnök arról beszél, hogy »illiberális demokráciára« törekszik, Magyarország olyan irányba halad, amely elvezet a közös európai értékektől, kifejezetten szembehelyezkedik azokkal – ez mutatja, milyen távol állunk egymástól.” Ezt mondotta Peter Friedrich, a baden-württembergi kormány Európa-ügyi minisztere a Stuttgarter Zeitungnak.
Az SPD politikusa arról beszélt a lapnak, hogy nagyon is szükség van a párbeszédre, hiszen a jelenlegi magyarországi kormánypolitika egyaránt lecsapódik a civil társadalom kezelésében, gazdasági területen, nemkülönben európai kérdésekben.
„Magyarországnak egy sor kérdésben kellene módosítania jogrendjét, ahol az nem egyeztethető össze az európai joggal. Benyomásom szerint a magyar kormány mindig újra teszteli, milyen messzire mehet el saját hatalma megtartásának érdekében is. Az világos, hogy az ország az unió tagjaként köteles alkalmazni az európai jogot – nemcsak formálisan, hanem szellemében is. Az Orbán-kormány mindig siet a külső bírálatot a magyar önrendelkezés elleni támadásnak minősíteni. Ez az érvelés alapvetően hamis, hiszen az EU minden tagállam esetében beavatkozik, ha azok elhagyják a közös utat, az Európai Bizottságnak az a dolga, hogy őrködjék az európai szereződések megtartásán.
Nem lehet nagymértékű támogatási pénzeket lehívni, ugyanakkor pedig támadni az uniót – Magyarország 2013–2020 között összesen vagy 25 milliárd eurónyi támogatást kap. A vitatott internetadót ugyan visszavonták, de nem vonták vissza a hirdetési adót, amely korlátozza a média szabadságát, s nem vonták vissza a külföldi vállalatokat sújtó kényszeradókat sem. Nézetem szerint az ilyen, kifejezetten politikai okból kiszabott adók semmiképp nem egyeztethetők össze az európai piaccal.”
„Remélem, a magyar biztos az európai értékek szellemében hat majd kormányára, hogy az hagyjon fel nacionalizmushoz, tekintélyuralomhoz vezető vonalával. Európa legfontosabb értéke nem a nemzet, amint Orbán mondja – az EU-ban sokkal inkább a nacionalizmus meghaladásáról van szó” – mondotta többek között a stuttgarti zöld-szociáldemokrata kormány minisztere.
A képhez tartozik, hogy a baden-württembergi kormány (ugyancsak szociáldemokrata) belügyminisztere, Reinhold Gall a tartomány és Magyarország kapcsolatainak fejlesztésében szerzett érdemeiért a napokban vette át a Magyar Érdemrend középkeresztjét Czukor József berlini magyar nagykövettől. Egyúttal az érdemrend tiszti keresztjét kapta Frank Klein, a kecskeméti Mercedes-gyár első igazgatója. A konszern központja ismeretesen Stuttgartban van.