Nem mondott igazat a miniszter, az oroszok az egyetlen esélyes magyar céget is kiszorították Paks II. építéséből
A paksi bővítésért felelős miniszter, Süli János 2017-ben jelentette be, hogy a paksi bővítésben magyar cégek is részt vesznek, közülük is kiemelt szerep jut majd a Ganz EEG Kft.-nek. A Direkt36 azonban kiderítette, hogy Süli beszédekor a cég már jó ideje nem volt magyar tulajdonban. 2016 óta ugyanis az orosz állami atomóriás, a Paks II. kivitelezéséért felelős Roszatom a tulajdonosa.
A Direkt36 cégbírósági iratokból derítette ki, hogy a Ganz EEG majdnem tíz évvel ezelőtt orosz–magyar vegyesvállalatként indult. A vegyes tulajdoni forma éveken keresztül rengeteg konfliktust szült a két fél között. A viszony annyira megromlott a magyar és az orosz tulajdonosok között, hogy perre mentek. Végül a magyarok 2016-ban kiszálltak a cégből, amely ezzel teljes egészében az orosz atomvállalaté lett.

Vlagyimir Putyin orosz elnök 2014-ben még személyesen garantálta a Paks II. szerződésének bejelentésekor, hogy a 3700–3800 milliárd forintos beruházásban a munkák legalább 40 százalékát magyar vállalatok végzik. Erre viszont nem sok esély van, a portál forrásai szerint a Ganz EEG-vel el is fogytak az erre alkalmas cégek.
A kft. igazgatója Szitár-Csanádi Attila, aki a Roszatom egyik legfontosabb magyarországi embereként ismerik. Nagyon jó orosz kapcsolatokkal bír, és a portál információi szerint abban is szerepe volt, hogy Putyin díszpolgári címet kapott a Debreceni Egyetemtől.
Az erőmű két új blokkját elvileg most februárban el is kezdik építeni, amit Szijjártó Péter szerint ezt sem Ausztria tiltakozása, sem a földrengésveszély nem állíthatja meg. És az sem, hogy minden projektek legátláthatóbbikának nincsen magyar nyelvű dokumentációja, noha több ezer milliárd adóforintunk bánja.