Nem jöhetnek Magyarországra Paks moszkvai kulcsemberei

A krími beavatkozás és az ukrajnai események miatt tavaly tavasszal az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók vízumtilalmat is elrendeltek egyes orosz állampolgárokra vonatkozóan. A korlátozás a Roszatom állami atomipari cég felügyelőbizottságának elnökét és a paksi beruházáshoz hiteleket nyújtó Vnyesekonombank felügyelőbizottságának tagját is érinti – írta a Népszabadság.

2015. szeptember 2., 09:58

A magyar kormány vitatja, hogy ez a tény akadályozná a paksi bővítést, márpedig a listára felkerülő személyek nem léphetnek a tagállamok területére, tehát Magyarországra sem.

„Márpedig két olyan vezető tisztségviselőt is érint tehát a vízumtilalom, aki közvetlenül részt vesz egy nagy korrupciós kockázatú projektben, amelyet az állami támogatásokkal való visszaélés és a versenyszabályok megsértésének gyanúja miatt vizsgál a bizottság” – írta az Európai Tanácsnak küldött írásbeli kérdésében Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért EP-képviselője, aki szerette volna megtudni, hogy miért került fel Borisz Grizlov, a Roszatom állami atomipari cég felügyelőbizottságának elnöke, valamint Dmitrij Kozak, a beruházáshoz hiteleket nyújtó Vnyesekonombank felügyelőbizottságának tagja a szankciós listára.

Mint az Európai Tanács válaszából kiderül, Dmitrij Kozak azért szerepel rajta, mert miniszterelnök-helyettesként felügyelte az annektált Krími Autonóm Köztársaságnak az Oroszországi Föderációba való integrálását, Borisz Grizlov pedig az Oroszországi Föderáció Biztonsági Tanácsának tagjaként részt vett az orosz kormány Ukrajna szuverenitását és függetlenségét sértő döntéseinek kialakításában.

Ráadásul, bár maga a Roszatom nem szerepel a szankciós listán, a Vnyesekonombankra viszont vonatkoznak a korlátozások.

Jávor arra is rákérdezett a tanácsnál, hogy az uniós szankciók a Vnyesekonombank és a tagállamok közötti hitelügyleteket is érintik-e. Erre a kérdésére három hónapja várja a választ a képviselő, aki most az Európai Bizottsághoz kíván fordulni, mert szerinte a szankció, amely egy tiltólistás bankot nem akadályoz meg abban, hogy egy sok milliárd eurós ügylet keretében növelje az orosz befolyást az európai energiapiacon, a vicc kategóriájába tartozik – írta a Népszabadság cikke.