Nem is lehet népszavazást tartani Orbán kérdéséről

A kormány népszavazást ír ki a kötelező betelepítési kvótákról, az ötlet több sebből vérzik. A Világgazdaságnak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint alkotmányellenes ilyen kérdésben kiírni a népszavazást.

2016. február 24., 16:32

A kérdés úgy fog szólni: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező telepítését?”

Valki László nemzetközi jogász szerint egyértelmű a helyzet, nem lehet népszavazást kiírni a kvótáról – írja a

Világgazdaság. A szakértő emlékeztet: az Alaptörvény írja elő, hogy nem tarthatnak népszavazást nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről, márpedig a kormány most egy, az EU szervei által jogszerűen meghozott döntésről tartana referendumot. Ezen az a tény sem változtat, hogy az Európai Tanács kvótákról szóló döntésének jogszerűségét bíróságon támadta meg a magyar kormány, ennek ugyanis nincs halasztó hatálya. Ha mégis kiírnák a népszavazást, az ellen az EU szervei nem tudnának mit tenni, de ha az eredményére hivatkozva nem tartanák be az uniós döntést a kvótáról, az az európai jog megsértésének számítana. Ekkor az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthatna Magyarország ellen, ugyancsak a luxemburgi bíróságon.

Ezt mondta egyébként tavaly Kósa Lajos is, amikor a Jobbik szeretett volna népszavazást a kvótáról. A Fidesz frakcióvezetője akkor azzal indokolt: nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről nem tartható referendum.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.