Nem intellektuális színvonala bizonyítja egy párt eredményességét

A történész, az MTA Történettudományi Intézetének igazgatóhelyettese több tanulmányában is foglalkozik a politikai bűnbakképzéssel. Szerinte az egy-egy személyre kiélezett gyűlöletkampány vissza is üthet. A professzor beszél arról is: miért gondolja a politikai elit egy része, hogy radikális eszközöket is felhasználhat saját céljai érdekében. SÁNDOR ZSUZSANNA interjúja.

2008. szeptember 8., 16:04

Egyszer Freudot idézte: „A civilizáció ott kezdődik, amikor lándzsák helyett jelzőkkel dobálódzunk.” Nálunk tojások, utcakövek, Molotov-koktélok is repülnek. Magyarországon bealkonyult a civilizációnak?

Világjelenség, hogy egyre több az erőszak a politikában. Legdrámaibban az egykor „harmadik világnak” nevezett régióban jelenik meg az erőszak, de a fejlett államokban is látjuk, gondoljunk csak Franciaországra vagy Olaszországra. A hagyományos nyugat-európai és amerikai típusú demokratikus parlamentarizmus mindenhol válságba került. Ez a rendszer időigényes érdekegyeztetéseket, hosszabb távú sikeres alkukat, tervezhető, ellenőrizhető politikai folyamatokat feltételez. De mára annyira felgyorsult a világ, s olyan sok a probléma, hogy a lassú, demokratikus döntéshozatallal sokszor képtelenség mindre megfelelően reagálni. Így egyre gyakoribb, hogy bizonyos csoportok parlamenten kívüli, radikális „megoldásokat” keresnek.

Idehaza a melegfelvonulás napján tömeges erőszak tört ki. Az utóbbi néhány hétben öt roma családot is megtámadtak, s a cigányságot gyalázó élclap jelent meg. Nem gondolja, hogy lassan robbanásveszélyes lesz a helyzet?

Ez túlzás. Ha Budapesten és néhány vidéki településen radikális megmozdulások történnek, hajlamosak vagyunk arra, hogy rögtön az egész országra általánosítsuk ezt. Holott sok vidéki településen – pártszimpátiától függetlenül – békésen megférnek egymással az emberek, jól együttműködnek helyi ügyekben. Noha az is igaz: más községekben – főleg ahol sok roma él, és szervezkedik a Magyar Gárda – nagyobbak a feszültségek. Szerintem itthon az erőszak terjedésének egyik legfőbb oka, hogy meggyöngült az állam. Nyugat-Európában általában sokkal egyértelműbb az, hogy a hatóságok mibe és mennyire szólhatnak bele. A mi kollektív emlékezetünkben viszont az erős állam a totalitárius rendszert jelenti, bár a demokratikus átalakulásoknak épp az állam hatalmának a korlátozása volt a legfőbb célja. Csakhogy ez negatív következményekkel is járt: elbizonytalanodott a rendőrség, a bíróság, a közigazgatás.

Egyik tanulmányában írta: ahol nő a káosz, ott a bűnbakkeresés is erősödik. Nálunk mintha egyre több „bűnbak” lenne: komcsik, liberálisok, cigányok, melegek, zsidók.

Ha a konfliktusok sűrűsödnek, és a jövő perspektívái nem látszódnak elég világosan, a többség leegyszerűsített magyarázatokat kezd keresni a problémáira. Senkivel sem könnyű megértetni, miért épp ő lett a változások vesztese. Sokan hárítani akarják a saját felelősségüket, hiszen egyszerűbb minden kudarcért másokat okolni. Ráadásul közügyekben gyakran nem fedi egymást a jogilag értelmezhető, a politikai és az erkölcsi értelemben vett felelősség: a dolgok tisztázhatatlanná válnak, ami fokozza a bűnbakkeresési hajlandóságot. A közös ellenségkép politikai nyeresége, hogy ideiglenesen megerősíti a csoportidentitást.

A Fidesz szemében az őszödi beszéd óta a miniszterelnök a legfőbb „bűnbak”. A Gyurcsány iránti gyűlölettel teremtették meg „új többségüket”.

Törékeny többség ez. Mert mivel tartanák egyben, ha Gyurcsány Ferenc esetleg lemondana? Most láttam a Fidesz új plakátját: „Gyurcsány a hibás.” Az egyetlen személyre kiélezett lejárató kampány távlatosan visszafelé is elsülhet. Egy ideig eredményt hozhat a pártnak, ám hosszabb távon kudarchoz is vezethet. Nem ritka: ha valakire túl sok felelősséget hárítanak, előbb-utóbb részvét és szimpátia ébred iránta.

A gyűlöletpolitika lehet pótcselekvés is. Elfedhető vele, hogy egyik politikai oldalnak sincs elképzelése arról, miként oldják meg az ország gondjait.

Ez így van. Ha a saját pozitív programunk nem elég egyértelmű, akkor negatív programot kell kidolgozni. Az, hogy a másik a „rossz”, könnyen érthető üzenet. Nehezebb azt kommunikálni: mi mit akarunk csinálni. Másrészt a modern társadalom mechanizmusai hihetetlenül bonyolultak. Ahhoz, hogy valaki rendet tegyen – mondjuk az egészségügyben –, rengeteg tanulásra, elemzésre van szükség. Egy pártnak azonban sosem az a célja, hogy a dolgok komplexitását magyarázza el. Az eredményességét nem az intellektuális színvonal bizonyítja, hanem hogy megnyeri-e a következő választásokat. Ehhez pedig legfőbb eszközül a tömegmédiát használja, ahol határozott arculattal, néhány jó szlogennel lehet hatást elérni. Arról tőmondatokkal is meggyőzhető a szavazótábor: a másik a hibás.

A bűnbakkeresés sokszor kisebbrendűségi érzést, rossz lelkiismeretet takar. „Bűntudatos ország” volnánk?

Nem hiszem, hogy sokra vezet, ha a magyar nemzet depresszív mentalitásából indulunk ki. A németek például képesek voltak szembenézni a második világháborúban játszott szerepükkel, bűneikkel. Persze a saját felelősségük nem lehetett kétséges. Magyarország esetében – korántsem alaptalanul – megjelenik az „áldozati tudat” is. Az első világháború előtt itt kisebb volt az antiszemitizmus, mint Franciaországban. Nálunk igazából Trianon után kezdett erősödni a nacionalizmus és a zsidóellenesség. Ha nincs Trianon, ha nem éri az országot ekkora veszteség, talán a zsidóellenesség sem bontakozik ki ilyen mértékben. A múlttal való szembenézés most már azért is nehéz, mert egy mai negyvenes jobboldalinak semmi köze a holokauszthoz, ahogy a hasonló korú baloldali sem vonható felelősségre Recskért. Nem az a cél, hogy elszámoljunk olyan bűnökkel, amelyeket nem követtünk el, hanem az, hogy végre hagyjuk abba egymás folytonos vádolását.

De inkább erősödik a társadalmi türelmetlenség. Pár éve a radikalizmus még marginális jelenség volt idehaza. A legújabb felmérések szerint ma a lakosság 10-15 százaléka szimpatizál a szélsőjobboldallal. S velük szemben tehetetlen a politika, a rendőrség, a bíróság.

Pedig ez elsősorban rendészeti kérdés. Ideológiától, pártoktól függetlenül ki kellene mondani: nem szabad tojásokkal másokat megdobálni. Hogy ez nem történt meg, az a rendfenntartó szervek elbizonytalanodásának a jele. Sokkal pontosabban kellene tisztázni a rendőrség, az ügyészség és a bíróság jogkörét. Nem védhető az az igencsak tárgyilagosnak tűnő álláspont, amely szerint a rendfenntartóknak a cselekmények minősítése során nem feladatuk a garázdaság „motívumainak” vizsgálata. A kocsmából kitántorgó, s az első járókelőbe belekötő alkoholista társadalmi veszélyessége nem mérhető a megadott időpontra és helyre józanul érkező, célzottan tojásokat dobáló, egyenruhaszerű viseletet hordó „garázdáéhoz”. Ahhoz, hogy a hazai radikalizmust kezelni tudjuk, fel kell tárni a kiváltó okait is. Az utcai zavargók jól láthatóan nem a legelesettebbek köréből kerülnek ki. Nincs tehát közvetlen összefüggés a szegénység és a szélsőjobb előretörése között. Annak idején a MIÉP-re a jól szituált budai kerületekben szavaztak a legtöbben. Vagyis a megoldandó probléma ma inkább az: miért gondolja a politikai elit egy része, hogy radikális eszközöket is felhasználhat saját céljainak érdekében.

Elemzők szerint jelenlegi közállapotaink egyben a magyarországi liberalizmus, az SZDSZ csődjét is jelzik.

Az SZDSZ politikai tévedései, viszszaszorulása és belső problémái aligha azonosíthatók a hazai liberalizmus csődjével. A szabadságjogok védelmét a mai magyar bal- és jobboldal különböző hatékonysággal működő pártjaiban és mozgalmaiban is sokan fontosnak tartják.

Kérdés: mennyi szabadságot kívánna a jobboldal az általa megnevezett „bűnbakoknak”?

Tény, hogy a rendpártiságnak mindig komoly támogatottsága lesz, mivel rend és hatékonyság szorosan együtt jár. S a rendpártiak között előfordulnak radikálisok is. Mégsem tartok attól, hogy Magyarországon radikális jobboldali fordulat következhetne be. A politikai vezetésnek mindig a hatalom megtartása a célja. Megeshet, hogy a jelenlegi ellenzék a kampány hevében ígéreteket tesz a radikálisoknak. De kormányon már nem érdeke, hogy ezek tovább randalírozzanak. Sőt a jobboldal talán még bátrabban is fékezné őket. A baloldal sokszor azért sem mer erélyesen fellépni, mert attól tart: megint rásütik a kommunista bélyeget.

Meddig lehet játszani azzal, hogy hol kiengedjük a palackból a szellemet, hol pedig próbáljuk visszagyömöszölni oda?

Ez valóban nagy rizikó. De a politika ezeknek az érzékeny egyensúlyoknak a megteremtéséről szól. A radikalizmus veszélyére fel kell hívni a figyelmet, ám nem szabad folyton azt szuggerálni: itt katasztrófa lesz. A „nemzeti tragédia” sulykolása könnyen válhat önbeteljesítő jóslattá. Rengeteg teljesítmény, progresszív erő is van ebben az országban. Inkább arról próbáljuk meggyőzni magunkat, hogy képesek vagyunk együtt megoldani közös feladatainkat.

Lemondott Tompos Márton, a Momentum elnöke, utódja Rózsa András zuglói polgármester lett. Mindeközben a párt egykori vezetője, Fekete-Győr András szerint a Fidesz pénzt ajánlott a pártnak, hogy induljanak a 2026-os választáson.