Nem árulják el, hogy pontosan milyen célt szolgált a SZTAKI-ban a szív alakú ággyal és sarokkáddal berendezett szoba
Nem kaptunk választ arra az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetétől (SZTAKI), hogy pontosan milyen célt szolgált az intézetben szív alakú ággyal és sarokkáddal berendezett „rekreációs szoba”.
Pénteken este jelent meg a kormányközeli Ripostban egy cikk arról, hogy a SZTAKI-ban egy olyan kéjbarlang működik, amelyet a professzorok szexuális együttlétek helyszíneként használnak, és csak a kiválasztottak tudják az ajtót nyitó kódot. Első pillantásra a cikk puszta lejáratásnak tűnt, a szoba létét bizonyító felvételen például egyértelműen látszott, hogy egy tetőtéri helyiségben készült, vagyis nem készülhetett a SZTAKI épületében.
Az MTA SZTAKI másnap közleményt adott ki, amelyben elismerte, hogy a szoba valóban létezett, de az soha nem szolgált kéjbarlangként. Állításuk szerint évtizedekkel ezelőtt a kutatóintézet egy korábbi vezetője a sajtóban megjelent videófelvételnek megfelelően rendeztetett be egy szobát, amelyet a jelenlegi vezetés már felszámolt. Hangsúlyozták, hogy sosem volt az MTA épületeiben intim találkozóhely. Az Indexnek emellett a SZTAKI több egykori munkatársa megerősítette, hogy ilyen berendezésű szoba valóban létezett, csak nem ott, ahol a Ripost cikkében állították, hanem a SZTAKI egy másik épületében. Ott egy komplett fitnesz-wellness részleget is felhúztak, elmondásuk szerint a cél ezek kiépítésekor az volt, hogy a munkatársak a lehető legjobb körülmények között dolgozhassanak.
Az intézet közleménye rengeteg kérdést felvet. Az MTA mindenkit a SZTAKI-hoz irányított az ügyben, ezért az intézetet kérdeztük az alábbiakról:
- Ki használta és pontosan milyen funkciót szolgált a szoba?
- Mire használják most a szobát?
- A szoba kialakítását és berendezését milyen költségből fedezte a SZTAKI, mennyibe került pontosan?
- A szív alakú ágyra és a sarokkádra miért volt szükség?
- Ha a szobát és a fitnesz-wellness részleget azért alakították ki, hogy a munkatársak a lehető legjobb körülmények között dolgozhassanak, miért másik épületben kapott helyet?
- Mi van abban az épületben, ahol a szoba volt, hányan dolgoznak ott?
- Melyik épületről van szó?
- Pontosan mikor alakították ki a szobát?
Érdeklődésünkre a SZTAKI azt válaszolta, hogy hivatalos közleményük minden fontos információt tartalmazott, az intézet az ügyet lezártnak tekinti.
Az RTL Klub Híradója eközben arról számolt be, hogy a Magyar Tudományos Akadémia vezetése soron kívüli beszámolót kért a SZTAKI-tól szív alakú ággyal és sarokfürdőkáddal berendezett szoba miatt.
AZ MTA-nak nem jött jókor a botrány, a legnagyobb tekintélyű magyar nemzeti intézmény ugyanis jelenleg a megmaradásért küzd. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter tervének megfelelően ugyanis az Orbán-kormány törvénymódosításokon keresztül le akarja választani az MTA kutatóhálózatát, az intézmény költségvetése emellett a korábbiak töredékére csökken. A SZTAKI egyébként ugyanaz az intézet, amely éveken keresztül fizetett havi bruttó 800 ezer forintos fizetést Palkovics Lászlónak. Annak ellenére, hogy a jelenleg tárcavezető publikációs kötelezettségének nem tett eleget, és annak sincsen nyoma, hogy más kiadványokban közreműködött volna.