Mérleg és kitekintés

Közös Duna-stratégia, az oktatási rendszerek összehangolása, a bizonyítványok kölcsönös elismerése, a szintén oktatási tartalmú Österreich Ungarn Aktion húszéves évfordulója - ezek a budapesti osztrák nagykövetség idei tevékenységének súlyponti témái. És persze él a remény, hogy a kevés kellemetlen ügy – a Rába vízszennyezése illetve a heiligenkreuzi szemétégető - miatti vita rendeződik. Utóbbi nem csak vágyálom? Dr. Michael Zimmermann nagykövet készséggel részletezi, milyen konkrét intézkedések javítják a megbékélés esélyeit.

2010. február 21., 12:41

Dr. Michael Zimmermann láthatóan jól érzi magát állomáshelyén. Nagyjából egy éve vette át a budapesti osztrák nagykövetség vezetését, kicsit már beszél magyarul, de azért az Ausztriával foglalkozó újságíróknak rendezett beszélgetésen egyelőre inkább marad a németnél.

Tavaly, megbízatása első évében kiemelt téma volt a határnyitás huszadik évfordulójának megünneplése, az ezzel kapcsolatos rendezvények szervezése. Zimmermann hosszú diplomáciai pályafutása ellenére most először találkozott a közös kormányülés intézményével: mint mondja, Magyarország más országokkal is kialakította ezt a hagyományt, az osztrák miniszterek viszont csakis magyar partnereikkel találkoznak ilyen intézményes formában. A tavalyi rendezvény színhelye, a kismartoni Esterházy kastély szimbolikusnak is mondható, oly fontos szerepet játszott évszázadokon át mindkét ország életében.

A közeli jövő is bővelkedik a fontos közös eseményekben. Az osztrák diplomácia számára kiemelt jelentőségű a Duna-stratégia. Februárban az érintett országok – és tartományok – vezetői Budapesten találkoznak. A Duna menti országok együttműködése nagy távlatokat nyit, hiszen egy ilyen megállapodás a legfontosabb területeket öleli fel, a környezetvédelmet, az energiagazdálkodást, a folyami hajózás lehetőségeinek jobb kihasználását. A február 25-i csúcson Werner Faymann osztrák kancellár is részt vesz.

A Bologna folyamat nagy nemzetközi konferenciája március 10-én Budapesten kezdődik, majd a második napon a résztvevők Bécsben folytatják - ez a kettős helyszín jelzésértékű, és külön öröm azoknak, akiknek szívügye az osztrák-magyar viszony. Utóbbiak immár két évtizede nagyra értékelik az Österreich-Ungarn Aktion intézményét, amely ösztöndíjat biztosít az egymás országában tanulni kívánóknak.

Beszéljünk a vitákról is!

Az idei évben megoldódhat a Rába vizéről évek óta váltakozó hevességgel folytatódó vita: átadják ugyanis az utolsó tisztító berendezést. Ez minden bizonnyal meghozza a vízminőség várva várt javulását. Ennél is nehezebb ügy a heiligenkreuzi szemétégető körüli csatározás. Az osztrák nagykövet szemléletbeli különbséget is emleget. Az osztrákok igencsak jó dolognak tartják a hulladék hőenergiává alakítását – a magyarok ezt a szempontot szinte teljesen figyelmen kívül hagyják. Olyan ez – teszi hozzá az osztrák diplomata -, mint a vízierőművek eltérő értékelése. Aki Ausztriában nőtt fel, az kifejezetten adománynak tekinti a vízi energiát, a magyaroknak viszont vörös posztó a folyón létesített erőmű gondolata is.

A szemétégető ügyében még februárban vitaestet rendeznek Szentgotthárdon. Lassan lejár a panaszok beadásának határideje – eddig vagy 400 kifogás érkezett be. Ezután a szakértőkből, jogászokból álló úgynevezett környezeti szenátus vizsgálja az ügyet. Döntése ellen lehet ugyan panaszt benyújtani az alkotmánybíróságnál, ám az csupán a jogszerűséget vizsgálja, konkrét szakmai kérdésekről a szenátus az utolsó instancia. Zimmermann nagyon fontosnak tartja, hogy ma már egészen más a vita légköre, mint korábban volt, s bár a konkrét kérdésekben nem változtak az álláspontok, azért ez igen nagydolog.


Apróságnak tűnik, mégis jelentős mozzanat, hogy tovább építik, korszerűsítik a határ közeli utakat, s így lassan okafogyottá válhat a panasz, amiért a schengeni nyitott határ előnyei nem mindenütt élvezhetők, hiszen az ingázók az autóutak hiányában sokszor óriási kerülővel érik csak el az osztrák célpontokat. Vannak olyan rendeznivaló ügyek is, amelyekre közönséges halandó alig gondolna: például a traktor- és más munkagép-vezetői engedélyek kölcsönös elfogadása. Bár a határon átnyúló katasztrófavédelem nagyszerűen működik, a mentők, tűzoltók segítik a másik ország területén élőket is, de például a mentőhelikopterek, bevetését korlátozza a dilemma, melyik biztosító fedezi a költségeket. A bűnüldözésben tökéletes az együttműködés, ami persze nem jelenti a bűncselekmények számának csökkenését, de legalább nő az elkövetők kézre kerítésének esélye.


Márciusban Pécsre látogat Claudia Schmied kulturális miniszter, ezzel is jelezve, hogy Ausztria nem csak a felkészülés időszakában figyelt Európa 2010-es kulturális fővárosára. Ami ott történik, az továbbra is érdeklődése középpontjában áll, már csak azért is, mert hiszen a stafétabotot Linz adta át.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztria honlapon