Már többször szólt a szakszervezet: veszélyes a 3-as metró

Kérjen bocsánatot a BKV vezetése azoktól az alkalmazottaitól, akik tavaly a 3-as metró életveszélyes állapotáról beszéltek nyilvánosan és akiket ezért meghurcolt a cég – követeli az Egységes Közlekedési Szakszervezet.

2016. október 28., 12:23

Megfélemlítettek és megaláztak több embert egy évvel ezelőtt azért, mert őszintén elmondták azt, amit mostanában harsányan hirdet a főpolgármester: a 3-as metró olyan kritikus műszaki állapotban van, hogy bármelyik pillanatban le kell állítani, mielőtt még tragédia történne – írja közleményében a szakszervezet.

3-as-metro-1Emlékeztetnek: meghurcolták tavaly azokat a BKV-s szakszervezeti vezetőket és tagokat, akik a 3-as metró tragikus műszaki állapotáról panaszkodtak nyilvánosan, s a Népszabadság újságírójának elmondták azt is, hogy nemcsak menet közben, hanem a kocsiszínben és az úgynevezett tárolóban, a karbantartás folyamán is veszélyben vannak.

A „kibeszélő” embereket a cégvezetés fegyelmi tárgyalásokra citálta, s ezzel megfélemlítették őket – idézi fel a történteket Nemes Gábor. Az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke elmondta, miután egy érdekvédelmi vezető nemcsak a metró tragikus állapotára, hanem a munkavégzés körülményeire, az esetenként veszélyes helyzetekre is felhívta a nyilvánosság figyelmét – mivel a cégen belül hiába jelezték többször is a problémákat –, a cégvezetés több szakszervezeti tag meghallgatását is elrendelte, ezeket jegyzőkönyvekben is rögzítettek, a másolatot máig őrzik az érintettek. Névtelenséget ígértek nekik, ám mire visszaértek a munkahelyükre, a csoportvezető mindenki előtt kirúgással fenyegette őket – állítják többen egybehangzóan.

Ráadásul az „elbeszélgetésnek” nem az volt a célja, hogy a felsővezetők is megtudják, milyen komoly gondok vannak a 3-as metró körül s hogy milyen szabálysértésre kényszeríti egyik-másik csoportvezető s egyes helyi kiskirályok a beosztottakat, hanem az, hogy megfélemlítsék és elhallgattassák a „renitenseket” – közölte a szakszervezet. (Szalai Annát, a Népszabadság újságíróját ilyen módon nem tudták megfélemlíteni, de Tarlós többször nevezte hazugnak, ellenségnek őt és a lapot is közleményekben, sajtótájékoztatókon.)

Az EKSZ ezek után elvárja, hogy a cégvezetés nyilvánosan ismerje el: igazuk volt azoknak az embereknek, akiket ebben az ügyben annak idején pellengérre állítottak és fegyelmivel fenyegettek. A szakszervezet erre írásban is felszólítja Bolla Tibor elnök-vezérigazgatót, s erről Tarlós István főpolgármestert is értesítik – szögezte le Nemes.