Magyar kutyák a terroristák ellen

Magyarországon a rendőrség és a Terrorelhárítási Központ (TEK) is alkalmaz olyan speciálisan kiképzett kutyákat, mint amilyen Diesel, a francia rendőrkutya volt.

2015. november 20., 12:53

Dieselt

a terroristák pusztították elabban a szerda hajnali, Saint Denis-i rajtaütésben, amelyben a francia rendőrségnek sikerült likvidálnia a párizsi merényletek egyik főszervezőjét, Abdelhamid Abaaoud-t.

Százból mindössze egy kutya alkalmas ilyen komplex feladatok végrehajtására, az állatokat szigorú kiválasztás után kemény kiképzéssel, mindennapos gyakorlatozással készítik fel például a robbanóanyag kiszagolására vagy elfogásra –

mondta el az RTL Klubnaka TEK egyik kutyavezetője.

A rendőr szerint abban az esetben szoktak előreküldeni szolgálati kutyát, amikor más eszközzel nem tudnak hozzáférni ahhoz a helyszínhez, ahol robbanóanyag lehet, vagy az elkövető elrejtőzhet. Ilyenkor az egység tagjai fegyverrel fedezik a kutyát.

A 168 Óra Online megkeresésére a Belügyminisztérium közölte, hogy jelenleg 639 szolgálati kutya van a rendőrség állományában. A munkavégzés közben elpusztult kutyákra vonatkozóan azonban nem végeznek adatgyűjtést.

A katasztrófavédelem mentőkutyái

A Belügyminisztérium tájékoztatása szerint a katasztrófavédelem 24/48-as szolgálati rendben állandó kutyás szolgálatot tart fenn. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI) II. kerületi hivatásos tűzoltó-parancsnokságán működő kutyás szolgálatban jelenleg két keresőkutya lát el éjjel-nappal szolgálatot.

A katasztrófavédelem működteti Magyarország hivatalos mentőcsapatát, a HUNOR mentőszervezetet. A mintegy kétszáz tagot számláló mentőcsoport az ENSZ Nemzetközi Kutatási és Mentési Tanácsadó Csoportjának (INSARAG) nehéz kategóriájú akkreditációjával rendelkezik. A csapat önfenntartó módon tíz napig, három műszakban képes például egy földrengést követően a romok alatti személykeresésre és mentésre. A HUNOR mentőszervezetben nyolc keresőkutya áll készenlétben, amelyek rendelkeznek nemzetközi keresőkutyás engedélyekkel, így szükség esetén külföldön is képesek életet menteni.

A hivatásos HUNOR mentőszervezet mellett a katasztrófavédelem működteti a HUSZÁR önkéntes központi mentőszervezetet is, ahol tizennyolc keresőkutya segíti szükség esetén a katasztrófavédelem tevékenységét, közülük hat nemzetközi vizsgákkal is rendelkezik. A katasztrófavédelem emellett minden megyében működtet megyei mentőcsoportot, amelyben önkéntesek segítik a katasztrófák elleni védekezést. Ezekben a megyei mentőcsoportokban összesen tizenhét keresőkutya segíti az embereket.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.