Legalább 400 védőnő hiányzik a magyar egészségügyi rendszerből

2018. december 14., 10:57

Szerző:

Hiába nyilvánították hungarikummá, a védőnői szolgálat is jelentős emberhiánnyal küzd. Magyarországon jelenleg 5200 védőnői álláshely van, ebből legalább 400 betöltetlen – írja a Zoom.hu.

– A 4027 területi és a 994 iskolai körzetből megközelítőleg ezret helyettesítéssel kell ellátnunk. Így azonban nem lehet minőségi munkát végezni. A jogszabály szerint egy védőnőnek maximum 250 ellátottja lehet, ehhez képest van olyan körzet, ahol 600 emberről gondoskodik egy kolléganő, de gyakori a 300-400-as létszám is

– mondta a portálnak Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke.

Kásler Miklós humánminiszter nemrég bejelentette, központosítanák a háziorvosok, a védőnők, az alapellátó fogorvosok szakmai irányítását és felügyeletét. Az alapellátás új országos központot kapna, valamint minden járásban létrehoznák az úgynevezett állami fenntartású és irányítású egészségügyi központokat, ezzel megkezdődhetne az alapellátás államosításának előkészítése.

Csordás úgy látja, ismét nem az őket érintő egyik legfontosabb problémáról, a bérről és annak megoldásáról beszélnek, hanem a szakmai irányítás központosításának fontosságáról. Pedig – szerinte – a magyar egészségügyön belül már így is a védőnői szolgáltatás szakmai felügyelete a legkeményebb, havonta ellenőrzik őket.

– Fontosabbak lennének a bérek, például az, hogy a helyettesítésért sok helyen nem jár külön díj, vagy csak minimális, mert azt mondják, ha valaki munkaidőn belül végzi el a többletfeladatát, akkor nem fizetik ki. Pedig valójában az is ritka, ha valaki a saját területét munkaidőn belül befejezi

– panaszolta.

Így aztán a védőnők egyre kevesebbet tudják látogatni a családokat, pedig ez a több mint száz éves, tradicionális Magyar Védőnői Szolgálathoz tartozna, amit hungarikumnak minősítettek 2015-ben.

Csordás hangsúlyozta, 2013 óta a legnagyobb problémájuk a bérben történő megkülönböztetés. A velük megegyező szakmai felsőfokú végzettséggel rendelkező ápolónők, gyógytornászok és dietetikusok az egészségügyi szakdolgozói bértábla szerint kapnak alapbért, ami jóval magasabb, mint a védőnők bére. Szerinte a közalkalmazottként az egészségügyben dolgozó védőnőknek is az egészségügyi szakdolgozói bértáblához kellene tartozniuk. Erre azonban Kásler Miklós bejelentése után sem lát biztató jeleket.

A védőnők jelenleg a szakmai bérminimumot kapják, ehhez különböző illetménykiegészítések társulhatnak. Azonban az elnök szerint a munkáltatók több esetben egyszerűen nem adják oda – vagy csak részben – az illetménykiegészítéseket a dolgozóknak.