Lapajánló – Soros, a közellenség?
A 168 Óra címlapján a magyar származású amerikai üzletember, Soros György és egy meglepő kérdés: Soros, a közellenség? Írásunkban bő terjedelemben foglalkozunk Soros legendás alapítványával, amelynek szerepe volt a Kádár-rendszer lebontásában, olvashatnak arról, hogy Soros György igencsak eltérő szellemi irányzatokat támogatott, Csurka is kapott Soros-pénzt, Orbán Viktor is az ő pénzén volt ösztöndíjas külföldön, de vele a viszony azóta jelentősen változott, Soros György mára emblematikus célpontja lett a jobboldalnak, illetve a magyar kormánynak.
Nagy port kavart Hiller István egy mondata a határon felhúzott kerítésről, amelyről azt mondta, hogy ő ugyan utálja, de kérdi: tud valaki jobbat? Lakner Zoltán vezércikke arról szól, hogy Hiller Istvánnak nincs igaza. A vezércikk kiegészítéseként, egyetértve ezzel a megállapítással, én viszont nem hagyom szó nélkül azt sem, hogy némelyek már elkezdték köpködni és leárulózni, ami nemcsak tévedés és méltánytalanság, hanem – szerintem legalábbis – agyalágyultság és galádság.
A gyermekéhezés felszámolásáról szóló parlamenti vitában a kereszténydemokraták frakcióvezetője volt az első, aki „berúgta az ajtót”. Harrach Pétertől megtudhattuk, hogy egyetért ugyan a kitűzött nemes céllal, de nem vállalható egy „baloldali kampány” támogatása. Látni való – írja publicisztikájában Mészáros Tamás –, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszere csak olyasmit enged a véleménynyilvánítás tárgyává tenni, aminek a koncepciója tőlük származik és várható politikai haszna majd őket gazdagítja.
A téma folytatódik a következő oldalakon is, ahol az ellenzéki Szabó Tímea és a fideszes Révész Máriusz néz farkasszemet egymással. Munkatársunk az kéri tőlük a beszélgetés legelején, hogy kicsit üljenek közelebb egymáshoz a fotó kedvéért. Révész Máriusz így reagál: Persze, de puszit azért nem küldök. Mire Szabó Tímea: Hála istennek! A nagyon is élénk vitának azt a címet adtuk: Puszi helyett.
Riportban számolunk be Göncz Árpád temetéséről, de arról is, hogy csupán néhányan hallgatták meg a Kossuth téren Mécs Imrének az eredeti beszédét, amelyben a központosított Fidesz-hatalommal is foglalkozott, szólt a korrupcióról, a szegénységről, a gyűlölet szításáról, a félműveltség tobzódásáról. Azt a beszédet Mécs Imre így zárta: „Visszahozzuk a demokráciát, drága Árpi, neked is, magunknak is tartozunk ezzel.”
Mit kezdenének a szerkesztőségek a hivatalból odaküldött, újságírónak álcázott titkosszolgákkal? Ezen Szénási Sándor kollégánk tűnődik. Utána ismét megjelentetünk egy szerkesztőségi dossziét, amelynek apropója, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma szeretné, ha helyreigazítanánk azt, amit Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke mondott egy interjúban a 168 Órának. A szerkesztőség ezt nem tartja indokoltnak, viszont úgy döntött, hogy a „helyreigazítási kérelem” szó szerinti közlésének nincs akadálya, mert az sok szempontból jellemző és roppant tanulságos.
Hamarosan feljelentésözön zúdulhat Farkas Flórián cigányügyi kormánybiztosra. Parlamenti hírek szerint a legfőbb ügyész, Polt Péter már Farkas Flórián mentelmi jogának kikérésére készül, de az információt az ügyészség a 168 Óra kérdésére nem erősítette meg. Mégis: hová tűntek el milliárdok az Országos Roma Önkormányzatnál? Biztos, hogy csak Farkas Flórián a felelős? Egyáltalán: ki falaz kinek? A kérdésekre Kardos Ernő írása válaszol.
Senki sem tudja, mióta van parlagon a Nyugati pályaudvar mögötti hatalmas terület. Terveztek már oda kormányzati negyedet, új városközpontot meg a Westend új épületét. Most úgy tűnik, megvalósulhat a városrész rehabilitációja, és lapunkból megtudhatják azt is, mi épülhet a Nyugati mögött.
Adunk egy másfél oldalas fotót, amely ismerős lesz mindazoknak, akik mostanában autóval szeretnének közlekedni a Margit híd budai hídfőjénél. Állítólag december 23-ra már helyreáll a rend, de a pillanatnyi helyzetképet egy szóval is jellemezhetnénk: rémálom.
Somogyi László tizennyolc évig volt igazgatója a budapesti Berzsenyi Dániel Gimnáziumnak, és mivel az iskolai autonómia megcsonkításával nem értett egyet, a franciaországi Strasbourgba távozott. Az új tanévet már ott kezdte tanárként egy iskolában, a 168 Órának kinti tapasztalatiról beszél, meg arról is, hogy Magyarország az oktatás lezüllesztésével feléli jövőjét.
Este kilenc címmel új, félórás híradót indított az ATV Bombera Krisztinával és Simon Andrással. Simon a 168 Órának a különböző tévécsatornák hírműsorainak harcáról beszél, és van egy jövőbe látó mondata: „Hiszem, hogy eljön majd a pillanat, amikor az emberek valóságérzékelése és a médiában közvetített világ között annyira feszítő lesz az ellentét, hogy robbanni fog.”