Lapajánló – Ilyen a politika
A 168 Óra címlapján Szőcs Géza, a nemrégiben miniszterelnöki főtanácsadóvá változott egykori kulturális államtitkár. Távozásának kulisszatitkait ugyan nem osztotta meg lapunkkal, de minden másról – belharcokról és bukásokról – őszintén beszélt a vele készült interjúban. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Amerikai tudósítónk részletesen beszámol arról, hogyan sokkolta az országot a denveri katasztrófa: – az írásban megszólal a Batmant megformáló Christian Bale is.
Két írásban is foglalkozunk az Alkotmánybíróság döntésével, amelyben a taláros testület visszamenőleg alkotmányellenesnek ítélte a bírák idő előtti nyugdíjazásáról szóló törvényt. Barát József azt elemzi Mintha című írásában, hogyan működik Magyarországon a demokrácia látszata; Mester Ákos publicisztikája pedig az Alkotmánybíróság erkölcsi feladataira hívja fel a figyelmet.
Koltai Tamás írásának már a címe is árulkodó: Hepcia. A szerző a kormánypárt vezető politikusainak „hepciáskodását” tűzi tollhegyre. Azt a mulatságos és szomorú odamondogatást, ahogyan a kisegér fontossága teljes tudatában együtt dübörög az elefánttal a hídon. Miközben az is kiderül, hogy nincs szabály, nincs törvény, nincs jogrendszer, amely a kormányakarat elé állhat.
Internetes fórumozóink ezen a héten – a Bándy-gyilkosság kapcsán – a halálbüntetés visszaállításának lehetetlenségéről cserélnek eszmét.
Sem a kormány, sem az IMF nálunk tárgyaló delegáltjai nem nyilatkoztak ugyan lapzártánkig a magyar hitelkérelem ügyéről, a szakértők azonban árgus szemmel figyelik a fejleményeket. Elemző cikkünk kitér arra is, segíti-e vagy gátolja a megegyezést a miniszterelnök legújabb ötlete bankrendszerünk magyarosításáról.
Nemrégiben jelent meg Turbucz Dávid történész Horthy Miklósról szóló könyve. A fiatal tudóst nemcsak a könyv fogadtatásáról kérdeztük, hanem arról is, hogyan látja az újjáéledő Horthy-kultusz gyökereit és jövőjét.
Németh László dédunokája nemrégiben regényt írt. A dédunoka tizenhét éves és Torontóban él; keveset tud az Iszony és az Égető Eszter írójáról. Szénási Sándor úgy döntött, hogy összeköti a szétszakadt szálakat. Megrajzolja egy családregény vázlatát.
Múltidő című rovatunkban régi olimpiai emlékek felidézésével tisztelgünk a most kezdődő londoni ötkarikás játékok előtt. Van, aki a tokiói vízilabdadöntő drámájára emlékezik, van, aki a csodálatos barcelonai heteket idézi fel, és van, aki azt írja meg, miért nem jutott ki soha az olimpiára.