Kritika zúdult az MTVA-ra a kirúgások miatt

Azonnali hatállyal, szüntette meg kedden Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka munkaviszonyát a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA). A lépés ellen az MSZP, az LMP és a Negyedik Köztársaság mozgalom is tiltakozott. Az LMP-s képviselők az elbocsátások hírére megjelentek a közmédia Kunigunda úti székháza előtt, ahol az MTVA vezérigazgatója „kötetlen megbeszélésre” invitálta őket, az LMP-sek azonban nem mentek.

2011. december 28., 09:41

Mesterházy Attila

közleménybentudatta, az MSZP számára a felmondás ténye és módja egyformán elfogadhatatlan.

Mesterházy szerint „a véleménynyilvánítás szabadsága egy demokratikus jogállamban minden állampolgárt meg kell, hogy illessen”. A pártelnök hozzátette, „ugyanilyen elidegeníthetetlen joga minden magyar állampolgárnak a munkaviszonyában beállt változásokkal kapcsolatos korrekt munkáltatói tájékoztatás, amit jelen esetben az MTVA nyilvánvalóan és jóvátehetetlenül elmulasztott”.

„A tisztességes közmédiáért sztrájkolók kirúgásával a kormány újabb kést döfött az ezer sebből vérző Magyar Köztársaságba. Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka erőszakos eltávolítása azonban szimbolikus: felmondólevelük nem az ő, hanem vezetőik és kinevezőik alkalmatlanságának bizonyítéka” – írta Mesterházy.

„A Magyar Szocialista Párt szolidáris a magyar sajtószabadság minden áldozatával. A közmédiából elbocsátott, emberi és szakmai mivoltukban megalázott újságírókkal és mindenekelőtt a kiegyensúlyozott és sokszínű tájékoztatáshoz való joguktól megfosztott magyar emberekkel” – zárul a közlemény.


A 4K! felháborítónak tartja az éhségsztrájkoló tévések kirúgását

A 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalom felháborító politikai döntésnek tartja, hogy az MTVA azonnali hatállyal felmondott az éhségsztrájkoló Nagy Navarro Balázsnak és Szávuly Arankának –

olvashatóa szervezet honlapján. Az MTVA szóvivőjének indoklása, miszerint a két tévés tiltakozásával az juttatta kifejezésre, hogy "nem akarnak a közszolgálati médiában dolgozó munkavállalói közösséghez tartozni", megdöbbentően cinikus, és tökéletesen illeszkedik az elmúlt másfél év vérlázító kormányzati kommunikációjába.

Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka a közszolgálati média tisztaságáért az újságírói normák megőrzéséért kezdett éhségsztrájkba, miután a közmédia nem volt hajlandó megnevezni Lomnici Zoltán kitakarásának felelőseit. Az MTVA minden maradék hitelességét eljátszotta azzal, hogy felmondott a tisztességes újságírásért a testi egészségüket kockára tevő tévéseknek.

A 4K! szolidaritását fejezi ki a sztrájkjukat folytató tévésekkel és minden, általuk igényelt módon támogatni fogja őket – zárul a szervezet közleménye.

Nagy Navarroék kirúgása, az éhségsztrájk letörésének előkészítése, 2011. december 27. Rövid verzió from Ádám Csillag on Vimeo.
LMP: sunyi döntés az éhségsztrájkolók kirúgása

Az LMP kiáll a kedden elbocsátott éhségsztrájkolók mellett, és bíznak abban, hogy a két szakszervezeti vezető, Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka a munkaügyi bíróságon meg tudja védeni majd igazát – mondták el a párt országgyűlési képviselői, akik az elbocsátások hírére megjelentek a közmédia Kunigunda úti székháza előtt. A tévéseket kirúgó vezetők beszélgetni hívták az LMP-seket, akik ezt visszautasították – írta az MTI.

Karácsony Gergely, az LMP országgyűlési képviselője a közmédia székháza előtt kedden arról beszélt, hogy az LMP politikusai is a sajtóból értesültek arról, hogy az éhségsztrájkot folytató két szakszervezeti vezetőt rendkívüli felmondással el akarják távolítani a közszolgálati médiaszolgáltatási alap kötelékéből. Az LMP szerint ez egy „sunyi döntés” az alap részéről, amit ahelyett hoztak meg, hogy a

megfelelő konzekvenciátlevonták volna, és inkább azokat a vezetőket távolították volna el a most elbocsátottak munkavállalók helyett, akik „galádságra” kényszerítették a kollégáikat – hangsúlyozta Karácsony Gergely, jelezve: véleményük szerint maga az eljárás nem is volt jogszerű. Mint fogalmazott, pártja bízik abban, hogy az éhségsztrájk eredményes lesz, s a közszolgálati televíziónál dolgozó, a „manipulációt megkövetelő vezetőket” el fogják bocsátani.

Nagy Navarro Balázs, a TFSZ alelnöke azt mondta, az éhségsztrájk folytatódik. Addig nem mennek el a köztévé épülete elől, amíg a „hírhamisítók nem távoznak” – tette hozzá. Megjegyezte továbbá, hogy a jelen törvények szerint a gyülekezési jogukkal élők „nem oszlathatók fel”, de ha ez mégis megtörténne, szimpatizánsait arra kérte, hogy semmiféle erőszakot ne tanúsítsanak, s csak a véleményüket hangoztassák, de azt is csak a megfelelő hangnemben.

Időközben a helyszínen összegyűltek között megjelent Demszky Gábor, Budapest volt szabaddemokrata főpolgármestere is.

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatóhelyettese, Gazsó L. Ferenc és az MTVA szóvivője, Cserháti Ágnes Böröcz István vezérigazgató megbízásából „kötetlen megbeszélésre” hívták az LMP delegációját, de Schiffer András, a párt frakcióvezetője azzal hárította el a meghívást, hogy ők az éhségsztrájkot folytatókhoz jöttek látogatóba. Gazsó L. Ferenc, az MTVA vezérigazgató-helyettese egyébként egy ízben azt állította, a Magyar Televízióban nem dolgoznak hamisítók.