Kínos szembesítés: lebukott a Fidesz Diktatúraellenes Akciócsoportja

Király Nóra, Nyitrai Zsolt és Szijjártó Péter, a Fidelitas Diktatúraellenes Akciócsoportja még 2003-ban élénken tiltakozott a kubai nagykövetség előtt az emberi jogok megsértése miatt. Kínának nem csak a világban, hanem a magyar gazdaság fejlesztésében is egyre nagyobb szerep jut - jelezte Orbán Viktor miniszterelnök a sajtó tudósítójának hétfőn este Sanghajban adott interjújában. A Szijjártó Péteréknek nem jutott eszébe tiltakozni a kínai követség előtt az emberi jogok megsértése miatt.

2010. november 2., 15:51

2003-ban a Fidelitas "Diktatúraellenes Akciócsoportja" azért tiltakozott Kuba magyarországi nagykövetsége előtt, mert akkoriban pár hét alatt számos ellenzékit - újságírókat, tanárokat, közgazdászokat, ellenzéki politikusokat - tartóztattak le Kubában. A Fidelitasosok akkor elmondták: Kovács László akkor külügyminiszternek is eljuttatták azt a kérést, hogy a magyar diplomácia súlyának megfelelően kezelje ezt az ügyet, és megkérdezik, tiltakozik-e Magyarország az emberi jogok megsértése miatt.

Nyitrai Zsolt leszögezte, a Fidelitas Diktatúraellenes Akciócsoportja eddig is tiltakozott és eztán is tiltakozni fog, ha alapvető emberi jogok csorbulnak. Hozzátette, a kubai kommunista diktatúra - kihasználva a nemzetközi közösség másirányú figyelmét - kíméletlenül lecsapott ellenzéki újságírókra, tanárokra, közgazdászokra. Az elmúlt két hétben a kubai hatóságok 78 személyt tartóztattak le, az első perek április 3-án kezdődtek el. Egyetlen államnak sincsen joga börtönbe vetni, meghurcolni és megalázni polgárait csak azért, mert azok másképpen gondolkodnak - írta a Fidesz honlapja.

Három fideszes országgyűlési képviselő 11 évvel ezelőtt alakította meg a Diktataúrellenes Akciócsoport nevű formációt. A három képviselő akkor a Parlament legfiatalabb tagjai közé tartozott, átlagéletkoruk alig haladta meg a harminc évet.

"Azt szeretnénk elérni, hogy az Országgyűlés választott tisztségviselői, a parlament elnöke, alelnökei, a bizottságok elnökei, alelnökei ebbéli tisztségükben ne utazzanak olyan országokba, ahol nem szabadon választott parlamentek működnek, és ilyen országokból ne is fogadjanak delegációkat", mondta Rogán Antal, a három képviselő egyike, az Országgyűlés kulturális bizottságának tagja. A csoport tagjai Rogán Antalon kívül Gyürk András, a külügyi bizottság tagja és Vidoven Árpád, aki a honvédelmi bizottságban dolgozik. A képviselők nyilatkozata nem tartalmazza, hogy kezdeményezésük kiterjed-e a köztársasági elnökre, a miniszterelnökre, a kormány tagjaira és az Országgyűlés felügyelete alá tartozó főhivatalok vezetőire is - írta az

Origo.

Orbán szerint kitüntetett szerepe van a magyar-kínai viszonynak

Az átalakuló világban Kína kulcsszerepet kap - mondta Orbán Viktor miniszterelnök, a sanghaji világkiállítás zárórendezvényén elmondott beszédében.

A magyar miniszterelnök Ven Csia-pao kormányfő meghívására pénteken érkezett Kínába. A kormányfőt 3 napos útjára Martonyi János külügyminiszter és Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter is elkísérte. A miniszterelnök - a kínai kormányfő mellett - a sanghaji kormányzóval is tárgyal, illetve több helyi nagyvállalat meghívásának is eleget tesz - írta a

hírTV honlapja.

Befejezte kínai látogatását

A magyar kormányfőt kínai hivatali kollégája, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) hívta meg a sanghaji világkiállítás záróeseményeire: a magas szintű fórumra és a záróünnepségre. A fórumon ő mondta a plenáris ülés megnyitó előadásainak egyikét - írta a

HVG.hu.

Orbán Viktort Sanghajban fogadta Ven Csia-Pao, akivel mintegy félórás megbeszélést tartott, s a két ország közti politikai, gazdasági, kulturális kapcsolatok szorosabbra fűzéséről állapodtak meg.

A magyar miniszterelnök az expón felkereste Kína, valamint az Európai Unió és Belgium közös pavilonját, továbbá Lengyelország kiállítását és a magyar pavilont. Sanghajban megnézett több olyan épületet is, amelyet Hudec László az 1920-as 30-as évek Sanghajának neves magyar építésze tervezett. Orbán Viktor a kulturális kapcsolatok bővítésének terveiről is egyezetett kínai partnereivel.

A miniszterelnök programjának nagyobb részében üzleti tárgyalásokat folytatott, találkozott Kína több jelenős gazdasági szereplőjével. Vasárnap jelen volt a Vállalkozók Szövetsége (VOSZ) és kínai partnerszervezete (CCPIT) megállapodásának aláírásán. Keddi elutazása előtt még megtekintette a sanghaji metró irányító központját, és a Maglev gyorsvasúttal ment ki a repülőtérre.

Szijjártó Péter és a Fidelitas "Diktatúraellenes Akciócsoportja" nem tiltakozott a miniszterelnök kínai látogatása ellen.

Bebörtönzött kínai ellenzéki az idei Nobel-békedíjas

Orbán Viktor látogatása azért is kínos lehet Szijjártóéknak, mert a demokratikus Kínáért küzdők egyik legismertebb alakját, Liu Hsziaopót tüntették ki idén a Nobel-békedíjjal. Liu jelenleg 11 éves börtönbüntetését tölti, amit egy, az ország demokratizálását sürgető kiáltvány aláírása miatt szabtak ki rá tavaly december 23-án - közölte az

Index

Liu Hsziaopo (Liu Xiaobo) kínai emberi jogi aktivistát 2009. december 23-án tizenegy év börtönre ítélték a kínai hatóságok, mert 2008-ban aláírta a Charta 08 nyilatkozatot, melyben 303 kínai értelmiségi és emberi jogi aktivista politikai reformot és az ország demokratizálását követelte. A nyilatkozatot 2008. december 10-én, az ENSZ Egyetemes Emberi Jogi Nyilatkozata kiadásának hatvanadik évfordulóján jelentették meg.

Az aláírók olyan, a demokráciákban természetes, Kínában azonban hallatlan dolgokat követeltek, mint a hatalmi ágak szétválasztása, parlamentáris demokrácia, az emberi jogok tiszteletben tartása, független bíráskodás, gyülekezési és szólásszabadság, vagy a magántulajdon védelme.