Kinek beszélt Vida Ildikó?

Még szinte el sem kezdődött a hét, ismét lebuktatta magát Vida Ildikó főrevizor. Nevetségessé vált az amerikai nagykövetség előtt. Állítólag azért ment oda, hogy megkérdezze, miért tették beutazási tiltólistára az amerikaiak. Amikor aztán megjelent az ügyvivő, André Goodfriend, kiderült, voltaképpen semmit sem tud tőle kérdezni az adóhatóság elnöke, ugyanis kicsit sem beszél angolul. Tudjuk: az amerikai nagykövetség korrupció gyanúja miatt hat személynek, köztük kormányzati tisztviselőknek tiltotta meg a belépést az USA-ba. A NAV elnöke, Vida Ildikó maga vallotta be múlt héten a Magyar Nemzetben: biztosan szerepel a listán. Az ügy részletei kapcsán egyre több a kérdés. És már egyre kevesebb a válasz.

2014. november 13., 10:27

Azt még nem tudjuk, miért tiltották ki Amerikából – állítólagos korrupciós ügyek kapcsán – Vida Ildikó magánszemélyt. De az már biztosan tudható: Vida Ildikó adóhatósági elnök nem tud angolul, sőt a protokollal sincs tisztában, noha ő az egyik legfőbb pénzügyi hatóság vezetője.

A NAV elnöke hétfőn – időpontot nem egyeztetve – „spontán” látogatást tett az amerikai követségnél, a Hír TV vette az adást, amikor egyszer csak Mr. Goodfriend ideiglenes ügyvivő épp kifelé indult a nagykövetség épületéből. Vidát jogi képviselője, Futó Barnabás kísérte, aki nem mellesleg a Hír TV peres ügyeit is viszi olykor. Goodfriend elsétált mellettük, de megállította a Hír TV stábja, jelezve, hogy ott ácsorog a kapuban a NAV elnöke.

A felvétel mindent leleplez, noha eredetileg más lehetett a céljuk a látogatás ötletgazdáinak. A Hír TV hírt csinált abból, hogy Vida voltaképpen meglepődik: Goodfriend angolul beszél. Tolmácsot kér. A bejátszásokon látható, Vida a Hír TV stábjától vár segítséget. Nem tudjuk, ám elképzelhető: éppen a tévé kedvéért jelent meg „spontán” a követségnél Vida Ildikó, hogy kamera rögzítse, ő megfontoltan érdeklődik a kitiltás okáról. De a jelenet végleg nevetségessé tette őt. Vajon ha nincs ott a televíziótól egy tolmács, meddig állt volna a követség előtt Vida?

Azt már nem rögzítette kamera, hogy – miként Futó Barnabás a 168 Órának mondta – majdnem másfél órát beszélgetett Goodfriend és Vida (feltételezzük: a követség tolmácsának segítségével), de az ügyvivő továbbra sem adott információt arról, milyen ügyek miatt nemkívánatos magánszemély az USA-ban Vida Ildikó.

Csak annyit mondott Goodfriend: vízumeljárási ügyről van szó, az ilyeneket az ügyintézők bonyolítják, nem az ügyvivő.

A lapunk által megkérdezett jogi szakértők egybehangzóan állítják: valóban így rendelkezik az amerikai bevándorlási és állampolgársági törvény. Az érintett akkor is megkapja az értesítést a kitiltásról, ha nem igényelt vízumot. Ám ha konkrét részleteket szeretne tudni, miért került tiltólistára, el kell indítania a vízumigénylési eljárást, így az ügyintézés közben – nagy valószínűséggel – előbb-utóbb „kibukik” az igazság. Erről a listáról viszont csak nagyon nehezen lehet lekerülni.

Másfelől azt is megtudtuk jogászoktól: a korrupciógyanú miatti kitiltásról az USA külügyminisztériuma határoz, nem pedig a budapesti követség. Emlékezzünk csak! Szijjártó Péter próbálkozott bejutni az amerikai külügyhöz, csakhogy nem fogadták.

Meggyőződésünk: a sajtó csupán találgat továbbra is, a történet valódi hátterét kevesen ismerhetik. Az amerikaiak bizonyosan. De Vida Ildikó is tudhatja, mi zajlik a háttérben, miért vált az egész korrupciós ügy emblémájává, még akkor is, ha ő maga cáfolta, hogy bármilyen visszaélésbe keveredett volna.

Vida Ildikó egyébként a kinevezése óta kerüli a nyilvánosságot. A NAV-nál dolgozó forrásunk – érthetően neve elhallgatását kérte – azt mondta, ez az új adóhatósági stratégia része: nem kommunikálni, így is félelmetesnek látszani. Informátorunk szerint a 2010-es kormányváltás után visszatért az adóhivatal életébe a tekintélyelvű gondolkodás. A NAV új vezetői úgy gondolták, a félelemkeltéssel erősödik a nyugtaadási hajlandóság – még ha az adatok teljesen mást mutatnak is.

Múlt szerdán aztán megszólalt Vida a Magyar Nemzetben. Azt állította: igen, ő az egyik kitiltott, és elutazása előtt nem sokkal kapta kézhez az amerikai nagykövetség levelét, amelyben ugyanakkor semmilyen konkrétumot nem jelöltek meg, miért nem léphet be az USA-ba. Ő maga azt sem értette, miért magánszemélyként tiltották ki az Egyesült Államokból, ha a különféle gyanúsítások alapján állítólag hivatalos minőségében követte el a visszaéléseket.

Lehet, hogy Vida Ildikónak ebben igaza van? Hiszen úgy semmiképpen nem érthető a kitiltás, ha az amerikai követség nem ad rá magyarázatot. Elsősorban nem is a sajtónak, hanem magának a kitiltottnak. Csakhogy – jogi szakértőink állítják – ilyen esetben egyáltalán nem kell megindokolni az adott országnak, miért nem engednek be valakit.

Lényegesnek tűnik a NAV-elnöktől az a megjegyzés is: a kitiltó határozatot néhány nappal az október végi elutazása előtt kapta meg, amikor is szabadságra ment. Korábban André Goodfriend viszont arról beszélt: ő október hatodikán értesítette a külügyet arról, hogy hat személy nem mehet Amerikába. Köztük kormányzati tisztviselő is van. A neveket nem árulta el a külügynek. Lehetséges, hogy előbb tudta meg a külügy – és így a kormányzat –, hogy hat személy ellen tiltó határozat született, mint maguk az érintettek?

Nézzük tovább Vida nyilatkozatát. A Magyar Nemzetben azt is mondta: szólt a kormányból egy illetékesnek a levélről. Azt nem árulta el, kinek, de határozottan arra utalt: olyan valakit értesített, hogy a kormánynak tudnia kellett minderről. (És most ne is L. Simon László hülyeségeiről beszéljünk, aki azt mondta Vida nyilatkozata kapcsán: nyilvánvalóan elveszett a NAV-elnök postázott hivatalos levele, ezért nem tudtak az érintettségéről.) De ugye emlékezünk arra, hogy amikor a kitiltási botrány kipattant, Vida közvetlen felettese, a nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály azt mondta: ő nem tud semmiről, ha lenne ilyen, őt bizonyára tájékoztatta volna a NAV elnöke.

Feltételezhetjük: Vida Ildikó olyan „valakit” informálhatott, akinek minél gyorsabban kell megtudnia a belpolitikailag, külpolitikailag, diplomáciailag, gazdaságilag és mindenhogyan rendkívül kényes ügyet.

Hogy kicsoda ő?

Talán éppen Orbán Viktor.

(A teljes írás a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)