Kemény üzenet az USA-ból: Orbánék maszatolnak

Fecninek nevezete a miniszterelnök pénteki rádióinterjújában azt a dokumentumot, amelyet az amerikai nagykövetség egy munkatársa adott át a magyar félnek a beutazási tilalmakkal kapcsolatban. A Varga Mihály vezette NGM külső támadásként értékeli a vádakat. Bár a dokumentum nem hivatalos feljegyzés, az üzenete minden, csak nem komolytalan.

2014. november 19., 12:40

Varga Mihály szerint még mindig nem lehet pontosan tudni, milyen konkrét ügyben kellene vizsgálatot indítani Vida Ildikóval szemben. Az ATV-ben azt mondta: Magyarországon zéró tolerancia van a korrupciós ügyekkel szemben, „általános lebegő váddal” azonban nem tudnak foglalkozni. A nemzetgazdasági miniszter leszögezte: amíg nem lát konkrét bizonyítékokat, addig nem lehet kezdeményezni senkinek az elmozdítását, felmentését, felfüggeszteni pedig nem lenne szerencsés az állami működés miatt. Vida Ildikó egy különösen érzékeny időszakban vezeti a NAV-ot, amely „külső és belső támadások alatt áll”.

Az NGM „lebegő vádakat” lát

Megkerestük az NGM-et, hogy fejtsék ki, milyen külső és belső támadásokra céloz a miniszter. Azt a választ kaptuk: „Ismeretes, hogy az Amerikai Egyesült Államok nagykövetsége a NAV több munkatársát korrupciós vádakkal illette – bármiféle konkrétum és bizonyíték nélkül. Velük szemben lebegtet egy vádat, amit sem alátámasztani, sem bizonyítani nem tud. A kormány továbbra is azt kéri az amerikai hatóságoktól, hogy nevezzék meg azt az ügyet, ami alapján Vida Ildikóval szemben a beutazási korlátozást elindították, és adják át a bizonyítékaikat, ha vannak.”

Hozzáteszik: „Magyarországon is vannak olyanok, akik ezt a vádaskodást saját céljaikra próbálják felhasználni. Mivel Vida Ildikóval szemben semmiféle ügyben nem találtak bizonyítékot, most más területeken próbálnak támadási felületet keresni – sikertelenül. Akik ezt a lejárató kampányt folytatják, már nem a NAV-ot, hanem a magyar államot és a magyar állam intézményrendszerét, a költségvetést próbálják meggyengíteni. A kormány álláspontja változatlan: Magyarországon senkit nem lehet bizonyítékok nélkül megvádolni – ez önmagában törvénybe ütközik. Magyarország jogállam, ezért mindenkit megillet az ártatlanság vélelme és a fair bírósági eljáráshoz való jog. Aki vádol, annak kell bizonyítani. Magyarország minden állampolgárát meg fogja védeni a bizonyítékok nélküli vádaskodásoktól, legyen az illető köztisztviselő vagy magánember.”

A kormány az ügy eltussolásával van elfoglalva

Az Orbán által „fecninek” nevezett, a kitiltási botrányt magyarázó dokumentum szerint 2012 februárja óta a nagykövetség rendszeresen konzultált a magyar kormánnyal korrupciós aggodalmaikról. Októberben tájékoztatták a kormányt a kitiltásról, a legfőbb ügyeknek pedig a trafikok elosztását, a földtörvényt, valamint a különféle milliárdos nagyságrendű áfacsalásokat nevezték, továbbá azt, hogy két amerikai agrárvállalat azt állította: évente több tízmillió dollárt veszítenek az áfacsalások miatt. A nem hivatalos feljegyzésen valóban nincsen pecsét, sem dátum, ám a diplomáciában megszokott iratfajta, amelyről mind a miniszterelnöknek, mind a magyar diplomáciának tudnia kell, mit jelent.

A Transparency International korábban azt közölte, hogy a magyar büntetőeljárási törvény szerint a nyomozást már a bűncselekményre vonatkozó puszta gyanú alapján meg kellene indítani, és magának az eljárásnak a feladata, hogy kiderítse, vannak-e bizonyítékok. A szervezet felháborítónak tartja, hogy a kormány, amely bátor és tettre kész, ha a Norvég Támogatási Alapból részesülő civilszervezetekkel szemben kell vizsgálatot elrendelni, nem hajlandó tisztázni az állami adóhatóság súlyos korrupciós érintettségére vonatkozó állításokat. A kitiltási ügyben az Állami Számvevőszéknek és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak kellene kivizsgálnia azt, hogy a NAV jól és helyesen kezeli-e a magyar polgárok és cégek által befizetett adót. Az ügyészségnek pedig nyomozást kellene elrendelnie annak kiderítésére, hogy igazak-e azok az állítások, melyek szerint a NAV maga is részese az állítólagos korrupciónak.