Így működik Orbánék csodafegyvere
A magyarországi tüntetések egyik célpontja a korrupción és a nyugati irányzat feladásán túl az Orbán-kormány “unorthodox” pénzügyi és gazdaságpolitikája – írja a Neue Zürcher Zeitung.
A lap szerint ismét önkényesen emelnek adókat, ami elriasztja a külföldi befektetőket, de a lakosságot is megterheli. A most elfogadott költségvetési tervezet is alátámasztja ezt. Az internetadót ugyan ejtették, de helyette más adók lépnek be. Így pl. meglepetésszerűen kiterjesztették a reklámadót, amely de facto csak az RTL Klubot sújtja, és keményítik az élelmiszerláncokra vonatkozó szabályozásokat is, leginkább a külföldi kézben lévő hálózatokat megcélozva. A hazai fogyasztók tiltakozását ugyanakkor az váltotta ki, hogy többet kell majd fizetni az alkoholért és a szappanért.
A különadók az orbáni gazdaságpolitika fontos pillérét alkotják. A Nemzetközi Valutaalap szerint a magyar állam jelentős és egyre nagyobb részben az ilyen adókból finanszírozza magát. Ám a vele járó problémák nyilvánvalóak: erősen torzítóan hatnak, és elűzik a külföldi beruházókat, akikre pedig az országnak nagy szüksége lenne a modernizáláshoz. További nagy akadály a jogbizonytalanság, lásd a devizahitelek kényszerű átváltását. E politikának azonban csak egyik része a külföldi konszernek messzemenő megvetése. Ugyanakkor fontos és hasznos pillér a munka és a teljesítmény megbecsülése. Ám pl. az egykulcsos adó bevezetésével egyidejűleg törölték az adómentes sávot is, azaz a lakosság kétharmada kénytelen több jövedelemadót fizetni – mutat rá Richter Sándor, a Bécsi Nemzetközi Gazdaság Összehasonlító Intézettől. Hasonló nehézségeket tapasztalni a munkaerő-piaci politikában is. Lásd a három hónapra járó segélyt és a közmunkát. Richter szerint a baj az, hogy sokszor kényszerítik az embereket a munkára és a hatóságok ingyen munkaerőként visszaélnek a lehetőséggel. Ezért részben mesterséges eszközzel érték el az állástalanok rátájának csökkenését, a magánvállalkozások kevés munkahelyet teremtenek.
Mindent egybevéve, a lakosságnak kevés haszna van Orbán politikájából. Mert pl. az energiadíjak csökkentésére kényszerítették a szolgáltatókat, ám más adók és járulékok emelkednek. Az állam a GDP felét osztja el újra. A nagy állami befolyás az egyik fő oka annak, hogy Magyarország gazdaságilag 10 évvel lemarad a lengyelek, a csehek vagy a szlovákok mögött, noha 25 éve még a legjobb előfeltételekkel indult. Nem tudni, hogy mennyire bizonyulnak hatásosnak a tüntetések, ugyanakkor választások csak 3 és fél év múlva lesznek, ezért százezrek vándorolnak ki – írja a lap.