Havi ötmillió forintot keres Homolya Róbert, aki bagatell ügynek tartja, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal 3,3 milliárd forint EU-s pénzt akart visszafizettetni Magyarországgal
A Magyar Nemzet a hétfői számában közölt cikket arról, hogy tíz egyetemi rektor kétmillió felett keres, és arra felhívja a figyelmet, hogy a magyarországi cégek vezetésében is repkednek a milliós fizetések. Az egyik ilyen cégvezető a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója, akiről a kormányzati szócsőként működő lap a neve említése nélkül azt írja, hogy havi ötmilliót kap. Azt már mi szeretnénk csendben megjegyezni, hogy Homolya Róbert, akinek az az összeférhetetlenségi ügye miatt az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 3,3 milliárd forintot akart visszafizettetni Magyarországgal.
Homolya Róbertet 2018. augusztus 2-án Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli miniszter nevezte ki a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatójának. Előtte a 2018-ig létező Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára, korábban pedig végrehajtásért felelős elnökhelyettes volt az EU-s források elosztásárt felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ), utóbbi tisztségét azonban úgy viselte, hogy közben több közbeszerzési tanácsadó cégben is érdekeltsége volt. Ez azt jelenti, hogy egy-egy projekt esetében szerepet vállalhatott az előkészítés és a kivitelezés során is.
Az OLAF szemét a leginkább az szúrta az ügyben, hogy Homolya Róbert két cége, a Projekt.hu Bt. és az Euro-Procure Kft. 2009 és 2011 között alvállalkozóként részt vett a közbeszerzési tanácsadó cég, a Provital Zrt. munkájában. 2018 februárjában nyolc összeférhetetlenségi ügyből az OLAF kettőben tett javaslatot a EU-s támogatási összeg 100 százalékának a visszafizettetésére. Az egyik ügy a székesfehérvári Szent István Múzeum 651 milliós projektje, amelyben közbeszerzési tanácsadóként a Projekt.hu Bt.-n keresztül Homolya Róbert személyesen vett rész 2009-2010-ben. A másik ügy az abádszalóki önkormányzat 3,3 milliárdos projektje, amelybe az Euro-Procure szállhatott be. Az első esetben az EU-s támogatást 2010. július 23-án hagyták jóvá, amikor Homolya Róbert már NFÜ elnökhelyettese volt. A másodikra 2011 októberében bólintottak rá. Hat ügyben az OLAF elfogadta az Orbán-kormány érveit, de a székesfehérvári és az abádszalóki ügyben a 85 százalékos EU-támogatás miatt 3,3 milliárd forintot hajtana be büntetésként Magyarországon.
Ez Homolya Róbertet nem feszélyezte túlságosan, a Hír TV-nek legalábbis akkor azt mondta, „nagyon bagatell ügyekről van szó. Ami Bártfai-Mager Andreát illeti, ő tárca nélküli miniszterként a paksi bővítésért felelős Süli Jánossal együtt havi ötmilliót keres. Ezt azzal indokolták, hogy a miniszteri fizetéseket a tárcavezetők felügyelete alá tartozó területre jellemző fizetésekhez kell igazítani.