Hogy mi van?

2014. november 24., 13:44

Bolgár György sorozata

Azt állítja Orbán Viktor
(a Handelsblatt című német lapnak adott interjújában a tervezett internetadóról), hogy nem is internetadóról lett volna szó, hanem a távközlési adó kiterjesztéséről „az internetalapú telefonhívásokra”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy az adó nemcsak a telefonhívásokra, hanem mindenfajta adatforgalomra kiterjedt volna, még ha a kormány a távközlési adó kiterjesztéséről beszélt is. A Handelsblatt olvasóit persze kár a felesleges részletekbe beavatni. Amelyeket ráadásul az internettel és a mobiltelefonnal hadilábon álló miniszterelnök talán maga sem ismer.

Azt állítja a miniszterelnök
(a Litvániában tartott NATO-hadgyakorlaton), hogy a jelenlegi helyzetben, az ukrán válság miatt elsőbbséget élveznek a biztonsági kiadások.

Ezzel szemben a tény az,
hogy nálunk nem élveznek elsőbbséget, ugyanis a hangzatos szavak és a nemzetközi vállalások ellenére a honvédelmi költségvetés az ideihez képest csak jelentéktelen mértékben emelkedik jövőre. Ugyanakkor például sportcélokra a törvényjavaslat az ideinél 20,7 százalékkal szán többet. Vagyis az elsőbbségadás kötelező, de nem a honvédelemnek, hanem a sportnak. A jelenlegi helyzetben.

Azt is állítja a miniszterelnök
(a Handelsblatt című német lapnak adott interjújában), hogy Magyarország szempontjából „Oroszország befolyása Közép-Európában ma sokkal csekélyebb, mint 2010-ben volt”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy sokkal nagyobb: Pakstól a Déli Áramlatig az Orbán-kormány egyértelműen az orosz érdekeknek megfelelően jár el (még akkor is, ha egyébként bizonyos magyar érdekek szintén a beruházások mellett szólnak), kiszolgáltatottságunk pedig nem csökken, hanem nő. Nem csoda, hogy az Egyesült Államoktól az Európai Unióig mindenki az aggodalmait hangoztatja. De hát beszéljenek csak nyugodtan, rájuk a magyar médiatörvény nem vonatkozik.

Azt állítja a Magyar Nemzet Online,
hogy „egyre jobban csípi a Nyugat szemét, hogy hazánk területén várhatóan áthalad a Déli Áramlat gázvezeték”.

Ezzel szemben a tény az,
hogy a Nyugat (közelebbről az Európai Unió) szemét nem az csípi, hogy Magyarországon átmegy a vezeték, hanem az, hogy a vezeték tulajdonosa és a gáz beszállítója egyaránt az orosz Gazprom, amit az unió veszélyesnek, az egyoldalú nyomásgyakorlás eszközének tart. Mellesleg néhány éve még Orbán Viktor is ellenezte a Déli Áramlatot, csak azóta – mint most ő maga mondja – Oroszország befolyása sokkal kisebb lett. Ha csak úgy nem.

Azt állítja Kövér László,
az Országgyűlés elnöke (az Óbudai Egyetem napján), hogy a felsőoktatás a nemzetgazdaság egyik legsikeresebb és legversenyképesebb ágazata.

Ezzel szemben a tény az,
hogy magyar egyetemek alig vannak a világ legjobb egyetemei között, ha igen, akkor is a listák alján, a kormány pedig folyamatosan pénzt von el tőlük, állandó megszorításokra kényszerítve őket. A jövő évi költségvetésben sem nő a felsőoktatásra szánt keret, amely így 20 milliárddal kisebb, mint a 2013-as volt. Igaz, a hiányzó pénzt szép szavakkal igyekeznek pótolni. Hátha ebből is tanulnak a friss diplomások.

Orbán Viktor miniszterelnök súlyos vádakat fogalmazott meg egy magyar ellenzéki párttal szemben, amely szerinte tevékenyen részt vett egy Ukrajna által indított titkosszolgálati akcióban Magyarország ellen. A kijelentésre reagálva Magyar Péter közölte, hogy feljelenti Orbán Viktor miniszterelnököt.