Hiába erőlködik a kormány, egyre többen választják a gimnáziumokat
Az elmúlt évekhez hasonlóan a 2017/2018-as tanévben is rekordot döntött a gimnáziumba járó diákok aránya a kormány szándékai ellenére – írja a Magyar Nemzet. Míg a gimnáziumokba járók száma a múlt évről az ideire közel háromezerrel nőtt, addig a szakgimnáziumba (korábbi nevén: szakközépiskola) járók száma ötezerrel csökkent. Így a gimnáziumok egyre magasabb arányban nyerik a fogyatkozó gyermeklétszámért folytatott versenyt. A nappali középfokú oktatásban résztvevő diákok 43 százaléka már gimnazistaként kezdte meg az idei tanévet, holott ez az arány a 2008/2009-es tanévben még csak 35 százalék volt.
A kormány már évek óta igyekszik népszerűsíteni a szakközépiskolai képzést a gimnáziumokkal szemben. Orbán Viktor (minden nemzetközi tapasztalat ellenére) sokszor elmondta, hogy a szakma nélküli iskola ma kevés esélyt ad a sikerre. Ugyanezt az álláspontot képviseli a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vezetője, Parragh László, aki idén júniusban arról beszélt: óriási hibának tartja, hogy nem záratnak be gimnáziumokat. Lapunknak adott korábbi interjújában viszont azt is elismerte, hogy a gimnáziumok ellen folytatott harcában kevés szövetségese van. Ez valóban látszik a statisztikán, az egész társadalommal szemben hadakozik, viszont legnagyobb szövetségese Orbán Viktor, így minden elképzelését keresztülverheti. Legalábbis ami a szabályzókat illeti, mert saját gondolkodásmódjukat ebben a kérdésben nem sikerült ráesrőszakolni a társadalomra.
A kormányzat egyébként a tavalyi tanévtől alakította át a szakképzést, a szakgimnáziumokká átnevezett szakközépiskolákban például csökkentette a közismereti, illetve természettudományos órák számát, amit sokan bíráltak. Erre a már idézett Parragh (büszként) közölte, hogy ebben a kormánnyal a tettestársak volt. Hiszen ha valaki szakács akar lenni, annak a szakács szakmát kell megtanulnia, semmi másra nincs szüksége. Csakhogy amikor ilyeneket mond, nem felnőtt, államilag elvárt tanulmányaikat így vagy úgy befejezett emberekről, hanem 14 évesekről beszél.