Hajléktalanból több van Budapesten, mint migránsból

A belefáradt magyarokat megosztja a menekülthullám, egyben táplálja a rasszizmust – jelenti a Reuters. Naponta mintegy 1500 migráns érkezik az országba, főként afgánok és szírek, és elsősorban Szerbia felől, ám amint túl vannak az adatok felvételén, szinte kivétel nélkül valamennyien továbbállnak Nyugatra.

2015. augusztus 6., 14:36

A magyarországi belső viszályok mégis egyre inkább jelentkeznek, mivel a kormány mind keményebb álláspontra helyezkedik. Az átutazók sok szemetet hagynak hátra, és ez a határ mentén dühíti a helyieket, akik nyugodt, megszokott életükre vágynak. Az áradat elfojtására a hatalom e héten hozzákezdett a kerítés építéséhez, továbbá megszigorította a szabályozást, hogy lehetővé tegye az érintettek gyors kitoloncolását. A populista Orbán Viktor azzal igazolja hozzáállását, hogy a bevándorlást összekapcsolja a terrorizmussal, az elszaporodott bűnözéssel, valamint a munkanélküliséggel. Azt is hangoztatja, hogy Magyarországnak egyedül kell eljárnia, mert az EU nem kínál megoldást.

A társadalom kétféleképpen reagál: az egyik oldal több hivatalos segítséget sürget a migránsoknak, önkéntes csoportok segítenek a bajbajutottaknak, hogy megmutassák: vissza lehet fogni a gyűlöletet és a feszültséget. A másik tábor viszont azt követeli, hogy keményebben csapjanak le a jövevényekre. Gyűlölet-bűncselekmények idáig csak elszórtan fordultak elő. Bírálók azt mondják, a kormány megnyilatkozásai szítják a tüzet, és hogy nem a gondok megoldását szolgálják, hanem a Fidesz számára igyekeznek politikailag kiaknázni a helyzetet. Pardavi Márta a Helsinki Bizottságtól azzal érvel, hogy a hatalom százezer menekültről beszél, csakhogy ezek legalább 90 százaléka már nincs az országban. Hajléktalanból több van Budapesten, mint migránsból, csak éppen utóbbiak jobban látszanak. Krekó Péter, a Political Capital igazgatója pedig azt mondja, hogy a bevándorlás problémája valós, ám a retorika, a hangvétel a politikai haszonszerzést célozza, méghozzá sikeresen. A Fidesz képes volt megállítani népszerűségének süllyedését. Néha azonban úgy tűnik, hogy a hangot a Jobbik adja meg, és a bevándorlási vitában a szélsőjobb szolgált modellként.

(Szelestey Lajos/Klubrádió)