Gyurcsány: hazudott vagy tudatlan Szijjártó

Véleménynyilvánító és megerősítő népszavazás is tartható az alkotmánnyal összefüggő kérdésekről. Erről Gyurcsány Ferenc írt annak kapcsán, hogy Szijjártó Péter elvetette a volt kormányfő javaslatát, amely szerint referendummal kellene megerősíteni az új alkotmányt. Orbán Viktor szóvivője szerint a jogszabályok erre nem adnak lehetőséget.

2010. szeptember 15., 05:49

- Sem ügydöntő, sem véleménynyilvánító népszavazást nem kezdeményezhetnek az Alkotmány módosításáról, vagy új alaptörvény megalkotásáról a választók. De a köztársasági elnök, a kormány vagy az országgyűlési képviselők egyharmada kezdeményezhet véleménynyilvánító népszavazást az Alkotmány módosítására vonatkozó kérdésről – írta Gyurcsány Ferenc a

galamus.hu oldalon.

A volt kormányfő Szijjártó Péter nyilatkozatára reagált ezzel. Orbán Viktor szóvivője ugyanis Gyurcsány bejelentését – népszavazás döntsön az új alkotmányról – így kommentálta: „jelenleg jogszabály van, amely alapján ezt nem lehet megtenni.”

Gyurcsány szerint a véleménynyilvánító referendum nem szólhat az új alkotmány normaszövegéről, hanem annak megalkotásával összefüggő konkrét kérdésről. (Például: „Egyetért-e Ön azzal, hogy az új alkotmány preambuluma hivatkozzon Istenre?”)

Gyurcsány emlékeztet rá, hogy van egy ennél is erősebb jogintézményünk: a megerősítő népszavazás. Egy elfogadott törvényről annak kihirdetése előtt tartanak ügydöntő referendumot. Ezt kezdeményezni szintén csak a köztársasági elnök, a kormány vagy az országgyűlési képviselők egyharmada jogosult. Az ilyen népszavazásra bocsátott törvényt a köztársasági elnök csak akkor hirdetheti ki, ha azt a választópolgárok eredményes referendumon megerősítették.

Gyurcsány úgy fogalmaz: „Ezen a ponton eldönthetjük, hogy a kormányfő személyes szóvivője hazudott, megtévesztette a választókat, bujtatni próbálja a szavazástól gyáván félő kormányt és a kormányfőt, vagy egyszerűen tudatlanok és felkészületlenek, csak azokat a paragrafusokat ismerik, amelyeket éppen meg akarnak változtatni. Az alkotmánybírósági döntések átírásával – egyelőre – nehéz dolguk lesz”.