Ez már tényleg sok a mentőknek
„Tisztelettel köszöntök mindenkit. Először azt hittem, hogy a mentőszolgálat dolgozói minden reggel itt reggeliznek, de most kiderült, hogy ez egyszeri alkalom…” – kezdte köszöntőjét Balog Zoltán, az Emmi minisztere, amikor a Mentők Napja alkalmából hívta reggelizni a mentésben dolgozókat. Mondta ezt egy olyan elit bisztróban, ahol a napindító falatozás fejenként 4-5 ezer forintba kerül. Ahová úgy tudjuk, komoly verbuválással sikerült csak elcsábítani a munkatársak egy részét, mert megalázónak érezték a gesztust.
A történtek után egyébként nyílt levélben szólította föl bocsánatkérésre az Emmi-t egy mentőápoló. „Bevallom Önnek, hogy ez idáig nem is hallottam erről a helyről, nem csoda, hiszen egy mentős fizetésből nem igazán telik luxus éttermekbe és méregdrága helyekre járni. Bizonyára úgy érzi, hogy az év poénját sütötte el. Örülök, hogy vették a fáradságot, hogy egy ilyen impozáns helyen ígérjenek hatalmas fizetésemelést a mentősöknek. Bruttó 150 ezer plusz a pótlékok, ennyi pénzt kapunk mi, akik egész nap életeket mentünk. Sokunknak csak a szakma iránti elkötelezettségünk, becsületünk és hivatásunk van. Normális életre, pihenésre, vagy esetleg arra, hogy lássuk a gyerekeinket, szeretteinket, esélyünk sincsen” – írja a felháborodott dolgozó.
Csató Gábor főigazgató és Balog Zoltán
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Sokuk nevében. Az elmúlt időszakban ugyanis sorra jelennek meg kétségbeesett és dühös kommentek, posztok a közösségi oldalon, vagy kapjuk mi is a telefonhívásokat. Például attól a lapunknak kivételes „vakmerőséggel” névvel nyilatkozó mentőápolótól, aki azt érezte: a cikkünk után kiadott OMSZ közlemény lényegében szembe hazudja őt. Mint azt megírtuk, hidegzuhanyként érte a mentődolgozókat Varga Mihály gazdasági miniszter minapi bejelentése, miszerint 10 százalékkal emelik a bérüket. Ez ugyanis töredéke annak, amiről a szaktárca által is elfogadott életpályamodell szól. Abban a mentőtiszteknek 170-220, mentőápolóknak 80-110 ezres emelést ígértek, ami az átlagos bruttó 195 600 forintos bérhez képest lényegesen nagyobb növekedést jelentene, jelentett volna. A december végén kinevezett új főigazgató, dr. Csató Gábor tavaszi országjáró fórumain is ekkora léptékű számokról és megannyi ígéretről beszélt, amit Horváth János mentőápoló lapunknak részletesen el is mesélt.
Aztán a cikkre a mentőszolgálat közleményben reagált és téves információnak nevezte az idézett tételeket. „A 168 ora.hu írása téves információk alapján hamis következtetéseket tartalmazott. A mentő életpálya nem egyszeri intézkedést, hanem a mentődolgozók érdekében végzett folyamatos tevékenységet jelent. Csató Gábor főigazgatói programja ezt az akciótervet tartalmazta, januári kinevezésével a program végrehajtása, a mentő életpálya megvalósítása megkezdődött. A megtett és folyamatban levő lépések között egyebek mellett többlépcsős béremelés – a mentők bére az elmúlt időszakban is emelkedett –, munkaruha beszerzés (a közbeszerzés előkészítése már zajlik), a mentők szakmai kompetenciájának és szakmai fejlődésének rendezése, illetve folyamatos támogatása szerepel, amelynek keretében protokollok készültek, továbbképzések kezdődtek” – szól a cáfolat, amiben szerepel az is: májustól 169 új mentőautót állíthat szolgálatba az Országos Mentőszolgálat. (Információink szerint három hónapos késéssel írták alá a szállítási szerződést, eddig 15-20 készült el, miközben sorra esnek ki az elöregedett járművek a szolgálatból).
Horváth János, megannyi kollégájával viszont arculcsapásnak érzi, ami történik. „33 éve dolgozom a mentőknél, nem tűröm, hogy meghazudtoljanak minket. Az egy dolog, hogy 100-150 kollégával, csak Pécsen a saját fülünkkel hallottuk, én még rá is kérdeztem, de az elmúlt hónapokban is csak erről szóltak a hírek, amit egészen a 10 százalékos bejelentésig senki sem cáfolt. És persze mi csak vonulunk az egy váltásnyi, elkopott ruhánkban – már akinek egyáltalán jutott –, otthon mossuk most is…Semmi sem változott” – háborog a mentőápoló, aki három gyereket nevel, családjával hónapról hónapra él. Az hogy új ruhákat vegyenek, vagy a fogait meg tudja csináltatni, már igazi luxus lenne az életében.
Hogy a béremelés mennyivel kevesebb a vártnál, az azt is jelzi, hogy még ebben ebben a hónapban utcára vonulhatnak a mentősök miatta. A demonstrációt a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) és a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezete (RKDSZ) hirdette meg. A sztrájktárgyalók ragaszkodnak a 2016-ban a kormánnyal megkötött, több évre szóló korrekt bérmegállapodás (2016-ban átlagosan 26,5, 2017-ben 12, 2018-19-ben 8-8 százalékos bérfejlesztés és az orvosoknak 2016-ban 107 000, 2017-ben 100 000 forint) elveinek és értékeinek megtartásához, emellett ahhoz a 30 milliárd forintos korrekcióhoz is, amit az Egészségügyi Államtitkárság számolt ki 2017-re.
Ilyen körülmények között érthető, hogy a mentődolgozók nem fogadták repesve a KIOSK reggelire szóló meghívást, amiről utólag kiderült: maga a miniszter, az államtitkár és az OMSZ vezetése is vendég volt. A bisztró a 444.hu-hoz eljuttatott levelében azt írja: „A KIOSK minden évben vendégül lát olyan társadalmi csoportokat, amelyek köztudottan sokan tesznek a hétköznapokban értünk, az idei volt a harmadik alkalom. Idén a mentősökre esett a választás, teljesen magunktól választottuk őket, semmilyen, főleg nem politikai kérésre. A reggelit (bár nem vagyunk egyelőre reggeliző hely) a mentős napra szerveztük, egy villás reggelivel szerettünk volna köszönetet mondani a mentősök munkájáért. Az esemény részünkről egy köszönet volt, amelynek szervezésébe természetesen bevontuk a szolgálat munkatársait (a vendégek toborzásába). A miniszter és államtitkár úr az OMSZ meghívására érkezett.”
Az OMSZ honlapján lényegében Csató Gábor sikereként méltatja az életpályamodellt és a béremelést: „A mentő életpálya egyik legfontosabb elemét a folyamatosan megvalósuló béremelések jelentik. A program dr. Csató Gábor főigazgató bajtárs erőfeszítéseinek is köszönhetően idén, illetve jövőre tovább folytatódik”, miközben fél mondatban elődjére, Máté Gáborra is utal: 300 millió forint kormányzati forrás ugyan már tavaly is rendelkezésre állt, az OMSZ korábbi vezetése azonban azt nem használta fel. Mindeközben Máté Gábor egy olyan helyettes államtitkári levelet tett közzé Facebook-oldalán, amelyben négy oldalon keresztül ismerik el a munkáját, eredményeit pontokba sorolva összegzik. Így többek között a dolgozókért, munkakörülményeikért, bérezésükért tett intézkedések sorát, a számukra hátrányos bérezési gyakorlatnak véget vetett, akárcsak a pazarló gazdálkodásnak és nem mellékesen azt, hogy a hivatalba lépésekor 1,5 milliárdos hiányából 2016. év végére 2,3 milliárdos pluszt csinált.