Elővásárlási jogot kaptak az önkormányzatok, mihez kezdenek vele?
Elővásárlási jogot kaptak az önkormányzatok, hogy a területükön kényszer árverésre kerülő ingatlanokat megvásárolják, és azokat korábbi tulajdonosaiknak bérbe adják – jelentette be nemrég a kormányszóvivő. A rendelet több hete hatályos, de még sem ilyen vásárlás, sem ilyen bérbeadás nem történt. Valójában senki nem készült fel ilyen megoldásra.
A bajbajutott lakáshitelesek megsegítésére települési önkormányzatok kölcsönért folyamodhatnak, ha nincsen rá fedezetük. A Magyar Fejlesztési Bank hitelét a települések 25 évre kaphatják meg. Lakásonként legfeljebb 20 millió forintot igényelhetnek, és 3 évig halaszthatják annak törlesztését – jelentette be Török Zsolt MSZP-s képviselő még a kormányszóvivő közlését megelőzően augusztus 17-én. Két nappal később a kormányszóvivő is bejelentette, hogy az önkormányzatok elővásárlási jogot kapnak az árverésre kerülő ingatlanok esetében.
Sem pénzügyileg, sem jogilag nem készültek az önkormányzatok
Az önkormányzatok azonban általában semmilyen módon nem készültek fel új önkormányzati lakások vásárlására a lakáshitelesek megsegítése érdekében. A 2009-es költségvetésükben elkülönített összeg erre egyáltalán nem áll rendelkezésre.
Sem a helyi rendeleteik, sem a pályáztatási eljárásaik nem tartalmaznak ilyen típusú eljárásokat. Az sem világos, hogy piaci vagy szociális alapú bérleti díjat vessen ki az önkormányzat? Miként hajtsa be, ha a bérbevevő nem fizetne? Kérdés, hogy a lakó vissza fogja-e vásárolni később? Mi legyen ilyen esetben az ára?
De természetesen mégis segíteni szeretnének az önkormányzatok a maguk módján a bajba jutottaknak. Érdekükben áll, mert előbb vagy utóbb mindenképpen náluk fog sorba állni a krízis helyzetbe lévő család, hogy támogatást kérjen a szociális ellátórendszeren keresztül.
Az eltelt két hétben számos hír látott napvilágot, arról, hogy az ország különböző tájain, miként indultak be az SOS segítségnyújtás gépezetei. Némelyik önkormányzat már a szeptemberi, októberi közgyűlésére rendelettervezetet készített, amelyet a testület elé terjesztenek, hogy elfogadhassák.
Sajtóhírek szerint Zalaegerszeg már készen van a testületi előterjesztéssel. A lakások megvásárlására 50 millió forintot szeretnének elkülöníteni. A város már a végrehajtókkal is tárgyal, hogy milyen intézkedésekre, forrásokra lehet még szükség.
Óbuda nem vesz lakást, hanem fedelet ad
A főváros III. kerülete, Óbuda nem lakásvásárlásban gondolkodik, hanem maga szeretné elhelyezni a bajba jutott családokat. Tíz önkormányzati lakást választott ki a kerületi képviselő-testület azért, hogy ideiglenes megoldja azoknak a lakhatását, akik nem tudják fizetni lakáshitelüket és elveszítik otthonukat – közölték a napokban.
A kerületi polgármester Bús Balázs korábban azt javasolta Bajnai Gordon miniszterelnöknek, hogy az MFB a bedőlt lakáshiteleket közvetlenül a kereskedelmi bankoktól vásárolja meg, hagyja ki mindebből az önkormányzatokat.
Spinyhért Zsolt, a szabolcsi 3800 lelkes Napkor polgármestere az MTI érdeklődésre elmondta, lehetetlen, hogy tömegesen vásárolják meg az adósoktól a házaikat. Ő is egy javaslattal állt, eszerint a kormányzatnak pénzügyi alapot, vagy kedvező konstrukciójú banki kölcsönt kellene biztosítania a lakásvásárlásokhoz.
Hódmezővásárhelyen saját erőből, sajáteszközeikkel fognak segíteni a bajba jutottakon. Tehetik, mert a város 800 szociális bérlakással rendelkezik. Ezeket az otthonokat az önkormányzati rendelet szerint egy, legfeljebb két évre bérbe adják a rászorulóknak.
A bankok nem adnak információkat megkeresésre sem
Budaörs minden önkormányzatnál tovább ment. Már négy lehetőséget felvázoltak az SOS segítségnyújtás módozataira. Széleskörűen tájékozódni szerettek volna, de hiába keresték meg a helyi bankokat. Számokat és elmaradt hitelösszegeket kértek anonim módon, név és cím nélkül, de érdemi választ sehonnan sem kaptak.
Az országos körképben a Győr-Moson-Sopron megyében található ezer ötszáz lakosú Vámosszabadi község első embere vázolta a kézenfekvő, emberi segítségnyújtás lehetőségét. Réti Csaba ismertette, hogy házvásárlásra az önkormányzatnak nincsen külön forrása.
De már náluk is megtörtént, hogy egy pár otthontalanná vált a hitel adósság miatt. A polgármester most egy üresen álló ház tulajdonosával szeretné összeismertetni a bajba jutottakat. Bízik benne, hogy a kert rendben tartásáért a pár beköltözhet a jelenleg laktalan házba.